Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Módní značka Big Bros. miluje mušelín

Kreativně založená Bára Koutská chtěla na mateřské začít šít pro své dva syny praktické a zároveň designové oblečení z kvalitních materiálů. Když objevila lehký a prodyšný mušelín, zamilovala se. Dnes z něj pod značkou Big Bros. šije kromě dětského dámské a pánské oděvy nebo i povlečení.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Snažím se v rámci možností běžného jednotlivce o maximum. Takže doma třídíme odpad, snažíme se nevyhazovat jídlo, nekupovat zbytečnosti apod. A v neposlední řadě vlastní lokální módní značkou, která vše od návrhu až po realizaci vytváří u nás v Čechách a dává tak práci českým švadlenkám.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Patřím ke generaci, která ještě ne tak dobře umí ocenit vlastní kvality. Ale myslím, že u mne to je určitě pracovitost, nadšení pro jakoukoliv věc, která mě napadne, a ochota ji začít realizovat navzdory všemu klidně třeba i o půlnoci.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Tak i já někdy podlehnu a koupím nějakou zbytečnost ve fast fashion řetězci a asi také někdy jezdím autem po městě častěji, než je nutné.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Osobně recykluji a opravuji mnoho věcí. Naposledy to byla celá nábytková sestava, kterou ještě kdysi pořídili moji rodiče za novomanželskou půjčku. Vše jsem zbrousila, natřela, koupila nové úchytky a vybavila tím pokojíky svých dětí.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Všechny věci po dětech (včetně oblečení a hraček) posílám dál synovci a velkou část dáváme také do dětských domovů. Zrovna dnes třídíme s dětmi jednu takovou větší zásilku, která půjde dětem do dětského domova.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Napadá mě unáhlený a nepromyšlený nákup snowboardu, na který jsem se ještě neuměla ani postavit a na kterém jsem jela asi jednou. Po čase jsem ho velmi nevýhodně prodala.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Asi před třemi dny.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Ve světovém měřítku je to za mě určitě značka Patagonia, která je průkopníkem v oblasti udržitelné módy. Inspirují svým závazkem používat materiály šetrné k životnímu prostředí a zavádět etické výrobní postupy. Patagonia neustále posouvá hranice toho, co znamená být udržitelný.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Nejraději bych vyhlásila, aby si každý povinně uvědomil skutečné dopady svého spotřebního chování a neochoty přemýšlet v souvislostech. Takové nařízení je ale naprosto nereálné. Snažila bych se alespoň co nejvíce omezit plýtvání jídlem a znečišťování planety navzdory silnému lobbingu nadnárodních korporací.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

V rámci mého podnikání je to bezesporu úspěch nových šatů a nabídka nových barev. Je skvělé, že se rozvíjí lokální tvorba a lidé se zase učí nakupovat od českých tvůrců.

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Kam na výlet? Vyrazte za letošními nejlepšími počiny české architektury

Patnáct staveb a rekonstrukcí nominovaných na Českou cenu architektury je veřejně přístupných. Možná máte některou z nich za humny. A možná vás některá zláká...

Spolehliví ochránci, nebo mediální masáž: Jaké jsou skutečné účinky minerálních opalovacích krémů

Po dlouholeté informační masáži, že nesmíme vycházet na slunce nenamazaní, se rojí názory, že klasické opalovací přípravky škodí našemu...

Trápí vás panické záchvaty, úzkosti nebo strachy? Mohou za nimi stát zážitky vašich rodičů

To, že původ mnoha vlastních traumat musíme hledat v první dekádě svého života, víme. A to dokonce i v...

Opravdu řídíte svůj život? Mindlessness aneb Jak nám škodí žití na autopilota

Schválně se ohlédněte za svým posledním víkendem. Kolikrát jste se vědomě zastavili a nacítili se na své tělo a...
Zavří­t reklamu