Sobota, 3 června, 2023
spot_img

V italské vesničce se odpadky mění na působivé modely

Frasso Sabino je malebná italská vesnička, v níž se většina obyvatel nadchla pro vyrábění oblečení a doplňků z odpadků a věcí, které už by v jejich domácnostech nenašly využití. Třeba jako obaly od tampónů a plexisklo. Na náměstí pak pořádají také přehlídky i soutěže o nejoriginálnější „recyklovaný outfit“. A proč to všechno dělají?

Necelých padesát kilometrů od Říma leží vesnička jako z toho nejromantičtějšího filmu. Jmenuje se Frasso Sabino a její obyvatelé se snaží k životu přistupovat zodpovědně a udržitelně. Proto se rozhodli poukázat na fakt, že ne všechny věci, které se ani nerozmýšlíte vyhodit, musí skončit na skládkách. „Spousta starých kousků a odpadků lze totiž vyčistit a znovu použít například jako základ pro tvorbu oblečení. Přesto, že nám totiž odpadky připadají jako něco nechutného, jde jen o to, že se na ně neumíme dívat v jiném světle,“ řekla Serena Benedetti, jedna z organizátorek projektu, jehož cílem je rozšířit povědomí o přijetí ekologičtějšího životního stylu.

Prakticky všichni obyvatelé se tak snaží přemýšlet nad tím, jak nejlépe využít nechtěné předměty a co nejoriginálněji je recyklovat. No a tak se mnozí z nich stali amatérskými návrháři, kteří svůj talent přetavili do zajímavých modelů a doplňků. Díky tomu, že celé měsíce (a často i roky) shromažďují například zipy ze starých kalhot nebo použité kapsle od kávy, vznikají kousky, které vám svou nápaditostí i precizním zpracováním vyrazí dech.

Všechny outfity pak jejich tvůrci představují na přehlídce s názvem „Prosím, nevyhazujte!“, která probíhá na náměstí vesnice. Pokaždé se na ni sjedou lidé milující udržitelnou módu a vlastně i ti, co jsou jen zvědaví, co všechno se dá vykouzlit z obalů od tampónů, roztrhaných kusů látek, rukavic, pytlů od brambor, z recyklovaných plastových lahvích, plexiskel, deštníků, kovových drátů, sítě proti komárům nebo korkových špuntů. Zatím největším hitem se pak prý staly šaty z lesklých plastových proužků připojených k malým sáčkům, v nichž se odesílají on-line objednávky. Jmenují se Sirene a mají připomínat mořské panny, které se topí v oceánu odpadků.

A jak se projekt, který využívá myšlenku, že i odpadek je něco živého a neměl by být okamžitě vyhozen, protože si zaslouží budoucnost, líbí vám?

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Bydlet rychle a levně: Mini domečky od českých architektů

Velký dům = velké starosti, malý dům = malé starosti? Přinášíme tipy na čtyři zajímavé původní české projekty. Díky nim můžete žít uprostřed zeleně za pár týdnů, ne za půl roku nebo rok, než se postaví klasický dům se základy. Navíc za třetinovou cenu.

4 dokumenty o změnách klimatu, které byste měli vidět

Klimatické změny, požáry, hurikány, politická rozhodnutí vedoucí ke změnám životního prostředí, proměna stravovacích návyků i ztráta rovnováhy. O tom...

Nový život pro PETky: Nesešlapávat a vrátit do obchodu

Česká republika se konečně blíží k tomu, co už jiné země dávno znají: ke zpětnému výkupu plastových lahví a plechovek. V rámci pilotního projektu si to ode dneška můžete vyzkoušet v prodejnách Lidl a Kaufland.

Matěj Ruppert: Uvědomil jsem si cenu svobody i lehkost, s jakou se dá ztratit pod záminkou dobrých úmyslů

Čas karantény nám zhusta zpříjemňoval zpěvák Matěj Ruppert, který svým smyslem pro humor a parodiemi na Instagramu zlepšoval náš...
Zavří­t reklamu