Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Pavel Milan Černý: S Econeou chceme měnit svět

Místo, kde lidé mohou nakupovat vše, co potřebují k udržitelnému životnímu stylu. A ještě se u toho inspirovat k menším i větším změnám ve svém každodenním chování. To je Econea.

E-shop, který před pěti lety začínal jako poněkud „punkový“ projekt ve sklepě. Dnes má už sedmdesát tisíc spokojených zákazníků a šedesátimilionovou tržbu za loňský rok. „Dál ale udržujeme to, proč jsme firmu zakládali. Nechceme, aby se z ní stal jenom skvělý byznys,“ prozradil jeden ze zakladatelů Pavel Milan Černý.
 
Co pro vás znamená žít udržitelně?

Já myslím, že to vychází především z jedné zásadní věci, kterou je uvědomělost ve svém vlastním každodenním jednání. V tom, že se při všech krocích, co v životě podnikám, snažím přemýšlet nad tím, jestli je dělám správně, jestli jimi třeba někoho nepoškozuji, jestli zbytečně neplýtvám nebo zda jsou zdravé pro mě a pro planetu. Celý prostor totiž sdílíme všichni a nejsem tady jen já a moje zájmy. Pokud se nad podobnými věcmi budu zamýšlet, myslím, že pak udržitelnější a laskavější chování přijde automaticky. Dám příklad. Když si třeba jednou člověk dojde k tomu, že nechce podporovat zabíjení a utrpení zvířat tím, že konzumuje maso a živočišné produkty, přijde mu pak naprosto přirozené, že si nic takového v restauraci už neobjedná.

K takovému způsobu přemýšlení jste se ale také musel dopracovat postupně. Jaké byly vaše první kroky poté, co jste dospěl do stavu, že vám konzumní život zaplněný neustálou honbou za penězi a dobrým postavením už nestačil?

V první řadě šlo o vnitřní transformaci. Nejdřív totiž člověk změní pohled na sebe, hodnoty a svět, kterého je součástí. Když to řeknu trochu obrazně, tak jsem se z člověka, pro něhož byly nejdůležitější hlava, rozum, vnější věci a pozlátko, stal tím, který do všeho zapojuje i srdce, intuici a vnitřní svět. Začal jsem se snažit o celistvost. Ve třiceti letech se mi život obrátil naruby a starý svět pro mě přestal být aktuální. Jednoduše jsem začal přehodnocovat, jestli to, jak žiji, je udržitelné a smysluplné. Malá změna u jednotlivce sice obvykle nemá globální dopad, ale když jsou těch jednotlivců miliony a miliardy, tak nepochybně ano. Takže jsem nejprve začal dělat takové ty nejočividnější změny. Místo předražené vody v PETce na benzince jsem si pořídil vlastní lahev a točil si do ní kohoutkovou. Postupně pak přicházely další kroky, jako důsledně třídit, jednorázové produkty nahradit znovupoužitelnými nebo vyměnit konvenční drogerii a kosmetiku za přírodní. Nic, co by dneska bylo průlomové, ale pro mě tehdy vlastně ano.

Po vlastní změně ale přišla potřeba něco budovat a předávat vaši ideu dál. A tak vznikla myšlenka na Econeu. E-shop, kde soustředíte širokou škálu ekologických produktů. Do podnikání jste ale se svými kamarády vlétli po hlavě a bez větších zkušeností.  Co byl tehdy největší punk, jak jste vaše divoké začátky sám nazval?

Asi skutečnost, že jsme moc neřešili peníze, neměli skoro žádnou představu o tom, jaké je cash flow a jestli si třeba můžeme dovolit nakoupit nové zboží. Na účtě peníze byly, tak jsme prostě objednávku nové značky udělali. Dneska už by to takhle určitě nešlo. Ze začátku všechno probíhalo hodně intuitivně, jak nám v danou chvíli přišlo nejlepší. Nedělali jsme si dlouhé analýzy, spíše šli dopředu formou experimentu a získané zkušenosti. Samozřejmě se pak stalo, že to ne vždy vyšlo a do firmy jsme nakonec museli dohodit další peníze. Takže největší punk asi bylo to nehlídání ekonomiky. Vlastně doteď úplně nechápeme, jak jsme to všechno zvládli ufinancovat, protože nám za ty roky narostl sklad o miliony.

Evidentně se vám podařilo víc, než to jen „nějak“ zvládnout. Minulý rok jste měli tržbu přes šedesát milionů korun a váš sortiment už obsahuje více jak dva tisíce produktů.  Jaké zboží jde konstantně nejvíc na odbyt a co je hitem posledních měsíců?

