Seriál The Last of Us přiměl diváky googlit skladbu kapely Depeche Mode z roku 1987. Něco podobného se stalo, když v seriálu Stranger Things zazněl hit zpěvačky Kate Bush z 80. let, která díky tomu zažila velký kariérní návrat. Rozdíl je v tom, že Depeche Mode nikam neodešli.
Rekordmanka Kate Bush
Ve čtvrté epizodě čtvrté řady populárního seriálu Stranger Things, která se objevila na Netflixu v květnu 2022, tvůrci použili dávný hit Running Up That Hill od Kate Bush a vzbudili tím velkou vlnu zájmu u mladého publika. Mnozí z diváků v roce 1985, kdy zpěvačka singl vydala, ještě ani nebyli na světě. Písnička, která hrála v seriálu důležitou úlohu, je logicky zajímala, a tak začali žhavit internet. Running Up That Hill se díky tomu během pár dní vyšvihlo do čela žebříčku na iTunes. Kate Bush jako majitelka autorských práv k písni podle informací služby Luminate Data, která vydává informace o prodeji hudebních nahrávek, díky poplatkům za streamování zbohatla o 2,3 milionu dolarů. A také se třikrát zapsala do Guinnessovy knihy rekordů – s nejdelší dobou od vydání skladby do obsazení první příčky oficiální britské hitparády (trvalo to 37 let), nejdelší mezerou mezi tím, kdy její různé hity vedly hitparádu, a také jako nejstarší interpretka s hitem číslo jedna.
Co hraje rádio v The Last of Us
Když letos 15. ledna HBO vypustilo první díl dychtivě očekávaného seriálu The Last of Us podle stejnojmenné videohry, začalo se dít něco trošku podobného. Fanoušci, kteří nepamatují éru 80. let, se ptali, co to hraje na konci epizody z Joelova rádia? A začali po skladbě, která se mísí se zvuky bouřky a doznívá v titulcích, pátrat na internetu. Hledali si ji nejspíš i ti, kterým byla povědomá, aby si ji znovu připomněli. Stačí se podívat na Google Trends na statistiky vyhledávání názvu singlu Never Let Me Down Again. Mezi 15. a 16. lednem vyletěly z nuly na sto.
Píseň, která vyšla v roce 1987 na šestém studiovém albu Depeche Mode Music for the Masses, se v závěrečné scéně neobjevila náhodou. Autor seriálu Craig Mazin magazínu Hollywood Reporter vysvětloval, jak náročná kritéria pro její výběr měl:
„Moje žena má encyklopedické znalosti hudby 80. let. Říkal jsem jí: Dobře, Melisso, potřebuju přesně tohle. Potřebuju, aby to byla píseň, kterou znám, ale už jsem ji dlouho neslyšel. Nějakou, která není úplně ohraná. Potřebuju, aby to sedělo do kontextu, aby v ní byl nějaký smysl. Potřebuju, aby byla trochu zlověstná a ideálně ilustrovala děj, aniž by byla úplně doslovná. Potřebuju, aby měla specifický začátek, abychom při tom mohli ukázat, jak se zapíná rádio. A ona řekla: Never Let Me Down Again. A já na to: Můj bože!“
Během prvního dílu se ukázalo, že časové období, z něhož pochází skladba hraná z rádia, je součástí šifry. Pokud tedy zazněl hit z 80. let, má to pro děj význam…
Zvýšený zájem o starší nahrávku pravděpodobě britské kapele, která vznikla v roce 1980, pár nových fanoušků přitáhne. Depeche Mode se však o jejich počet nikdy příliš bát nemuseli. Loni ohlásili, že nové, jejich už patnácté album Memento Mori vyjde letos v březnu. Současně vyrazí na turné, během něhož se 30. července zastaví i v Praze.
1 komentář
Pingback: sweepstakes casino real money