Zbyla vám po čistce šatníku a domácnosti hromada oblečení a nepotřebného textilu? Kam s nimi? A kam s děravými kousky, které už opravdu nikdo nosit nebude? Od začátku roku začala pro obce platit povinnost třídit textilní odpad, který už tak nemusí zabírat místo v popelnicích a spalovnách.
Swapujeme
Hezké oblečení, které už je vám a vašim dětem malé (či velké), nebo třeba to, s čím se Ježíšek úplně netrefil do vašeho módního stylu, může udělat radost někomu dalšímu. Když nemáte čas a potřebu fotit je a prodávat na bazaru ani je nevyužije někdo z rodiny nebo okruhu známých, dobrou alternativou jsou swapy. V posledních letech nabraly na popularitě a konají se už ve všech koutech republiky. A pokud zrovna u vás ne, nic vám nebrání nějaký takový uspořádat.
Největší kus práce na tomto poli odvedly Lucie Poubová a Kristýna Holubová, které u nás s organizováním akcí, kde se vyměňuje nejen oblečení, ale i knihy, dekorace nebo pokojové kytky, začaly v roce 2016. Pod značkou Swap Prague za sebou mají přes 150 swapů a workshopů a určitě se na ně můžete obrátit, pokud chcete něco takového sami rozjet. Nejbližší akce, kde se můžete pohodlně zbavit nechtěných „měkkoušů“ i jiných dárků a místo nich si zase něco vybrat, se chystá na víkend 17.-18. ledna. Proběhne ve Sportovně na Smíchově (Za ženskými domovy 125/5). Lednový megadetox Swap má doprovodný program s ukázkou organizace šatníku, a pokud chcete přinést oblečení a další artikly (od každého maximálně deset kusů), je třeba se předem zaregistrovat.
Zvířata děkují
Ručníky a ložní prádlo obvykle ocení útulky a záchranné stanice pro zvířata. Ta pražská, která aktuálně sídlí na adrese K Zahradnictví 583 ve Střížkově, upotřebí i bavlněná trička nebo mikiny. Největší zájem o ně bývá v době, kdy přicházejí na svět mláďata, někde čistý textil z domácnosti přijímají po celý rok. Ověřte si raději předem, jestli útulek ve vaší blízkosti zrovna něco takového potřebuje.
Na charitu
Použitelný textil všeho druhu včetně bot může jít do sběrných kontejnerů organizací, které ho následně přerozdělují potřebným nebo využívají k další recyklaci. Životní cyklus oblečení se může prodloužit tím, že se z něj posléze stanou třeba čistící utěrky, výplně, izolace nebo i papír. Například firma Potex, jejíž oranžové kontejnery najdete v Praze a okolí, spolupracuje mj. s Oděvní bankou Klubu svobodných matek, Centrem sociálních služeb Praha nebo Nadějí. Po celé republice sbírá textil pro humanitární účely už přes třicet let Diakonie Broumov.
Od ledna třídíme
Co udělat s pěkným oblečením, není zase tak náročná otázka. Větší problém bývá, co s těmi kousky, které už moc nositelné nejsou. Někdo je rád upcykluje, někdo využije každé tričko až do roztrhání třeba jako hadr na podlahu nebo do dílny. Kolikrát ale oblečení putovalo do popelnic. To se od ledna tohoto roku mění.
V listopadu Pražany na Náměstí Republiky překvapila hromada textilu (byly ho čtyři tuny!), v níž měl prsty Pražský inovační institut, který tehdy pořádal konferenci Cirkulární města a byznys 3: Města jako šatníky, co praskají ve švech. Řešilo se na ní, jak co nejlépe nakládat s textilním odpadem ve městech. Happening měl upozornit na to, že každý Čech ročně vyhodí 10 až 12 kg textilu. Kvůli fenoménu fast fashion se v současnosti na světě ročně vyprodukuje téměř dvojnásobek toho co v roce 2000. Na výrobu jednoho trička je přitom potřeba 2 až 700 litrů vody. Dle informací Potexu se dosud recyklovala pouze tři procenta vyhozeného textilu a zbytek skončil bez užitku na skládkách.
„Ročně podle expertních rozborů Ministerstva životního prostředí vyhodíme okolo 170 tisíc tun textilu a textil tvoří obecně tři až čtyři procenta odpadu v černých popelnicích. Proto je v zákoně obsažen od 1. ledna povinný sběr textilu, kdy obce budou povinně zřizovat místo, na které budou moct občané nepotřebný textil a obuv odložit. Tím bude možné textil efektivněji recyklovat – na speciální dotřiďovací lince se podle kvality textil roztřídí tak, že část se opětovně použije jako oblečení, část se recykluje na čistící hadry, na výplně do průmyslu apod. a část se vyváží k opětovnému použití či recyklaci do zahraničí,“ uvedl při té příležitosti ministr životního prostředí Petr Hladík.
V praxi to znamená, že se ve vašem okolí měly nejpozději 1. ledna objevit nové kontejnery nebo jiné sběrné nádoby vysloveně určené pro textilní odpad, případně vznikla možnost odevzdat ho ve sběrných dvorech. Pokud obec nemá podobné stálé místo, mohla to vyřešit jinak, třeba zařídit pravidelný sběr do dočasně přistavených kontejnerů nebo začít svážet textil v pytlích přímo od domů. Některá z těchto možností by každopádně měla být dostupná všude. Důležitou informací je, že sběr textilního odpadu probíhá zvlášť. Kontejnery charit a soukromých firem nebo jiné sbírky oblečení k dalšímu využití fungují dál po vlastní ose.