Kusy plastu, které by jinak skončily v moři, našly nové využití. Myšlenku vytvořit plovoucí park z odpadků, co unáší na své hladině řeka Máza několika státy až do moře, s nímž se setkává v Rotterdamu, dostali lidé z neziskové organizace Recycled Island Foundation. A tak začali lovit ve vodě plastové předměty a ty recyklovat do šestihranných stavebních bloků, které jsou základem dnes již zelenající se plochy. Ta sice zatím pokrývá asi jen 160 metrů čtverečních, ale do budoucna by se měla ještě mnohonásobně zvětšit.
Kromě funkce hráze k zachytávání nevyžádaných předmětů zastává park ještě jednu důležitou roli. A to díky vodním rostlinám, kterými je konstrukce porostlá. Ty totiž poskytují útočiště šnekům, hmyzu, krabům, malým rybám a vodním ptákům. Právě malé ryby v mělkém kanálku u konstrukce často hledají prostor, v němž zůstanou, než se zvládnou vydat do hlubších vod. Vyvinout dílky plovoucí skládačky trvalo dlouhých pět let a největším problémem v tomto případě bylo, jak systém ukotvit pouze ke břehu.
Což se ale nakonec podařilo a v Rotterdamu se prý plocha parku neustále zvětšuje. Organizace se navíc nyní nechala slyšet, že by podobné projekty chtěla vybudovat na více místech.
A tak se v tomto roce můžeme těšit na to, kde všude ještě tyto víceúčelové plochy vyrostou.