Sobota, 26 listopadu, 2022
spot_img

Tipy, jak poznat, jestli je to jen chemie, nebo šance na vážný vztah

Někdy je vzájemná přitažlivost tak silná, že přehlížíme všechny varovné signály, které ukazují, že nám dvěma to v životě asi klapat nebude. Podle čeho poznat, že jsme opravdu kompatibilní a není to jen poblouznění?

Chemie či ona pomyslná „jiskra“ bývá to první, na co se mnoho lidí během prvních schůzek zaměřuje. Když si s někým takzvaně padnete do oka a cítíte vzájemnou přitažlivost, může to být velmi vzrušující; zejména pokud jste dlouho chodili na schůzky, které byly tak trochu o ničem a nikam nevedly. Jiskra nepřeskočí jen tak s kýmkoli, takže když už se to stane, máme pocit, že je to výjimečné. Faktem však zůstává, že chemii můžeme mít se spoustou lidí, nemusí to však nutně znamenat, že jsme s nimi kompatibilní a byl by z toho kvalitní vztah. A i když je chemie ve vztahu důležitá, určitě není dobrým ukazatelem toho, zda je pro nás daný jedinec celkově vhodný či nikoli.

Co je opravdu důležité?

„Na tom, jak naše randění dopadne, se velmi podílí i naše představa o tom, jak by přitažlivost k druhé osobě měla vypadat a jak ji cítíme,“ vysvětluje americká psycholožka Roxy Zarrabi. „Pokud ji totiž vnímáme jako okamžité jiskření nebo pocit motýlků v břiše, možná se připravujeme o skutečné a hluboké spojení. Naopak pokud nás někdo přitahuje a zároveň se v jeho blízkosti cítíme klidně, můžeme si pocit klidu mylně vykládat jako pocit nudy nebo ,žádné jiskry‘. Ve skutečnosti to ale může znamenat, že náš vztah s druhým je zdravý. To platí zejména v případě, že jsme byli zvyklí na vztahy připomínající emocionální horskou dráhu.“

Představte si chemii jako polevu na dortu. Dort se skládá z ingrediencí, které nakonec určují vaši kompatibilitu s někým (např. zda máte společné základní hodnoty a jaký typ vztahu hledáte). Místo toho, abychom se snažili posoudit, jestli má dotyčný všechny správné ingredience, máme často tendenci soustředit se pouze na polevu. Díky ní může dort na první pohled vypadat velmi lákavě. Pokud mu však chybí ty správné přísady, je jedno, kolik polevy na něj dáme – nakonec nám stejně chutnat nebude.

Podle Zarrabi je klíčem k tomu, abyste se nechytili do této pastičky, dobré při seznamování zpomalit. „Místo toho, abyste po několika schůzkách zaměřili veškerou pozornost na jednu osobu, zůstaňte otevřeni dalším příležitostem k randění. Pokud jde o vaše potřeby a problémy ve vztahu, buďte k sobě upřímní a věnujte čas tomu, abyste druhého poznali ještě před tím, než se do vztahu plně ponoříte.“

Jak poznám, že mě ovládla chemie?

Pokud si nejste jisti, zda si přece jen nepletete přitažlivost s kompatibilitou, zde vám přinášíme pět ukazatelů, které vám mohou pomoci.

 • Chemie, kterou s druhou osobou cítíte, je tak silná, že přebíjí všechno ostatní a vy máte potíže se soustředit na cokoli dalšího. Může pro vás být obtížné zvolnit a posoudit, zda je s vámi někdo kompatibilní, protože většina vaší pozornosti se spíše než na poznávání osoby před vámi soustředí na představy o vašem budoucím potenciálu.

 • Občas se přistihnete, že v hlavě obhajujete první příznaky problémů a takzvané „red flags“. Pokud se snažíte sami sebe přesvědčit, že tento vztah bude fungovat, a ignorujete věci, které jsou vám nepříjemné, je to známka toho, že s touto osobou možná nejste kompatibilní a že děláte kompromisy ve svých hodnotách, aby vztah fungoval.

