Sobota, 28 ledna, 2023

Čepice a šály z mlýna: Janu Šindlerovou naučila plést babička

Byla vysoce postavenou manažerkou, ale práce ji přestala naplňovat, proto začala hledat něco kreativnějšího, co by ji těšilo. Dnes stojí za značkou Mill31, pod níž nabízí ručně pletené čepice nebo třeba čelenky z jemné a hřejivé vlny.

Jana Šindlerová je rodačkou z Nového Jičína. Dlouhé roky pracovala v dopravě a dostala se až na vysokou manažerskou pozici ve firmě s vysokozdvižnými vozíky. Práce v této oblasti ji ale nenaplňovala a hledala nějaké kreativní vyžití. To ji přivedlo k pletení, z kterého se postupně stala její velká vášeň.

„Začala jsem s háčkováním, ale časem mi to bylo málo a vrhla jsem se, pod dohledem babičky, na pletení. Nebudu lhát, zpočátku jsem víc párala, než pletla. Po pár týdnech už to bylo lepší a já začala oblékat celou rodinu, přátelé a nakonec i psa. Ale moje Mia je moc malá a láska k pletení příliš velká. Nakonec mi partner dodal odvahu a já si založila Mill31,“ vysvětluje Jana začátky značky. Proč Mill31? V názvu je zakódovaná adresa. Všechny produkty totiž vznikají na mlýně, ve vesničce Hrušová u Vysokého Mýta.

Čepice, šály nebo čelenky plete Jana z peruánské vlny, která je jemná a vůbec nekouše. Ovce a lamy žijí ve vyšších nadmořských výškách, proto je jejich vlna tak huňatá a hřejivá. „Tam, odkud klubka odebírám, dbají na fajn podmínky nejen pro chovatele, ale především pro zvířata. Vlnu jim stříhají pouze jednou za rok a z každé ovečky jsou až 2 kg materiálu,“ dodává. Položili jsme Janě deset otázek, které tvoří náš dotazník o udržitelnosti a životním stylu.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Nepoužívám houbičky na mytí nádobí. Je to sice drobnost, ale důležitá.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Tomu, jak se stavět ke strmým pádům a hlavně stálému optimismu při dalších začátcích.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Nemůžu se vzdát oblíbených čistítek do uší – takzvaných uchošťourů.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Opravovat bohužel moc neumím, ale chystám se dát nový život a využití starému porcelánu. Brzy ho najdete u mě na e-shopu. Moc se na to těším a věřím, že se bude líbit.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Šatník třídím pravidelně. Po posledním třídění jsme s kamarádkami uspořádaly charitativní bazárek, jehož výtěžek byl věnován seniorům.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Drahé oblečení. Abych to lépe vysvětlila – snažím se řídit pravidlem, že hodnota oblečení se počítá cena lomeno počet nošení. Takže drahý kabát, který nosíte pořád, je nakonec levnější a užitečnější než levné tričko na jedno použití.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

U nás na vesnici hromadná doprava moc není, tudíž ji využívat nemohu. Ale pravidelně preferuji pro cestování po České republice vlak před automobilem.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Osobně mám velmi ráda knihy, kde jsou zachyceny skutečné příběhy. Poslední milá kniha, kterou jsem dostala a přečetla, je Miss Dior. Příběh je to nesmírně zajímavý a sama Miss Dior velmi inspirující.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

To netuším, je to složitá otázka. Tězko lidem nařizovat nebo přikazovat, aby dělali to, co chci já. Raději bych vysvětlovala a ukazovala, co se stane, když… Myslím, že takový přístup je nejlepší pro všechny.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Možnost udělat radost cizímu člověku.

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Veronika Arichteva: Na rovinu přiznávám, že mám botox

Herečka a členka trojice 3v1 Veronika Arichteva prožívá šťastné období, daří se jí v soukromí i v práci. Prý je ale trochu nervozní z...

Violoncellistka Terezie Kovalová: Přesvědčení o tom, že dítě může být, čímkoli si zamane, by se mělo stát součástí výuky

Představujeme vám výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že jejich sny jsou zrealizovatelné. Zapojily se do projektu Dream...

LUSTR zve na výstavu a dražbu protiválečných plakátů ukrajinských umělců

Ve čtvrtek startuje v Praze devátý ročník festivalu ilustrace a komiksu. V Kampusu Hybernská bude k vidění tvorba zavedených výtvarníků i mladých komiksových autorů.

Barbora Poláková: Chtěla bych třetí dítě 

Když s Barborou Polákovou strávíte nějaký čas, dojde vám, co je pro ni typické – má nefalšované nadšení ze...
Zavří­t reklamu