Úterý, 6 června, 2023
spot_img

Modelka Cara Delevingne bojuje za čistou planetu i duševní zdraví

Přestat používat plastové láhve a brčka. Tak zní osobní předsevzetí modelky Cary Delevingne, která je nejen spoluzakladatelkou, ale i hlavní tváří kampaně s názvem #MyEcoResolution.

Ta probíhá na sociálních sítích a stojí za ní think-tank iniciativa Advaya, jež inspiruje a vyzývá lidi k tomu, aby začali tváří v tvář klimatickým změnám a duševním chorobám provádět změny ve svých životech.

Když se na začátku letošního roku objevila na instagramovém účtu Cary Delevingne fotografie, na níž oblíbená modelka a herečka drží v ruce papír s nápisem #myecoresolution, asi nikoho nepřekvapilo, že slavná Angličanka propůjčila svůj obličej další kampani, která se snaží udělat svět lepším. V minulosti jsme ji totiž mohli vidět nafocenou například s květinami položenými ve svlečeném klíně na podporu charitativního projektu zaměřujícího se na rakovinu v gynekologické oblasti, úplně se obnažila pro kampaň organizace I’m Not a Trophy, která podporuje ochranu ohrožených zvířecích druhů a žádnou novinkou nejsou ani fotografie z charitativního výletu, na nichž Cara Delevingne tráví čas s uprchlicemi v Ugandě.

Tentokrát žena, jejíž tvář se objevila na obálkách všech prestižních módních časopisů, své síly spojila s think-tank iniciativou Advaya, která hledá řešení vzájemně propojených krizí ničení životního prostředí a duševního zdraví. Jejich akce sahají od workshopů a přednášek třeba až po projekce a panelové diskuse na festivalech. Hlavní sílu ale Ruby Reed a Christabel Reed, sestry stojící za projektem, vnímají přes sdílení obsahu přes on-line média a sociální sítě. Právě proto vznikla kampaň s názvem #myecoresolution, která odstartovala na Instagramu. Jde v ní o to udělat si fotografii, na které budete držet cokoliv, na čem bude napsán právě hashtag #myecoresolution. Ke snímku pak připojíte text, v čem spočívá vaše osobní rozhodnutí a řešení ohledně udržitelného životního stylu, které hodláte dodržovat. Pak už jen nominujete někoho ze svých přátel, aby učinil totéž.

Cara Delevingne - #myecoresolution
zdroj: Instagram

A proč přišla trojice žen s kampaní právě v tuto dobu? „Sílící ničení životního prostředí a vzrůstající duševní onemocnění jen ukazují, že náš způsob života nefunguje ani pro nás ani pro planetu. Naše míra štěstí se bez ohledu na hospodářský růst nebo prosperitu snižuje a podle zprávy Intergovernmental Panel on Climate Change z roku 2018 máme dokonce jenom 12 let, abychom omezili katastrofické změny klimatu. Věříme, že je možná další cesta a víme, že společně můžeme vytvořit svět, ve kterém se daří lidem i planetě. Naši kampaň vnímáme i jako připomínku toho, že prostřednictvím vzdělávání, povědomí a akcí můžeme provádět obrovské změny na individuální i kolektivní úrovni,“ prozradily Christabel a Ruby v rozhovoru pro Vogue.

Známá modelka se k sesterské dvojici prý připojila po společném rozhovoru na jednom z večírků, když před nimi vyjádřila znepokojení nad stavem životního prostředí a snažila se zjistit, jak by mohla jejich organizaci pomoci. Právě tehdy ji napadlo, že by mohla svůj obličej i jméno propůjčit nějaké z kampaní a společně pak daly dohromady koncept celé akce. „Tehdy ale měla Cara velkou obavu z toho, že i když se chystá udělat velké změny, její životní styl je dosud na míle daleko od toho udržitelného a nechtěla být vnímána jako pokrytec,“ vyprávějí Christabel a Ruby.

