Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Autorka Příběhu služebnice s plamenometem protestuje proti zákazu knih

V New Yorku se draží unikátní nehořlavé vydání slavného románu Příběh služebnice od Margaret Atwood. Výtěžek z prodeje půjde na boj proti cenzuře v amerických knihovnách.

Kanadská spisovatelka, feministka a sociální aktivistka Margaret Atwood napsala přes padesát knih, které vyšly v pětačtyřiceti zemích. Nejznámějším je dystopický román Příběh služebnice, podle něhož vznikl oceňovaný seriál s Elizabeth Moss v hlavní roli. Příběh služebnice se stal symbolem vzdoru, byl několikrát zakázán, přesto jeho poselství přetrvalo.

Proto byl nyní také vybrán do kampaně, která varuje před novodobou cenzurou knih. Vydavatelství Penguin Random House nechalo vyrobit speciální výtisk z ohnivzdorných materiálů a dalo ho do dražby. Akci uvedlo dramatickým videem, na němž se autorka chopila plamenometu, aby otestovala nehořlavost své knihy.

„Nikdy jsem si nemyslela, že se budu snažit spálit jednu ze svých knih… a neúspěšně. Příběh služebnice byl zakázán mnohokrát – někdy celými zeměmi jako Portugalsko nebo Španělsko v době Salazara a frankistů, někdy školními radami, někdy knihovnami,“ komentovala to Margaret Atwood pro magazín People.

Spisovatelka Margaret Atwood při testu hořlavosti své slavné knihy, foto: Penguin Random House

Kniha, kterou nelze spálit, se draží prostřednictvím newyorské společnosti Sotheby’s až do 7. června a nejčerstvější nabídka zní 70 tisíc dolarů. Výtěžek z prodeje půjde neziskové organizaci PEN America, která se zaměřuje na svobodu projevu a boj proti cenzuře v literatuře.

Dražba je reakcí na tendence vyčleňovat nevhodné knihy z amerických škol a knihoven. PEN America ve své poslední zprávě informuje o tom, že mezi 1. červencem 2021 a 31. březnem 2022 se na školách v 26 amerických státech rozhodlo o zákazu 1586 jednotlivých knih. Na konci dubna v Tennessee prošel návrh zákona, který knihovnám přikazuje nechávat si seznamy publikací schvalovat státem. Jak uvedl deník The Washington Post, republikánský zákonodárce Jerry Sexton při debatě na dotaz, co by dělal s knihami, které neprojdou, odpověděl, že by je spálil.

Není to jen americký problém, před týdnem v Bělorusku (opět) upadl v nemilost Orwellův román 1984, který byl dlouhodobě se svojí antiutopickou vizí totality trnem v oku Sovětskému svazu a byl zakazován v zemích pod jeho vlivem.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Lenka Vacvalová běží 2000 km přes Alpy a chce vybrat 3...

Dnes ráno odstartovala ultratrailová běžkyně Lenka Vacvalová svoji další běžeckou a charitativní výzvu. Běh po trase Via Alpia má přinést peníze pro dětské kardiocentrum v Motole.

Brad Pitt, Sia nebo Joaquin Phoneix. Slavní vegani zachraňují planetu

„Tím, že bude člověk laskavý ke zvířatům, nic neztratí,“ říká v jednom ze svých nejznámějších citátů americký herec Joaquin...

Když přichází jablečný čas aneb Vyzkoušejte recept na jablečné vdolky nebo tradiční závin

Jablko patří mezi nejoblíbenější i nejprodávanější ovoce u nás a v některých končinách už nastává jeho sklizeň. V českých...

Stále bojuji s pocitem, že nejsem dost dobrá, říká Petra Lovelyhair

„Celou svou kariéru poslouchám, že jsem na sítě stará. Je mi čtyřicet tři, začínala jsem po třicítce a rozhodně se netvářím, jako...
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu