Úterý, 3 října, 2023
spot_img

Proč mít doma akvárium a další jednoduché nápady podle feng shui pro příjemnější bydlení

Jeden feng shui konzultant prý dostal otázku, jak se skrze toto čínské učení zbavit otravných sousedů. Jak asi tušíte, s tím vám feng shui nepomůže. Třeba by ale mohlo proměnit k lepšímu mnoho jiných aspektů vašeho života. Toužíte po větší hojnosti, hezčím vztahu nebo zkrátka po pocitu klidu a harmonie? Pak čtěte dál…

Výraz feng shui se skládá ze dvou slov, z nichž první „feng“ znamená vítr, a „shui“ je označení pro vodu. Tato filozofie, podobně jako třeba Tradiční čínská medicína nebo čínská astrologie, pracuje s pěti základními prvky, jimiž jsou dřevo, oheň, země, kov a voda. Ty by měly být v prostoru harmonicky vyváženy tak, aby každý z nich mohl přinášet svůj potenciál a dary. Dalším důležitým bodem feng shui učení je harmonizace domu či bytu tak, aby v něm mohla nerušeně proudit životní energie čchi.

„Věřím, že takto zařízený a upravený interiér přináší člověku hlubší propojení s daným prostorem. Pochopí, že jeho ,místo pro život‘ je živý organismus, nikoliv jen čtyři stěny,“ popisuje bytová designérka Monika Gavulová, která se feng shui profesionálně zabývá. „Díky správnému rozmístění nábytku, přírodním materiálům a několika dalším zásadám, se lidé v takovém domě cítí velmi příjemně,“ dodává.

Abyste si mohli přínosy feng shui užívat i vy, nemusíte plánovat rekonstrukci celého bytu, ani utrácet statisíce. Někdy k velkým změnám postačí i menší úpravy.

Harmonie nade vše

Jak už bylo zmíněno, feng shui vychází z předpokladu, že v prostoru by měly být rovnovážně zastoupeny všechny elementy, přičemž každý z nich má svůj potenciál, jak vám zpříjemnit život.

Dřevo

Přidáním dřevěných předmětů do svého interiéru podpoříte svůj osobní růst a kreativitu. Můžete tak učinit například pořízením dřevěného nábytku, sošek či květin.

Země

Pomáhá k uzemnění a stabilitě. Její působení můžete podpořit skrze kameny, krystaly a obrazy krajiny.

Kov

Symbolizuje logiku a inteligenci, podporuje znalosti a mentální bystrost. Do interiéru jej můžete zařadit skrze kovový nábytek, doplňky či dekorace.

Voda

Podporuje moudrost a klid, pomáhá vám relaxovat. Tento element zastupují zrcadla, lesklé plochy a akvária.

Oheň

Chcete-li v životě více vášně, energie a nových projektů, obraťte se na oheň. V interiéru jej dobře zastoupí krb, svíčky a červená barva.

Feng shui dle místností

Jaké rady má starověké učení pro jednotlivé části domu?

Místo televize krb. Foto: Unsplash

Obývací pokoj

Při navrhování obývacího pokoje začněte s největším kusem nábytku, což bývá obvykle pohovka. „Umístěte ji tak, abyste neseděli zády ke dveřím a veškerému dění v místnosti,“ doporučuje Gavulová. Máte-li další místa k sezení, jako je křeslo, umístěte je tak, aby lidé mohli mezi sebou dobře konverzovat. Centrem obýváku by podle designérky neměla být televize, ale krb či konferenční stolek, kolem něhož se sedí. „Snažte se vytvořit volný, nestísněný prostor. Cílem je umožnit tok energie.“

Pokud si pohráváte s variantou, že do obýváku umístíte akvárium, určitě s jeho pořízením neváhejte. Podle odborného webu Feng Shui Nexus vám vodní nádržky v domě mohou pomoci k většímu bohatství.

Ložnice

„Tato místnost je odrazem našich vztahů, měla by tedy sloužit pouze pro odpočinek a lásku,“ upozorňuje Gavulová. Podobně jako v obývacím pokoji i zde začněte postelí a umístěte ji co nejdál od dveří, ale zároveň ne přímo proti nim. „Dále minimalizujte elektrosmog a přidejte párové věci,“ radí odbornice s tím, že postel by měla být bez úložného prostoru. Povlečení volte v jemných barvách, vhodná je například pastelově zelená či modrá, protože tyto tóny mají zklidňující efekt.

Pokud chcete zharmonizovat vztah, Feng Shui Nexus radí přidat do ložnice doplňky v růžové barvě, neboť je symbolem lásky, štěstí a romantiky. Obě strany manželské postele by měly být dobře přístupné, aby se jeden z partnerů necítil v pasti. Dalším tabu je podle některých expertů také zrcadlo naproti posteli, neboť prý může vnášet do partnerství energii někoho třetího.

Pracovna

Zde je podle designérky klíčové umístění pracovního stolu. „Měl by být postaven v prostoru tak, aby měla sedící osoba oporu za zády a zároveň viděla na okno i dveře.“ Tato pozice dodává pocit moci a kontroly, zvyšuje produktivitu a také zlepšuje proudění energie. V pracovně také nezapomínejte na úklid. „Tím, že sklidíte vše, co je rozbité nebo to už nepoužíváte, vytvoříte místo, které vás bude velmi inspirovat a přinášet vám radost a úspěch,“ tvrdí Anjie Cho, odbornice na feng shui. Její další radou je umístit zrcadlo, ideálně kulaté, za sebe nad hlavu. „To vám pomůže pozvednout vaši životní energii.“

Kuchyně

Podle pravidel feng shui je kuchyň jednou z nejdůležitějších místností pro naše zdraví a bohatství, přičemž sporák je jejím centrem. Magazín The Spruce doporučuje vybrat zařízení s co největším počtem hořáků, protože představují zdroje. Podle Gavulové je důležité dbát na rozvržení elementů. „Pokud to prostor umožňuje, vyvarujte se toho, aby oheň, tedy sporák a trouba, byly přímo vedle vody – ledničky a dřezu,“ doporučuje.

Koupelna

Koupelna představuje místo, kde provádíme očistu těla, ale i duše, proto by se v této místnosti mělo více než kdekoli jinde dbát na pořádek. Zde Gavulová radí oddělit koupelnu a WC, ideálně tak, aby se jednalo o dvě různé místnosti. Dále je vhodné dbát na dostatek světla, dřevěný nábytek a vždy zavírat dveře, aby z místnosti neunikala energie.

Živé rostliny vnášejí do interiéru život. Foto: Unsplash

Další tipy od interiérové designérky
  • Přírodní materiály jsou vhodnější než umělé.
  • Oblé tvary a hrany jsou příjemnější než ostré.
  • Méně věcí znamená vzdušnost a snadné proudění čchi (protože každá věc je zdrojem stagnace a bere energii).
  • Věnujte pozornost dekoracím, které utváří domov a ovlivňují pocity a náladu.
  • Živé rostliny jsou nositelkami čerstvé čchi, podporují zdraví a přirozeně čistí vzduch.
  • Nepořádek v určitých sektorech bytu se promítne i v životních oblastech jako zdraví, vztahy, děti, práce. Navíc zatěžuje váš mozek. V čistším prostoru budete mít i čistší hlavu.
  • Z pohledu feng shui jsou klíčová tři místa: vstup, kuchyně, ložnice, proto jejich zařizování a následně i údržbě věnujte zvýšenou pozornost.
  • Buďte pravdiví. Ať si materiály nehrají na to, co nejsou.
Vychází 30. října

Šokující příběh falešné dědičky Anny Delvey, která oblafla umělce, hotely i...

Všichní jí věřili, že je bohatá. Ona zatím utrácela jejich peníze. Teď sedí za mřížemi. Kdo je skutečná Anna Delvey? Na to se snaží...

Obyvatelé New Yorku rozdělovali miliony dolarů pomocí české online platformy

Nejen dospělí Newyorčané, ale i teenageři rozhodovali o tom, že chtějí zelenější ulice, dětská hřiště nebo třeba nové počítače do místních škol. Stalo se to v rámci největšího participativního rozpočtu v historii USA, s nímž pomáhala česká společnost Decision 21. Její platformu využívají i naše města - Praha, Říčany či Golčův Jeníkov.

Klára Issová hvězdou módní kolekce, která říká: Brno is new Paris

„Kláru jsem jako herečku adoroval dlouhodobě. Měl jsem tu možnost se s ní potkat na focení před dvěma roky. Tam jsem se do ní platonicky zamiloval,“ vysvětluje designér Jiří Hofbauer, proč si na focení své první kolekce, jež vznikla ve spolupráci s krejčovstvím SALONč4, vybral právě Kláru Issovou.

Gwyneth Paltrow chystá pořad o kráse a zdravém životním stylu

Gwyneth Paltrow se během několika let stala z uznávané herečky také oblíbenou poradkyní v oblasti krásy a zdravého životního...

Kultura ovíněných matek: Taky si po náročném dni dáte skleničku? Nebo radši dvě?

U nás se domácí popíjení alkoholu toleruje, ve světě má ale tento trend znepokojivou pachuť. Proč vlastně mají ženy...
Zavří­t reklamu