Ať už krmíte všechno zmrzlé ptactvo na vašem balkoně, zahradě nebo v krmítku umístěném v parku či volné přírodě, nemusí to nutně znamenat pomoc. Protože když jim podáte špatný typ stravy, můžete jim spíš ublížit. Jak a čím tedy ptáky krmit správně?
Ať už vašemu okolnímu ptactvu podstrojujete v zimních měsících každoročně anebo jste teprve začátečníky, je dobré se držet jednoduchých, ale přesto nejdůležitějších zásad krmení. Jakých konkrétně nám pověděl velký milovník přírody, filmař, fotograf Prokop Pithart, který nejen na toto téma natočil řadu dokumentárních filmů. Je autorem seriálu Do divočiny, který natočil pro Českou televizi, a natáčí také sérii Na dosah, která pomáhá objevovat, poznávat, ale i chránit přírodu.
Trpělivost se vyplatí
Ani v této sérii nechybí díl věnovaný právě krmení ptáků, protože to je podle Prokopa ten nejjednodušší způsob, jak se dostat blíž přírodě a zároveň dostat přírodu blíž k sobě. Díky krmítku se totiž ptáci začnou ochotně slétat i k vám na zahradu nebo třeba terasu. „Ať máte krmítko v zahradě nebo uprostřed přírody, počítejte s tím, že ptákům může pár dnů trvat, než se sem naučí létat,“ upozorňuje Prokop. Důležité podle něj ale je, aby v blízkosti krmítka byl vždy nějaký strom nebo keř, kde by se ptáci cítili bezpečně. Ptákům pak obecně nejvíce chutnají slunečnicová semínka a krmit je jimi můžete od října až do března. Stačí tedy trochu trpělivosti a žádné exponované místo, kde by se pták cítil takzvaně na ráně.
Jiný pták, jiná povaha
Největší zábavou se pro vás při krmení však stane samotné pozorování toho, kdo se přiletěl najíst. „Snad nejméně se bojí sýkora babka. Občas přiletí, dokonce i když stojím třeba tři metry od krmítka. Brzy ale určitě přiletí sýkora koňadra, ta bývá nejčastější. Uprostřed přírody se pak jistě ukáže i čížek nebo zvonek. Zajímavé je, že přestože je zvonek větší, je z čížka trochu nervózní a raději si počká, až čížek odletí,“ popisuje svoje zkušenosti Prokop a naznačuje tak, že právě i díky krmítku můžete krásně pozorovat chování i povahu jednotlivých druhů ptáků.
Kdo se stydí, zobe opodál
„Vypozorujete třeba i to, že takový strakapoud v krmítku nezůstává, jen si tu vezme semínko a odlétne s ním na nedaleký strom. Tam si zasekne semínko slunečnice do kůry, vytvoří si takzvanou kovadlinku, z níž pak pohodlně hoduje,“ vysvětluje Prokop. Zároveň dodává že v seriálu Na dosah je vidět i to, že třeba takový vrabec si k čížkovi do krmítka klidně sedne a v klidu hodují společně. Snadno se tak přistihnete, že se z vás po pár dnech za zmrzlými okenicemi stává zapálený ornitolog.
Co tedy ptákům v zimě dávat do krmítek?
- slunečnicová semínka
- luštěniny
- jablka, jeřabiny
- obiloviny (proso, pšenice, oves)
Čím ptáky nekrmit
- solené nebo jinak kořeněné potraviny
- zbytky z vaření
- uzené maso
- nic prošlého, zkaženého, plesnivého