Pondělí, 5 června, 2023

Proč je herečka Emma Watson královnou udržitelné módy i hrdinkou boje za rovnoprávnost

Emma Watson slaví jednatřicáté narozeniny a už dávno není jen tou dívkou, co se proslavila jako odvážná šprtka Hermiona Grangerová ve snímcích o Harry Potterovi. Britka patřící mezi celebrity s nejvyšším IQ totiž v posledních letech září nejen na stříbrném plátně, ale také v roli velvyslankyně dobré vůle OSN a aktivistky, která se angažuje v boji za záchranu planety i v otázce genderové nerovnosti a etické módy. Jaké momenty jejího aktivismu nás okouzlily nejvíc?

Emma Watson je jednou z nejúspěšnějších britských hereček a má za sebou hned několik významných rolí. Naposledy jsme její talent mohli obdivovat v dramatu Malé ženy, ale celosvětovou slávu jí přineslo především ztvárnění Hermiony Gragerové ve filmové verzi Harryho Pottera. Už tehdy se ale začal formovat také její kladný vztah k udržitelnosti a ekologickým výrobkům. V roce 2011 například společně s Albertou Ferretti uvedla na trh ekologickou kolekci Pure Threads, která klade důraz na oblečení vyrobené z organické bavlny, konopí a vlny. V té době se také zavázala k nošení pouze takového oblečení, které nezatěžuje planetu, a dokonce si vytvořila účet na Instagramu (@t__press_tour), kde dokumentuje svou cestu za ekologicky šetrným šatníkem. Lhostejná ale není ani k dalším celosvětovým problémům a své úsilí vkládá také do propagace spravedlivého obchodu a působila například i jako velvyslankyně v hnutí Camfed International, které vzdělává dívky na africkém venkově.  Od roku 2014 působí i jako velvyslankyně dobré vůle OSN, přičemž její aktivity spadají pod agenturu této organizace UN Women, která se zabývá otázkami genderové nerovnosti a snaží se o snížení diskriminace žen a dívek. Během let se tak z herečky stal hlas těch, kteří potřebují být slyšeni, i nepolevující bojovnice za uzdravení naší planety. A jaké momenty z její kariéry uznávané aktivistky nás baví nejvíc?

Projev ke kampani HeForShe

V organizaci UN Women má Emma Watson pod svými křídly kampaň HeForShe, která si klade za cíl bořit genderové stereotypy, ať už se jedná o politiku, vzdělávání, zaměstnání nebo oblast násilí. V naléhavém a odvážném projevu, který v roce 2014 přednesla na zahájení celého projektu, vyzývá muže a chlapce, aby pomohli ukončit přetrvávající nerovnosti, kterým čelí ženy a dívky na celém světě, protože se celá problematika přímo dotýká i jich. Jak ale sama později přiznala pro týdeník Newsweek, projevem otevřela Pandořinu skříňku a dostalo se jí nejen uznání, ale i ostré kritiky. Stala se dokonce i terčem výhrůžek, kdy ji několikrát vydírali zveřejněním jejích nahých fotografií, pokud se šířením feministických názorů nepřestane. To ji ale jen přesvědčilo, že v kampani HeForShe má pokračovat. Na svých sociálních sítích tehdy uvedla, že když se stala feministkou, vše se zdálo nekomplikované, ale bohužel v průběhu času zjistila, jak moc nepopulární toto slovo je. My jí tleskáme za vytrvalost a odhodlanost, s níž k celé kampani dodnes přistupuje.

Šaty z recyklovaných plastových lahví na Met Gala

V roce 2015 se Emma Watson přihlásila do výzvy Green Carpet  Challenge a slíbila, že každý kus oblečení, který na červený koberec vynese, bude vyroben etickým a ekologickým způsobem. O rok později se na slavném Met Gala objevila v úchvatném modelu z dílny značky Calvin Klein, který byl vyroben z recyklovaných plastových lahví. Navíc úplně všechny detaily jejího outfitu, dokonce i části, které nejsou vidět, byly k životnímu prostředí šetrné. Dokázala tak, že móda vypadá dobře, i když neznečišťuje planetu. „Schopnost znovu využít odpad a začlenit ho do mých šatů pro Met Gala dokazuje sílu, kterou kreativita, technologie a móda mohou mít, když spolupracujeme,“ napsala Emma v jednom ze svých příspěvků na Facebooku.

Tvář aplikace Good On You

Inovativní australská aplikace Good On You sestavila seznam tisíců světových značek oblečení na základě jejich dopadu na životní prostředí, etických principů, platu zaměstnanců nebo zacházení se zvířaty. Pokud si tak půjdete pořídit nový kousek do svého šatníku, můžete lehce zkontrolovat, jaká značka dbá na udržitelnost, a jaké se naopak raději vyhnout. Když pak Emmu australská Vogue oslovila, aby se objevila na obálce jednoho vydání a zároveň se na celém čísle věnovaném udržitelnosti a pozitivním změnám aktivně podílela, herečka chtěla mít jistotu, že oblečení, které oblékne, bude plně v souladu s jejím přesvědčením. A tak nechala veškeré kousky aplikací Good On You prověřit. Není divu, že se právě Emma Watson brzy stala její tváří.

Vychází 29. května

Prádlo ve tvaru dinosaura a salát jako pes. Helga Stentzel ve...

V Londýně usazená umělkyně fotí věci, které nám denně bez povšimnutí procházejí rukama, v hravých souvislostech. Jejím posledním dílem je košile ve tvaru holubice míru na podporu Ukrajiny.

Mucha i Toyen zblízka – online a pro všechny ve sbírce...

Ležíte doma s virózou a nikam nemůžete? A víte, že vilu Tugendhat nebo třeba sbírky Uměleckoprůmyslového muzea si můžete prohlédnout i ze své postele a zdarma?

Masopustní radovánky na talíři: Vyzkoušejte tradiční koblížky nebo škvarkovou pomazánku s jablky

Fašank neboli masopust znamená maďarsky koblih. Souvislost je zřejmá. Masopustní veselí se odedávna pojí s podáváním sladkých mastných koblihů...

LSD je medicína, která vám může pomoci poznat sebe sama, říká transformační koučka a šamanka Monika Amaee Trčková

Dlouhé roky pracovala na vysokých pozicích v korporátu, byla zajištěná, úspěšná a díky svému zaměstnání neustále na cestách v...

Kristína Nemčková: Jen v kuchyni se cítím sama sebou

Mluví se o ní jako o „gastro zázraku“. Sedmnáctiletá Kristína Nemčková ale veřejnost neokouzlila jen svým dechberoucím talentem a...
Zavří­t reklamu