Jednoznačně přírodní kosmetika a ekologická drogerie. Nebo například prodáme ohromné množství bambusových zubních kartáčků – přes deset tisíc za poslední kvartál. Obecně pak věci pro děti, jako například ekologické plenky z obnovitelných materiálů. Co teď ale opravdu frčí, jsou zero waste věci. Což je trend, který je dneska vidět úplně všude. Takže odesíláme tisíce bambusových brček, pytlíků na nákupy ovoce a zeleniny nebo kelímků, do kterých si zákazníci nechávají v kavárnách udělat třeba kávu nebo čaj. Za ten trend jsem moc rád.

Zakládáte si i na velmi pečlivém výběru značek, které na svůj e-shop umístíte. Podle jakých kritérií posuzujete, co pro vás je, nebo není vhodné?

Jde nám o to, aby si značka na nic nehrála, byla opravdu ekologická a aby tam neprobíhalo jen nějaké barvení na zeleno. Takže děláme hloubkové průzkumy pro každý segment, jako ekologická drogerie, přírodní kosmetika nebo lahve. Máme definována vlastní kritéria, podle kterých se rozhodujeme. A ta se neustále vyvíjí. Ještě nedávno jsme vybírali hodně intuitivně, ale dneska už všechno dáváme na papír a do tabulek, jelikož věcí už máme opravdu hodně. Nejdůležitější je určitě kvalita a ekologický přesah. Druhá věc je potom příběh za značkou, z něhož se pro nás stala velmi důležitá složka, kterou rádi komunikujeme. Minulý rok jsme přidali nových značek asi patnáct, takže to jde spíše pomalu. Ale hlavně kvůli tomu, že se fakt pipláme s texty, které jsou obsáhlé, detailní a zahrnují i vysvětlení související problematiky.

Pavel Milan Černý
zdroj: archiv Pavla Milana Černého
A jak je na tom podle vás dnes internetový trh s ekologickým a udržitelným zbožím?

Když jsme startovali my, což je pět let zpět, byli jsme tak trochu za exoty, jelikož podobných e-shopů existovalo hrozně málo. Pamatuji si zelenou domácnost, která je na trhu asi o tři nebo čtyři roky déle než my a stala se takovým prvním průkopníkem. Pak ještě pár e-shopů s bio kosmetikou jako Biooo, ale jinak nic moc neexistovalo. Než jsme Econeu spustili, tak jsem dělal průzkum a koukal se hodně do zahraničí. No a vlastně jsem nenarazil na žádný e-shop, který by byl v takovém rozsahu, jako je dnes ten náš. I v současnosti mají internetové obchody tendenci soustředit se hlavně na kosmetiku a třeba si k ní pak přidat ještě drogerii. Ale aby někdo dělal komplexní obchod s vizí, že pokryje maximum segmentů ekologickým zbožím tak, jako se o to snažíme my, se vlastně moc nevidí.

Do podnikání jste šel podle vlastních slov s obrovskou naivitou a snem změnit svět. Zůstala vám stejná touha i po všech těch letech?

Určitě. Bez toho by mi to vlastně přestalo dávat smysl. Je však fakt, že tím, jak poměrně rychle rosteme, často s mým společníkem Martinem řešíme, jak to udělat, aby se z firmy nikdy nevytratil právě ten hluboký smysl a esence. Abychom v ní vždycky udrželi to, proč jsme ji zakládali a nebyla jenom dobře vynášející byznys. To už by mi nestačilo. Takže ano, chci měnit svět a dělat alespoň to málo, co můžu, aby nám tady všem na světě bylo líp.

Zaměstnanci před společností Econeou
zdroj: archiv Pavla Milana Černého
Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...
Ašot Haas

V nitru výtvarníka Ašota Haase

Výtvarník Ašot Haas ve svých nadčasových dílech používá klasické techniky i nové materiály, jimiž spojuje reálný a virtuální svět.Má rád minimalismus, ovšem s maximálním...

Cvrčci a syrečky v dortech? Sorry, pečeme jinak

Kdo z vás ještě nenavštívil originální brněnskou cukrárnu, na kterou se od jejího otevření pěje jen samá chvála, měl...

Výstava: Zažít moře v Topičově salonu

Pokud se v letním horku potřebujete trochu osvěžit, doporučujeme výstavu Mystické krajiny. Na obrazech Václava K. Killera se objevuje moře ve všech podobách, barvách a vůních. Expozici můžete aktuálně navštívit v pražském Topičově salonu.

Rozkvetlý podzim u vás doma

Recept na kouzelné růže z jablek a domácího listového těsta provoní váš domov i teď, když už růže na...
Zavří­t reklamu