Právě na ty jedince, kteří se mylně domnívají, že nemohou mluvit o životním prostředí, pokud sami nevedou dokonale udržitelný život, nebo že vytváření drobných pozitivních změn v jejich každodenních návycích nebude mít velký dopad, ale tato kampaň cílí především. Faktem je, že většina z nás je součástí problému. Pravdou ale je i to, že všichni můžeme být součástí řešení,“ shodují se zakladatelky projektu a dodávají, že každý by měl přebrat odpovědnost za své chování a vytyčit si jednu jednoduchou věc, kterou zvládne změnit a o které ví, že s ní bude pokračovat i v budoucnu.

A přesně to udělala i Cara. Ke své fotografii na Instagramu připsala text o tom, že přestane používat plastové láhve a brčka a také přiznání, že i když možná nikdy nebude dokonalá, rozhodla se dělat pozitivní změny ve způsobu svého života, aby pomohla předcházet změnám klimatu, ničení životního prostředí i duševním chorobám. „Při tolika cestách je pro mě velmi snadné koupit si několik plastových láhví denně, další dostávat během přehlídek nebo natáčení a večer si nechat dát do drinku v baru plastové brčko. Ale přestanu s tím. Začínám se také vzdělávat v oblasti potravinářské výroby, zemědělství, průmyslového rybolovu a hlavně současného stavu naší planety. Snažím se navíc i cvičit jógu, abych se mohla soustředit na věci, na kterých skutečně záleží a posílila sebe sama,“ přiznala šestadvacetiletá celebrita.

Ta se rozhodla chovat k planetě šetrněji poté, co během svých častých cest viděla na vlastní oči znečištěná města i pláže tunami plastu a dozvěděla se podrobnější informace o masovém odlesňování i vymírajících živočišných druzích. „Nezapomeňte ale, že tato kampaň není o dokonalosti, ale o tom jít správným směrem. Jedná se o uzdravování našeho vztahu se sebou samými a během toho můžeme postupně léčit i naši planetu. Musíme se hlavně přestat bát o problémech mluvit,“ dodává modelka.

Její instagramový příspěvek okamžitě vyvolal vlnu nadšení a lidé začali po stovkách přidávat svá vlastní řešení, jak se chovat ekologičtěji. Nejčastěji se mezi nimi objevovala rozhodnutí přestat používat plasty, vyhledávat lokální značky oblečení a udržitelnou módu, žít méně konzumně nebo být dobrovolníky při čištění pláží a oceánů. V době, kdy je každý den vyhozeno více než šedesát milionů plastových lahví a jen v Americe se podle odhadů denně použije až pět set milionů plastových brček, by možná bylo podobných kampaní potřeba víc.

A co radí dvojice Ruby a Christabel těm, kteří se chtějí chovat zodpovědněji? „Vzdělávejte se, věnujte péči svému nitru, nežijte konzumně, zkuste podpořit nějakou ekologickou kampaň a nezapomeňte se o světě přírody a udržitelném životním stylu bavit nahlas.“

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Antikonfliktní výstava: Umělci z Česka, Ukrajiny i Ruska společně pod jednou...

Jak válku vidí ruská média? A jak se změnil život Ukrajincům? Pražská galerie Ex Post nabízí i prostor k diskuzi lidem s rozdílnými postoji a názory.

Hvězdami filmu Planeta Praha jsou roháč, slípka, muflon a plch

Město je překvapivě plné fascinující přírody a zvířecích dobrodružství. Odhaluje to novinka od tvůrců úspěšného dokumentu Planeta Česko, která právě přichází do kin.

Festival Open House Praha otevře dveře šetrných budov

Pokud jste milovníky architektury, rozhodně byste si neměli nechat ujít festival Open House Praha. Ten se v naší metropoli...

Brány prodejny Textile Mountain se otevřely

Designérka Lenka Vacková přichází s projektem, který bude sloužit jako ekologická alternativa nákupu textilií a galanterie. Jmenuje se Textile Mountain a kromě...
Zavří­t reklamu