Neděle, 1 října, 2023

Portugalský umělec bojuje za záchranu planety tím, že tvoří z odpadků

Říká si Bordalo II a jeho materiálem jsou odpadky. Kovový šrot a jiné nepotřebné předměty přetváří do zvířecích obrazů a soch. Chce tím upozornit na přílišný materialismus, jehož důsledkem je devastování planety.

Narodil se a žije v Lisabonu, na jeho díla ovšem můžete narazit po celém světě, ve Spojených státech, v Německu, v Brazílii i v Thajsku. Svítící plastika medúzy z odpadků a drátů ozdobila i sídlo Rady Evropy při příležitosti portugalského předsednictví v první polovině roku 2021.

Jmenuje se Artur Bordalo a dvojka v jeho uměleckém jméně odkazuje k tomu, že je následovníkem svého dědečka, malíře jménem Real Bordalo. Artur studoval malbu a často využívá výrazné barvy. Věnuje se experimentování s materiály a tvoří převážně ve veřejném prostoru. Díky tomu má v různých koutech světa příležitost demonstrovat myšlenky environmentalismu – využíváním odpadu poukazuje na znečišťování moří a přírody celkově.

Víc z jeho díla si můžete prostudovat na jeho stránkách.

Vychází 2. října

Klenot brutalismu zblízka: Výstava zve na návštěvu bývalé ambasády ve Stockholmu

V budově bývalé československé ambasády, navržené týmem českých architektů, dnes sídlí luxusní designérská značka Acne Studios. Pojďte se podívat, jak probíhala nedávná rekonstrukce.

Emancipace v architektuře. Jaká byla úloha a obraz žen během posledních...

Asi nejznámější dámou, která posouvala hranice architektury byla rodačka z Iráku Zara Hadid, která jako první žena dosáhla na Pritzkerovu cenu a její jméno...

Šátek české výtvarnice pomáhá zachránit nosorožce

Andrea Zlamal Vytlačilová, která studuje oděvní tvorbu na prestižní univerzitě Central Saint Martins v Londýně, navrhla k 75. výročí...

Zázračná třezalka pomůže s psychikou i krvácejícími ranami. Víte, proč ji sbírat o svatojánské noci?

Jen tři dny po letním slunovratu, tedy okamžiku, kdy se den natáhne do své maximální délky, přichází další ze...

Emoční inteligence vám pomůže vybudovat pevnější vztahy a dosáhnout kariérních cílů. Naučte se s ní jednoduše pracovat

Díky nim milujeme a rozvíjíme přátelství. Hned vedle ale stojí za řadou rozvodů, hádek, výpovědí a možná i válek....
Zavří­t reklamu