Neděle, 5 února, 2023

Návrhářka Lucie Koldová se při výrobě šperků inspirovala královnou, která uměla lyžovat

Není mnoho českých umělců či umělkyní, kterým se kromě českého prostředí podařilo etablovat ve světě. Lucie Koldová to dokázala – již v roce 2012 si založila vlastní studio v Paříži. Šest let poté se stala první českou designérkou, která v rámci veletrhu IMM v Kolíně nad Rýnem představila svoji vlastní verzi prestižního projektu Das Haus, a sklidila tak pozornost světových médií.

Její designový nábytek i svítidla jsou nadčasové a platí to i u šperků – pro značku Mooyyy vytvořila kolekci Senso a nyní novinku Frozen, inspirovanou norskou královnou Maud. Je také hlavní designérkou české značky Brokis.

Inspirací jsou pro Lucii Koldovou silné tvůrčí ženy, které dokázaly sladit své pracovní poslání s rodinou, prorazily ve velkém světě jako tvůrkyně a zároveň nerezignovaly na svůj osobní život. To je rovnováha, kterou Lucie Koldová právě hledá.

Evženie Hamplová, manželova babička

Žeňa mě jako inspirativní osobnost z mého blízkého okolí napadne mezi prvními. Pravdivá, starostlivá žena ryzího charakteru. Volyňská Češka, která se narodila na Ukrajině českým rodičům. Po druhé světové válce se vrátila na Moravu, kde dokázala vybudovat perfektní zázemí pro svou rodinu. Její dům má úžasný genius loci a konají se zde všemožné rodinné akce. Panují tam důvěra a láska. Cítím, že se v jejím domě můžu otevřít, být, kým jsem, a nabrat sílu. Ukazuje mi, jaké schopnosti má žena mít, aby mohla být oporou pro ostatní a mohla vyživovat celou rodinu. Je krásné pozorovat, jak je její bytí blahodárné pro ostatní a jak ji zároveň všichni uctívají. Když jsem u ní, užívám si pohodu a pokaždé si říkám, proč na mě v Praze doléhají neklid a pocit, že nesmím takzvaně ztrácet čas.

Liběna Rochová, módní návrhářka

Je pro mě vzorem invence a síly osobnosti. V módě a designu pro mě představuje výraznou ikonu. Vážím si jí a baví mě pozorovat, jak si dokáže ve svém životě nastolit řád a systém, a zároveň si ho užívat. S lehkostí propojuje povinnosti i svoje vášně. Je energická a extravagantní, ale všechno, co dělá, má svůj smysl.

Není úplně běžné, aby vyzrálá žena uměla být spokojená se životem a zároveň se velmi dobře vypořádávala s realitou. Obdivuji, jak dokáže vést studenty na pražské UMPRUM a předávat něco dalším generacím. Přitom však stále pracuje na vlastních originálech, které vždy vynikají výtvarnou myšlenkou a dokonalým zpracováním.

Maud, norská královna

Byla první královnou samostatného Norska od roku 1905. Narodila se v Londýně jako třetí dcera ze šesti dětí britského korunního prince Alberta Edwarda a dánské princezny Alexandry.
Pro svou odvážnou povahu dokonce dostala v mládí mužskou přezdívku Harry. Naučila se lyžovat, podporovala umění a charitu. S jejím odkazem jsem se setkala při tvorbě šperků Frozen pro značku Mooyyy, kde se můj koncept jakoby linul ze zmrzlé vody. Představovala
jsem si severskou krajinu, čirou tekutinu, která vám zamrzne v konkrétním tvaru.

Královna Maud je určitým symbolem třeba i pro emancipaci žen. Sama mám pocit, že jsem jako žena v designérském prostředí mužů nikdy neměla problém. Byla jsem pro ně spíš silným partnerem, se kterým se mohou bavit i o financích. Jsem schopná se na místě rozhodovat a nést za to následky. Možná takové ženy, jako byla královna Maud, nám právě tohle rovné partnerství s muži umožnily.