 • Nevíte, jaké jsou hodnoty druhého člověka a zda se shodují s těmi vašimi. Nehovoříte o věcech, které jsou pro vás oba ve vztahu důležité. Může dokonce existovat předpoklad, že hodnoty druhé osoby jsou stejné jako ty vaše, ale doopravdy to nemůžete vědět, dokud si o tom nepromluvíte.

 • Stejný pocit jste už někdy měli a daná osoba s vámi nebyla kompatibilní. Pokud jste v minulosti zažili podobnou chemii s dalšími lidmi, ale nikdo z nich se k vám vlastně nehodil, pak to může být znamení, že vaše tělo cítí v blízkosti této osoby úzkost, a vy si to vykládáte jako silnou přitažlivost.

 • Kdybyste měli jít na rande se zavřenýma očima a bez fyzického kontaktu, bavilo by vás s touto osobou mluvit? Upřímná odpověď na tuto otázku vám řekne vše.
A jak zjistím, že je to ono?

Zde je naopak osm příznaků, že ve vašem vztahu převažuje kompatibilita nad chemií. Sestavila je terapeutka a autorka knih o vztazích Terry Gaspard.

 1. Je vám s druhým dobře a cítíte, že můžete být sami sebou. Nemusíte se přetvařovat ani se snažit, abyste na něj zapůsobili.
 2. Jeden k druhému chováte opravdovou náklonnost a vášeň. Většinu společně stráveného času si spolu povídáte a smějete se stejným vtipům.
 3. Cítíte, že mezi vámi panuje skutečný vzájemný respekt. Přijímáte a respektujete jeden druhého takového, jaký je.
 4. Obdivujete svého partnera za to, jaký je jako člověk.
 5. Máte podobné představy o světě a vaše hodnoty jsou v souladu. Je vám příjemné mluvit otevřeně o svých vášních a vzájemně se v zájmech podporujete. Nemusíte sdílet úplně stejné názory na to, jak zastavit hladomor ve světě, ale jste na stejné vlně.
 6. Váš partner vás přijímá takového, jaký jste, nesnaží se vás měnit a potvrzuje váš pohled na věc. Člověk, kterému na vás skutečně záleží, se snaží zvýšit vaše sebevědomí, i když na tom zrovna nejste nejlépe. Dává prostor vašim myšlenkám a názorům a netrestá vás za to, že máte špatnou náladu nebo těžký den.
 7. Sdílíte s partnerem silnou touhu učit se a rozvíjet. Jinými slovy využívat své zkušenosti k tomu, abyste rostli společně i individuálně.
 8. Máte podobný životní styl a společnou vizi života, který chcete společně vytvořit. Mluvíte o společné budoucnosti a spřádáte plány.
Vychází 28. října

Tchibo v Guatemale pomáhá ženám vymanit se z pasti chudoby

Ženy v Guatemale, které pracují při sklizni a výrobě kávy, se dostávají do složité situace, protože mají na starosti i péči o rodinu a děti. Společnost Tchibo jim pomáhá zlepšit postavení a finanční samostatnost.

Oáza klidu v náruči krásné přírody Jizerských hor

Boutique hotel V Bezovém údolí je jako stvořený k odpočinku na místě s autentickým geniem loci, v souladu s přírodou a v úctě k tradičním hodnotám a udržitelnému stylu života.

Hudebník přišel s originální metodou, jak skládat hudbu pomocí kostek. Podobně prý tvořil i Mozart

Známý britský skladatel Edward Chilvers se rozhodl, že klasickou hudbu pojme po svém a trošku si ji okoření. Unaven...

Startuje Designblok. Co byste na přehlídce současného designu neměli minout?

Dnes začíná největší oslava designu u nás, Designblok, která se koná opět na dvou hlavních lokacích – ve smíchovském bývalém klášteře Gabriel Loci a UPM. Letošním tématem je les.

LUSTR zve na výstavu a dražbu protiválečných plakátů ukrajinských umělců

Ve čtvrtek startuje v Praze devátý ročník festivalu ilustrace a komiksu. V Kampusu Hybernská bude k vidění tvorba zavedených výtvarníků i mladých komiksových autorů.
Zavří­t reklamu