Středa, 1 února, 2023
spot_img

Konec hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem!

Často slýcháme frázi, že práce a život by měly být v rovnováze. Je tu ale problém: tato fráze sama o sobě postrádá smysl. Jak vše vzájemně propojit a nehledat v tom konflikt?

Rovnováha mezi prací a životem. Pokud vezmeme tuto frázi doslova, znamená to, že práce a život jsou v rozporu. Naše povolání nás dělí od života, který vedeme, a prostřednictvím něho nemáme žádný vztah k práci, kterou děláme. Proč se tedy snažíme práci i život dostat do rovnováhy, řídit konflikt, ve kterém se nacházejí, a doufat, že se nikdy nestřetnou? Copak by to znamenalo krveprolití? Nesnažte se bojovat o vyrovnaný stav jednoduše proto, že chcete mít hezký život. Podívejte se na několik kroků, které by vám mohly pomoci začít uvažovat jinak.

Přemýšlejte o svých silných stránkách

Sepište si seznam věcí, které vám jdou nejlépe, svých nejlepších historek a momentů, kdy jste se výrazně prosadili. Pokud můžete, použijte nějaký on-line profilovací nástroj, který vám pomůže odhalit silné stránky (já mám nejradši Gallup Strengthsfinder). Zkuste si vybudovat návyk, kdy budete vždy hledat způsob, jak své silné stránky uplatnit v každodenní práci.

Zamyslete se nad životem

Jaký způsob života se vám zamlouvá? Jak chcete žít a s kým? Jaký druh práce vám to umožní? Práce by měla být kompatibilní se životem, ne se od něj oddělovat.

Zapojte svou osobnost

Nenechávejte to nejlepší ze své osobnosti za dveřmi, když pracujete – pomyslete na to, jací skutečně jste, kdy máte nejvíc energie a kdy jste nejvíc okouzlující a výkonní. Obdobné podmínky se pak pokuste vytvořit na svém pracovišti.

Život je příliš krátký na to, abyste dělali práci, kterou nemáte rádi

Děláme-li práci, která vyhovuje našemu osobnímu nastavení, může být životadárná, nikoliv vyčerpávající. A i když každý z nás musí v práci občas zažít nudné či méně vzrušující okamžiky, nemarněte roky prací, která vás nenaplňuje, nebo kterou děláte jen pro práci samotnou; jistě se svým životem dokážete naložit lépe.

Buďte pružní

Technologie nás stále více osvobozují, umožňují nám být více efektivní a zároveň dostupní; již není třeba být omezován pracovní dobou a pracovními předpisy. Máte-li možnost si práci přizpůsobit životnímu stylu, po kterém toužíte, buďte flexibilní. A užijte si to, když takovou příležitost dostanete.

Nesnažte se nalézt vyrovnanost ve svém výkonu

Je dobré mít vyrovnané bankovní účty, jinak je tomu ovšem s našimi nejlepšími pracovními výkony. Vzpomeňte si na olympiádu – málokdo vyhrál zlatou olympijskou medaili za vyrovnané výkony. Sportovci vyhrávají díky úsilí plnému adrenalinu, které jde za hranice možného a ze kterého se tají dech. Vše pak končí slávou či pádem a nám představuje nové vítěze, které můžeme oslavovat, a hrdiny, kteří nás inspirují. Vaše nejsilnější okamžiky v práci jsou patrně ty, kdy jste do ní vložili to nejlepší ze sebe samých. I když to bylo komplikované a stresující, vzrušující a vyčerpávající, vy jste se překonali a předvedli v tom nejlepším světle. A také jste při tom nejspíš úplně ztratili pojem o čase. Ideálně vyrovnaný poměr mezi prací a životem nastává ve chvíli, kdy náš život zahrnuje práci, a když to, co děláme, rezonuje s naším životem – a taková konstelace rozhodně není případem, kdy by bylo třeba něco vyrovnávat.

Tim Robson
Tento inspirativní myslitel, řečník a kouč pracoval v polovině 90. let s mládeží, provozoval skate park a bral týmy mladých lidí do Afriky kvůli podpoře komunitních projektů. Později založil NSU Media – jednu z top britských konzultačních společností zaměřených na motivaci a rozvoj engagementu zaměstnanců. Svůj díl na úspěchu nese také za budování firemních kultur v zahraničních společnostech Liverpool F.C., Jaguar, Jack Wills nebo Marks & Spencer. A nebyl by to Tim, kdyby neměl svou knihu. Je autorem motivačního vydání Showing Up: How to Make a Greater Impact at Work.

Vychází 31. ledna

Tchibo v Guatemale pomáhá ženám vymanit se z pasti chudoby

Ženy v Guatemale, které pracují při sklizni a výrobě kávy, se dostávají do složité situace, protože mají na starosti i péči o rodinu a děti. Společnost Tchibo jim pomáhá zlepšit postavení a finanční samostatnost.

Evropa zná nejlepší fotografie divoké přírody. Bodovali hroši i medvědi

Do soutěže Evropský fotograf divoké přírody se přihlásilo 935 autorů z 35 zemí. Vítězové jedné z kategorií dokumentovali medvědí festival v Rumunsku a důsledky mizejícího přirozeného prostředí pro divoká zvířata.

Doma jako v přírodě: Na Vysočině se rodí nábytek inspirovaný lesem

Za novou značkou Zlesart stojí architektka Daniela Polubědovová a podnikatel Petr Novák. Vyrábějí nábytek a doplňky, které vycházejí z větviček nebo lístků a přenášejí do interiéru kus přírody.

Co k večeři? Atlantskou treskou, beurre blanc omáčkou a chřestovým rizotem určitě překvapíte

Sezona chřestu je v plném proudu. Pokud jste i vy milovníky této zeleniny a marně přemýšlíte, jakým způsobem ji...

Beránek s mrkví nebo kedlubnové ravioly. Vyzkoušejte zdravější varianty velikonočních pokrmů

Jako beránek … tedy krotká jako tento mírumilovný tvor, bude vaše rodina, překvapená z vašeho super menu. Připravte si...
Zavří­t reklamu