Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Sto milionů zabitých žraloků za rok. Leonardo DiCaprio a slavný režisér hororů natočili snímek, který má lidem otevřít oči

Často jsou vnímáni jako monstra. Jako krvelačné příšery, které v hlubinách číhají na první možnost na nás zaútočit. Ve skutečnosti je ale krutě ohavné především to, jak se ke žralokům chováme my. Každý rok jich totiž lidé zabijí neuvěřitelných 100 milionů a není tak divu, že se populace některých druhů smrskla na pouhou desetinu původního počtu. A to vše z velké části jenom kvůli polévce. Nyní se ale spojili herci Leonardo DiCaprio a Nina Dobrev s režisérem hororů Eli Rothem, aby zmapovali temné zákulisí lovu a zbytečného masakrování mořských predátorů. Šokujícím snímkem, který měl premiéru 13.7., se tak snaží ukázat, jak moc je ochrana těchto tvorů nezbytná.

Asi většina z nás by se s ním setkat během dovolené u moře nechtěla. Možná za to mohou snímky jako Čelisti, možná jeho ne úplně přátelský pohled a možná prostě jen všeobecně zažitý názor, že žraloci jsou krvelačné příšery. Pravdou ale je, že oproti těmto mořským tvorům jsou mnohem většími bestiemi lidé. Právě jejich rukou totiž každou hodinu zemře kvůli masu nebo ploutvím okolo 10 000 žraloků. Není divu, že žraloci mizí z otevřených oceánů alarmujícím tempem a podle studie zveřejněná v časopise Nature klesly jejich počty za 50 let až o 71 procent. Například takový kladivoun bronzový, kladivoun velký nebo žralok dlouhoploutvý už jsou v nejvyšší kategorii na seznamu kriticky ohrožených druhů.

Není žádným tajemstvím, že obávaní mořští predátoři jsou loveni především kvůli masu, ploutvím nebo oleji z jater. Především pak v Asii je polévka ze žraločích ploutví velmi oblíbená a je vnímána jako určitý ukazatel společenského postavení. V Hongkongu tak už dlouhá léta probíhá nekontrolovatelný byznys se žraločím masem. V případě, že by se lidem podařilo žraloky vyhladit, ale dojde ke zničení potravního řetězce, což ve výsledku lidstvu přinese neřešitelné problémy.

Nelítostné masakrování

Otevřít lidem oči se ale rozhodl uznávaný režisér Eli Roth, který je známý především pro svou hororovou tvorbu. A to natočením dokumentárního snímku s příznačným názvem Fin (ploutev), který mapuje temné zákulisí lovu žraloků. Jeho hlavním cílem je nejen ukázat nelítostnou tvář tohoto krvavého byznysu, ale především pak veřejnost šokovat, aby jí došlo, jak důležité je začít se zajímat a aktivně podílet na ochraně tohoto druhu. „Strávil jsem roky utajovanou tvorbou tohoto filmu a jsem rád, že mohu konečně výsledek ukázat světu. Už brzy tak můžete vidět hrůzy, které jsem se dozvěděl o celosvětovém zabíjení žraloků. Chtěl jsem vyslat signál o důležitosti ukončení tohoto zbytečného masakru, který se každý den odehrává. Žraloci udržují oceány čisté, aby produkovaly polovinu našeho kyslíku. A nejen proto si zaslouží být respektováni a zachráněni,” uvedl režisér v příspěvku na Instagramu.

Na snímku, který měl premiéru 13. 7. na americké streamovací službě Discovery Plus, se jako výkonní producenti podíleli i herci Nina Dobrev nebo Leonardo DiCaprio, jehož Appian Away Productions film spoluprodukovala. „Díky zákazu prodeje žraločích ploutví, který nyní schválil Senát a míří do Sněmovny, je Fin důležitým a aktuálním filmem, který odhaluje pravdu o milionech zabitých žraloků,” napsal na svém Twitteru DiCaprio.

Důležitý počin pak předvede také práci fotografa Michaela Mullera a ochranářských organizací jako Oceana, Sea Shepherd a Wild Aid v jejich boji za záchranu těchto mořských predátorů. Film je plný děsivých faktů, včetně skutečnosti, že každý rok je zabito 100 milionů žraloků. Snímek se také zabývá masakrem těchto tvorů kvůli obrovské poptávce po polévce ze žraločích ploutví, která je oblíbená po celé Asii. Velký prostor je věnovaný především krvavému byznysu v Hongkongu, kde probíhá až 50 procent obchodů s ulovenými žraloky. „Myslím, že je to možná nejděsivější film, jaký jsem kdy natočil, protože je skutečný. Ale nemusí být. Před padesáti lety se svět spojil, aby zachránil velryby, pak to byli delfíni, posléze kosatky a myslím, že dnes přišel čas pomoci žralokům,” dodal Eli Roth na svém Instagramu.

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Ženská síla v architektuře. Architektka Lenka Míková řeší, jak prostor ovlivňuje...

„Občas se musím obhajovat víc, než kdybych byla muž,“ říká úspěšná tvůrkyně, jež vede také svůj architektonický ateliér. V profesi, která je často brána...

Jste single? Přejeme všechno nejlepší, dnes máte svátek

Být single je skvělé. A je skvělé být i zadaný. Na všem se dá najít něco pozitivního, tak proč...

Veronica a Betty z Riverdale i Lexi z Euforie. Seznamte se s Generací A

Značka Armani Beauty cílí na mladé publikum. Představila své nové ambasadory - generaci hereckých talentů z aktuálních seriálových hitů.

Ručně vyráběné a organické dárky pod stromeček. Pořiďte je na prvním ze série DARK Pop-up marketů

Dark but not Toxic, to je název prvního se série DARK Pop-up marketů, jehož tématem jsou organické ručně vyráběné...
Zavří­t reklamu