Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Mádl, Geislerová, Svátková a další herci, kteří píší knihy

Jiří Mádl včera pokřtil svůj první román a zařadil se tak k dalším kolegům od filmu, kteří už nějakou tu vlastnoručně napsanou knihu mají na kontě. Někdo píše pohádky, jiný romantiku a další se pokládá do vod osobnostního rozvoje. Už jste všechno četli?

Jiří Mádl

V Americe studoval scenáristiku a v roce 2014 debutoval jako scenárista (i režisér) rodinným snímkem Pojedeme k moři. Od té doby přidal další scénáře, třeba k filmu Na střeše nebo ke „covidovému“ seriálu Miluji tě, Pucinko. Už má hotový i další filmový scénář Vlny o dění v Československém rozhlase v letech 1967 a 1968. Drama, které si Jirka sám zrežíruje, se začne natáčet v příštím roce.

V pandemické době začal dávat dohromady také komornější příběh o zvláštním vztahu Martina a Veroniky, kteří si dopisují ve virtuálním prostoru. Román Přitažlivost planety Krypton je jeho prozaickou prvotinou a zatím neplánuje, že by ji převáděl do scénáře. Křest knihy proběhl 26. května v Kasárnách Karlín. Za kmotry šli Tereza Ramba, se kterou Jiří konzultoval všechny své dřívější autorské počiny, ředitel nadace Arpida, s níž Jirka spolupracuje, Marek Wohlgemuth a Vojta Dyk coby filmový kolega, ale také podporovatel literatury a někdejší ambasador projektu Čtení pomáhá. Při křtu Vojta mimo jiné vyslovil přání: „Aby literatura nehynula. Ale myslím si, že pakliže budou psát takoví lidé jako Jiří, tak nevyhyne.“

„Další knížka už se mi rýsuje v hlavě,“ prozradil nám autor. „Uvidím, jestli o tohle bude zájem a bude se to líbit, potom bych případně pokračoval v psaní. Ale nebude to pokračování, bude to jiná kniha.“ O jeho nové spisovatelské roli si s ním můžete přijít popovídat v pátek 3. června od 16 hodin do knihkupectví Luxor na pražské Floře.

Marek Wohlgemuth, Tereza Ramba, Vojta Dyk, Jiří Mádl a moderátorka na křtu knihy, foto: Kristýna Hadačová

Tereza Ramba

Herečka, kterou právě můžete vidět v kinech ve filmu Betlémské světlo, je vášnivou cestovatelkou a o svých cestách (nebo spíš prožitcích během nich) podala svědectví v knize DobroDruhům, kterou vydala v roce 2020. Shrnuje v ní deníkovou formou poznatky z dvaceti zemí, které stihla navštívit během dvou let. Poetické ilustrace do knihy dodala Terezina mladší sestra, také herečka Sára Voříšková. Mimochodem tuto knihu měl Tereze křtít právě Jiří Mádl, s nímž mnohokrát hrála ve filmech a také spolu absolvovali zahraniční výpravu, ale kvůli pracovním povinnostem tenkrát nedorazil.

Aňa Geislerová

V roce 2015 vydala sbírku fejetonů, které v předcházejících letech publikovala v magazínu Elle. Za knihu nazvanou P.S., kterou ilustracemi obohatila její sestra Lela, pak dostala ocenění od čtenářů na cenách Magnesia Litera. Aktuálně píše povídky, které vycházejí společně s díly jiných autorů v edici Česká povídka v nakladatelství Euromedia. Příští se chystá na listopad 2022. Klid na psaní Ani poskytuje kancelář, kterou si zřídila v krásném starém domě u Vltavy společně se sestrou Ester, grafičkou Zuzanou Lednickou a kamarádkou, castingovou režisérkou Kateřinou Oujezdskou.

„Chtěla bych vydat druhou knihu a věřím, že tady to dokážu. To místo má skvělou energii a zatím mi to jde perfektně,“ svěřila se nám. Knihu do budoucna zamýšlí jako soubor už vydaných povídek rozšířený o několik novinek. „Musím říct, že některý z těch povídek, který píšu, mi přijdou téměř jako náměty na krátký film. Zatím se ostýchám s nimi něco dělat, ale poslala jsem to panu Gogolovi, legendě dramaturgie, a ten mě pochválil. Jenom řekl, že mám příšernej pravopis. Což je pravda, ale od toho jsou editoři,“ směje se herečka, kterou v červnu uvidíme v kinech v titulní roli romantické komedie Prezidentka.

Lukáš Pavlásek

Herec a stand-up komik už několik let šíří humor i prostřednictvím literatury a je poměrně plodným autorem. Začal v roce 2011 sbírkou absurdních rýmovaček Jestli počkáš trochu dýl, tak sem přijde krokodýl. Kromě básniček píše povídky i pohádky. Venku už je také trilogie seskládaná z postřehů typického pracovníka IT oddělení. Třetí část pojmenovaná Rok ajťáka vyšla v loňském roce. A právě v těchto dnech Lukášovi vychází novinka Bláznivá škola, která vezme děti do školy, v jejíž kuchyni se sice vaří parádní blivajzy, ale nudit se tam určitě nebudou, protože na chodbách se dá třeba i lyžovat. Na „malé scéně“ Dejvického divadla v Anti.kvariátu mívá Lukáš Pavlásek pravidelnou talk show Večer jedna báseň, kde si s pozvanými hosty povídá o poezii literární i životní. Poslední setkání v této sezoně proběhně v pondělí 30. května.

