Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Obaly z hub, které se samy rozloží, nebo vzpomínky na porcelánových talířcích

To jsou příklady projektů, jejichž autoři se dostali mezi finalisty nominované na Cenu kreativních hrdinů. Platforma vyzdvihuje šikovné lidi a jejich nápady, které mají pozitivní dopad na společnost nebo životní prostředí.

David Šohaj Minařík je malíř z jihomoravského Kyjova, který vystudoval Královskou dánskou akademii umění. Je ovšem také zakladatelem biotechnologické společnosti Myco, kde se poslední dva roky zabývá využitím mycelia ve zpracovatelském průmyslu. Zaměřil se na továrny, protože právě tam vzniká obrovské množství odpadu kvůli jednorázovým plastům nebo izolacím z polystyrenu, které poslouží jen krátce a poté skončí v kontejneru. Polystyren se dá ovšem dobře nahradit izolací z mycelia a na rozdíl od něj se pak rozloží a využije se jako hnojivo. Z podhoubí nebo ze zemědělského a dřevního odpadu se vyrábějí obaly a výlisky, které jsou přírodní a šetrnou alternativou k plastům. Díky této inovaci se továrny mohou přiblížit bezodpadovému ideálu.

David Minařík je nominovaný v kategorii 1: 1 000 000 000, tedy v oblasti, která má co nejširší dopad na společnost a může zásadně měnit „pravidla hry“.

Na opačném pólu leží kategorie 1:1, v níž jsou naopak oceňovány projekty, které jsou prospěšné pro individuální příjemce a je u nich důležitá osobní vazba. K takovým patří například první česká aplikace zaměřená na duševní zdraví Nepanikař, kterou na základě vlastních zkušeností vymyslela studentka Veronika Kamenská. Aplikace přináší rychlou intervenci pro lidi s psychickými problémy, jako jsou deprese, úzkosti, sebepoškozování nebo poruchy příjmu potravy. Poskytuje anonymní poradnu s psychologickou pomocí zdarma a kontakty na odborníky.

K dalším finalistům patří také Johanna Nejedlová, která v rámci projektu Konsent šíří osvětu a snaží se předcházet sexuálnímu násilí. Lenka Záhorková prostřednictvím umění podporuje mezigenerační komunikaci, když motivuje seniory k tomu, aby své vzpomínky – ať už obrazem, či textem – přenesli na porcelánové nádobí. Nikola Pokorný z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT vynalezl zařízení, jež dokáže i v poušti získávát vodu ze vzduchu pouze za využití solární energie.

Jejich projekty se dostaly do finále druhého ročníku Ceny kreativních hrdinů, kterou u nás pořádá Nizozemsko-česká obchodní komora dle vzoru z mateřské země.

„Potřebujeme více kreativců v zasedacích místnostech společností. Soustředili jsme se na tolik potřebnou sílu kreativity ve společnosti a založili jsme cenu Creative Heroes s ohledem na toto poselství. Jako nezávislá platforma zaměřená na lidi, kteří stojí za udržitelným pozitivním dopadem, jsme se rozhodli postavit kreativitu na piedestal a vytvořit relevantní platformu pro kreativní profesionály. Jsme velmi rádi, že tato myšlenka našla odezvu v České republice. Jste po Nizozemsku druhou zemí, ve které se akce pod názvem Cena kreativních hrdinů bude konat,“ uvedl Guus van Maarschalkerweerd, spoluzakladatel Creative Heroes Awards.

„Naším posláním je spojovat lidi a vytvářet udržitelný pozitivní dopad na lidi, společnost a životní prostředí. Program Creative Heroes Award je dokonalým prostředkem, jak toho dosáhnout napříč odvětvími v České republice,“ doplňuje Bastiaan Brouns, ředitel Nizozemsko-české obchodní komory (Netherlands-Czech Chamber of Commerce).

Gala večer, na němž budou předány ceny v pěti kategoriích, se koná ve čtvrtek 13. dubna v konferenčních prostorách Muzea Škoda v Mladé Boleslavi. Seznam nominovaných a informace o vstupenkách najdete na stránkách akce.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Hvězdná Olivia Palermo a značka Karl Lagerfeld představily společnou kolekci

Influencerka, návrhářka, stylistka a pravidelná okupantka předních příček žebříčků nejlépe oblékaných žen světa Olivia Palermo už před časem ohlásila spolupráci se značkou nedávno zesnulého...

Planeta odkrývá svá tajemství ‒ v roce 2021 bylo objeveno 70 nových druhů živočichů a rostlin

Ne, nikdo ještě nenašel jednorožce ani Yettiho, ale na Zemi stále existují neprobádaná místa, která vědcům přinášejí překvapení. Američtí...

Mia Wasikowska utekla z Hollywoodu a natočila ekologický film

Proslavila se jako Alenka v říši divů, a když byla na vrcholu, udělala nečekaný krok. Vzdala se života hollywoodské hvězdy a odstěhovala se do Austrálie. „Vnímání toho světa je dost odlišné od reality a mně to nesedělo,“ řekla herečka.

Vzniká unikátní sbírka našich zlozvyků. Nebojte se přiznat ten svůj!

Skáču do řeči. Neumím odpočívat. Kupuju si menší oblečení v naději, že zhubnu. To jsou zlozvyky, k nimž se...
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu