Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Loosova vila, Baťův památník nebo brněnské podzemí se o víkendu otevírají všem

Letos se v rámci Festivalu muzejních nocí otevře zdarma či za symbolický poplatek rekordních 601 institucí, a přestože Pražská muzejní noc se tentokrát oficiálně nekoná, i v hlavním městě bude co k vidění. Současně totiž probíhá festival Open House Praha.

Asociace muzeí a galerií České republiky pořádá už 18. ročník Festivalu muzejních nocí, při kterém se návštěvníkům zdarma zpřístupňují v atraktivní večerní čas stálé expozice, aktuální výstavy i četné kulturní a doprovodné akce. Slavnostní zahájení se koná dnes, 20. května v Českém Těšíně. Nejde ale jen o tento víkend, festival na některých místech běží až do 11. června.

Něco pro každého

Celé to začalo v roce 2004, když Národní muzeum po vzoru evropských metropolí uspořádalo první Pražskou muzejní noc. Zájem byl obrovský. V následujících letech se přidávaly další instituce a města a z pražské iniciativy se stal celorepublikový festival s širokou paletou tematicky různorodých akcí. Letos se zapojilo 178 měst a obcí, a co přesně můžete vidět v okolí svého bydliště, zjistíte na stránkách pořadatele.

Brněnská muzejní noc má vlastní stránky a na sobotu 21. 5. chystá rozmanitou nabídku, z níž si rozhodně vyberou i děti. Kino Art, které v Brně promítá už přes sto let, třeba sestavilo program pro fanoušky videoher a zábavní vědecký park VIDA! připravil řadu her a pokusů pro mladé badatele.

Zastřešující Pražská muzejní noc teď neprobíhá, místní muzea se ale mohla přihlásit sama. Tento víkend tak můžete vyrazit třeba do Kotěrova centra architektury v Trmalově vile, kterou na počátku 20. století navrhl Jan Kotěra, a to včetně zahrady.

Praha otevřená

Souběžně se v Praze koná festival Open House a během víkendu 21. až 22. května můžete bez placení navštívit 101 běžně nepřístupných míst. Nakouknete do rezidence primátora, vodní elektrárny na Štvanici nebo se chcete podívat na usedlost Cibulka ještě před tím, než započne její rekonstrukce?

Ve stejné době také Praha 7 zve na dvanáctý ročník komunitního festivalu Máme otevřeno, v němž vedle galerií a muzeí nabízejí program či slevy i knihkupectví nebo designové obchody. Zdarma vás přivítá například Centrum současného umění DOX a The Chemistry Gallery a prohlédnout si můžete i startovací ateliéry, které Praha 7 nabízí začínajícím umělcům.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Kam za uměním? Na vlakové nádraží!

Festival m³ / Umění v prostoru přináší umění mezi lidi, do ulic a veřejných prostranství. Letošní ročník obsadil vlaková nádraží v Praze a okolí.

Tipy na výlety s dobrým jídlem od Lukáše Hejlíka

Lukáš Hejlík letos získal cenu Czech Social Awards za on-line sbírku gurmánských tipů Gastromapa, která se rozrostla i v knihy, podcasty a seriály. Proč vydal knihu o Brně a která další místa doporučuje?

Hudba ekologicky: První deska vyrobená z rostlinných bioplastů je na světě

A opravdu hraje. Na desce zní i track od britského DJského dua Bicep, které na konci července vystoupí v Brně na festivalu Pop Messe.

Když máte děti, je obrana před konzumem složitá, říká šéfka ekologické reklamní agentury

Co je nejlepší dárek pro toho, kdo nic nechce, a jak obdarovat někoho, koho neznáme? A navíc ekologicky? A jak dárek zabalit? Třeba do rostoucího papíru.
Vychází 31. ledna
Zavří­t reklamu