Phoebe Philo, francouzská módní designérka

Je považována za jednu z nejtalentovanějších módních designérek přelomu tisíciletí. Její rukopis je pro mě vždycky bezpečně rozpoznatelný. Dlouhou dobu stála ve vedení značky Chloe, nakonec ale zazářila jako kreativní ředitelka módního domu Céline. Móda je pro mě koníček, dívám se na ni očima designérky. Pozoruji stavbu podpatků, miluju sošné tvary bot a lesk i mat materiálů. Phoebe je v tomto směru pro mě trendsetterka. Vždy je o krok napřed. Minimalistická estetika, precizní střih, čisté linie. Jde si svou vlastní cestou zcela vizionářsky udává styl. Připomíná mi Virgila Abloha, tvůrce pánských kolekcí pro Louis Vuitton, který bohužel nedávno zemřel velmi mladý.

Jana Zielinski, ředitelka Designbloku

Je jednou z nejvýznamnějších osobností a hybatelkou v oblasti kultury a designu v Česku. Její práce je nesmírně důležitá pro firmy i mladé tvůrce, kteří díky ní získávají příležitost oslovit širší publikum, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Obdivuji, jakou formou přibližuje design širší veřejnosti, ať už skrze výstavy, nebo obecnou propagací napříč médii. Ačkoli navenek působí křehkým dojmem holčičky, je to velmi silná žena, absolutně pevná v tom, co dělá. Věnuje se tomu, co ji baví a čemu bytostně věří a pro náš sociokulturní prostor je to velmi, velmi prospěšné. Schopných manažerek v kulturní sféře, které umějí věci dobře
rozpohybovat a strhnout s sebou ty správné lidi, je potřeba.

Ladislava Paterko, duchovní průvodkyně

Ladislava je obdivuhodná žena a andělská bytost, která vede semináře osobního rozvoje. Pomáhá mi pracovat na sobě a stát se lepším člověkem. Jdeme spolu duchovní cestou už skoro 15 let. Učí mě, jak vnímat sebe, ale i věci, které ke mně přicházejí a kvalitně je zpracovávat. Pro mě je to bohyně, ke které vzhlížím a která mě vede životem. Spoustu zkušeností na tomto světě má zpracovaných a teď je tady pro druhé. Řeší se mnou mé silné i slabé stránky. Kdykoli jsem ztracená a váhavá, dokáže mi správně poradit, abych pokračovala v cestě dál a vyvíjela se správným směrem. Mám velké štěstí, že jsem ji mohla potkat a být v její blízkosti.

 

Vychází 31. ledna

Malíř Milan Sodoma se snaží zachytit ženskou energii

Minimalistická díla Milana Sodomy se vyloženě hodí do designových interiérů. Zeptali jsme se ho, jaké umělecké dílo by chtěl mít doma on sám a...

Muzeum Ordrupgaard skrývá „velrybu“ od Zahy Hadid i dům designéra Finna...

Až se ve vašem cestovatelském plánu objeví dánská Kodaň, vyčleňte si půlden navíc. Tedy v případě, že vás zajímají francouzský impresionismus, severská modernistická architektura a design nebo současné stavitelství a jeho hvězdy jako Zaha Hadid či Snøhetta. 

7krát3 – zpěvák, který léčí. Rozhovor o fyzioterapii, józe a barefoot botech

Nepřehlédnutelný, stylově oblečený zpěvák s originálním zvukem a vizuálně vymazelnými klipy. Stejný člověk má ale u Českých Budějovic otevřenou fyzioterapeutickou praxi a říká mi, že je introvert.

Ultratrailová běžkyně Lenka Vacvalová: Na 1000 kilometrů troje boty a skoro žádná sprcha

Lenka Vacvalová o sobě říká, že je profesionální dobrodruh. Vystudovala herectví, hrála v několika seriálech a byla moderátorkou Fashion...

Britské kino zvalo zrzky, ať se zdarma přijdou zchladit na film

Síť kin zareagovala na předpověď slibující rekordní vedra akcí, v níž nabízela volný vstup rudovlasým lidem. Na pozvánce využila tváře známých britských herců s rezavými vlasy.
Zavří­t reklamu