Vlastina Svátková

Původem slovenská herečka už vydala čtyři knihy, v nichž se obrací především k dalším ženám, které narážejí na podobné problémy, jaké potkaly ji, a které hledají samy sebe. Před časem nám o tom vyprávěla v rozhovoru. Její tvorba se pohybuje někde mezi autobiografií a literaturou seberozvoje a dotýká se i věcí mezi nebem a zemí. „Nečekejte žádnou esoterickou knihu plnou návodů, jak být šťastná a jak najít muže svých snů. Takových knih jsou všude tisíce a člověk má stejně pocit, že všechno dělá blbě. Tato kniha je taková, jaký je sám život: syrová, reálná, autentická, opravdová, smutná i veselá,“ popsala svůj bestseller Prostor pro duši z roku 2018, jehož se prodalo 20 tisíc výtisků. Zatím poslední kniha Najdeš mě ve tmě vyšla před dvěma lety. S Vlastinou se můžete setkat ve středu 1. června od 16 hodin v Praze v nákupním centru Atrium Flora při otevření nové pobočky knihkupectví Luxor.

Josef Kubáník

Herec známý z několika seriálů, kterého na domovské scéně Slováckého divadla v Uherském Hradišti zrovna čeká premiéra hudební komedie Limonádový Joe, napsal dvě knihy věnované Květě Fialové, s níž měl blízký přátelský vztah. Díky tomu jsou jeho knihy jiné než ostatní biografie, jsou upřímné a plné osobních zážitků a postřehů. Svou třetí knihou z roku 2020 ovšem vykročil zcela jiným směrem a napsal napínavý román Herec, v němž se známému herci změní život poté, co si začne chatovat s cizí osobou. Impulsem byla skutečná příhoda, která se stala Lucii Bílé.

Petra Nesvačilová

Herečka a dokumentaristka, která je právě vidět v kinech v romantické komedii Láska hory přenáší, svými fejetony přispívá do časopisů nebo knižních souborů a loni vydala první vlastní knihu. Navzdory formě i názvu Skutečná není kniha čistou autobiografií. „Určitě je to i fikce,“ vysvětlovala nám Petra tehdy v rozhovoru. „Některé fejetony jsou seskládané třeba z dětství nebo z věcí, které mi přišly zajímavé. Jsou tam povídky, které se mě vůbec nedotýkají, ale všechno píšu v ich-formě, takže si někdo může myslet, že jsem to zažila. Nezažila. To Skutečná znamená Skutečná kniha.“ Psaní bylo jejím koníčkem už odmalička. „Vždycky mě bavila představa, že budu mít knihu. Ale taková ta dětská představa. Představujete si, že dostanete Nobelovu cenu za mír, protože uděláte takovou knížku, která vytvoří mír a milosrdenství na celé planetě.“ To se jí sice zatím nepodařilo, ale spokojené čtenáře si našla.

Jana Bernášková

Spisovatelku z ní udělala pandemie, která omezila její herecké aktivity. Během prvního lockdownu sepsala knihu Jak přežít svého může, z níž se rychle stal bestseller. Proto hned dostala nabídku napsat pokračování. Vyšlo v loňském roce pod názvem Coura. Hlavní hrdinkou obou je herečka, která se po mateřské snaží navázat na kariéru, nejde prý však o Janiny vlastní zážitky. Jsou to ženské romány, které se točí kolem lásky, sexu, kamarádek, vnímání mateřské role i otevírání 13. komnat. Momentálně Janu zase zaměstnává film, nedávno dotočila s debutujícím režisérem Jakubem Krumpochem horor Krvavý Johann!, který by mohl dorazit do kin ještě letos.

Marie Doležalová

Začalo to v létě 2014 spíš náhodou jako blog ze života herečky. Marie neměla větší ambice než pobavit ostatní. Její vhled do nástrah herecké profese a humorné historky ze zákulisí ale lákaly čím dál větší počty nadšených čtenářů, až z toho nakonec byla Magnesia Litera za blog roku a následně i knižní verze blogu Kafe @ cigárko (a pak ještě seriálová verze). Herečka posléze s ilustrátorkou Eliškou Podzimkovou vydala knížku Jeden kopeček šmoulový, ve které oživila vzpomínky na dětství v devadesátkách. Píše povídky a fejetony a je také spoluautorkou loňské knihy Dopisy Ježíškovi, do níž svým vzkazem pro Ježíška přispěly i Dagmar Havlová nebo Eliška Balzerová. Z každé prodané knihy pak šlo 100 korun na sbírku Pomozte dětem, kterou Marie dlouhodobě podporuje.

 

Vychází 28. listopadu

Proč milujeme dobová dramata? Dle psychologů zlepšují mentální zdraví i sociální...

Do kin přichází druhý film z Panství Downton, ČT úspěšně reprízuje První republiku, Netflix si mne ruce nad sledovaností Bridgertonu a chystá další řady... Historické seriály jsou sázkou na jistotu.

Pozitivní covídka: Kočičí život

Life koučka Erika Bach začala psát v době covidu povídky, aby sobě i ostatním zlepšila náladu. Každý měsíc si na našich stránkách můžete přečíst jednu z jejích pozitivních covídek, jak je nazvala.

Oscarový herec Javier Bardem se bije za oceány

Rybolov, plasty, ropné vrty. To je jen část problémů, které by měla řešit Světová smlouva o oceánech. Zásadní dohodu,...

Velká vánoční soutěž je v plném proudu. Dnes můžete získat sonický přístroj Foreo UFO 2

Vánoční speciál, v němž můžete od 6. do 18. 12. soutěžit o produkty 12 skvělých značek, odkrývá další z...

Punková enviromentální aktivistka Vivienne Westwood mění planetu v pustinu

Žena, která byla u zrodu punkového hnutí, ikona, jež řadu let ovlivňuje svět módy i zarytá enviromentální aktivistka, která...
Zavří­t reklamu