Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Martínek se dočká léčby. Lidé pro něj vybrali rekordních 137 milionů korun

„Děkujeme všem dárcům za zázrak v přímém přenosu!“ napsal tatínek Martínka, kterému teď drží palce prakticky celá republika. Na léčbu jeho vzácné nemoci potřebovala rodina sehnat 100 milionů korun a sociální sítě v posledních dnech nežily ničím jiným.

Že s Martínkem není něco v pořádku, začali rodiče pozorovat už v prvních měsících jeho života. Až v roce a půl se ale zjistilo, že trpí nejtěžší formou AADC syndromu – genetického onemocnění, které ovlivňuje funkce mozku. Martin je zcela odkázaný na pomoc druhých a jedinou šanci pro něj rodiče vidí v genové terapii, kterou však pojišťovny neproplácí. Díky genové terapii, která by se měla u takto nemocných dětí zahájit co nejdříve, by většina potíží měla vymizet, v opačném případě hrozí, že se děti nedožijí školního věku. Cena léčby v zahraničí – přes 4 miliony EUR – však byla pro rodiče nepředstavitelná, proto se rozhodli zkusit dát peníze dohromady pomocí sbírky.

Sbírka začala v srpnu na dárcovské platformě Donio.cz, posléze se přidala i dárcovská platforma Znesnáze21.cz, která následně také připojila možnost přispívat na Martínkovu sbírku pomocí speciálních DMS. V prvních třech týdnech se podařilo vybrat „jen“ 10 milionů. Situace se výrazně pohnula poté, co odkaz na sbírku a Martínkův příběh sdílely známé osobnosti s velkým dosahem na sociálních sítích. Sbírce výrazně pomohlo sdílení od Nikol Štíbrové, přidali se i Leoš Mareš, Tomáš Třeštík, Tamara Klusová nebo Sandra Nováková. Vlna solidarity byla nakonec tak silná, že se žádanou stomilionovou částku podařilo překonat. Na Donio.cz přes 288 tisíc lidí přispělo 135 707 110 Kč, na Znesnáze21.cz do této chvíle přibylo 1 724 041 Kč (dnes je poslední den sbírky) a k tomu 180 tisíc z DMS.

Foto: Znesnáze21

Podle ředitele platformy Donio.cz Davida Procházky jde o dosavadní rekord, který se u nich kdy vybral. Do té doby držela rekord sbírka z období covidu, kdy se na plicní ventilátory podařilo vybrat zhruba 14 milionů.

Sbírky nad 5 milionů korun se musejí ohlašovat finančnímu úřadu, ten pak ale může udělit výjimku a v tomto případě rodiče peníze ze sbírky danit nemusí. „Chtěli bychom ubezpečit všechny dárce, kteří peníze posíláte na ohlášené veřejné sbírky, jako je třeba sbírka na Znesnáze21, že sbírka nepodléhá dani z příjmu, a proto se nemusíte bát, že by byly peníze finančním úřadem nebo státem kráceny,“ informoval ředitel Znesnáze21 Čestmír Horký.

„Martínek tu zanechal odkaz a neupozadil ostatní děti, které potřebují vaši pomoc, naopak – on na ně upozornil a stal se symbolem toho, jak moc solidární a laskaví vůči sobě dokážeme být. Proto se prosím nepřestávejte rozhlížet kolem sebe a nabídněte svou pomocnou ruku i dlaň, na které nosíte svá srdce, i dalším, kdo žádají o vaši pomoc,“ uvádí zástupci platformy Znesnáze21, kde aktuálně běží řada dalších sbírek, v nichž nejenom děti čekají na další zázrak.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Ondřej Sekora – milovník brouků a ragby

Ferda Mravenec letos oslavil 90. narozeniny. V pražské Ville Pellé dnes začíná výstava věnovaná jeho otci, ilustrátorovi Ondřeji Sekorovi, která představí i neznámé ukázky z jeho tvorby.

Má ho doma tenista Novak Djokovič i herečka Cate Blanchett. Kouzlu českého skla propadl celý svět

České sklo má ve světě pořád zvuk. A taky perspektivu. Globální značky naše sklárny stále vedou v patrnosti a...

I ve válce se rodí děti, říká zdravotnice, která pomáhá ženám na Ukrajině i u nás

Katia Sereda pracovala v Kyjevě na reprodukční klinice a také jako asistentka lékaře v porodnici. Pak přišel 24. únor. „Lidé se na válku připravovali, měla jsem například nachystané všechny doklady, ale nikdo nečekal, že se to opravdu stane,“ vysvětluje mladá žena, která našla nový domov i práci v Praze.

Gwyneth Paltrow i Rihanna: Celebrity a jejich kosmetika šetrná k pleti i přírodě

Slavné osobnosti mají vlastní beauty značky, které nejsou jen líbivé, ale překvapí kvalitou a někdy i cenou. A co víc, nabízejí veganské a netoxické složení.
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu