Pondělí, 5 června, 2023
spot_img

Jsou ženy ve vesmíru lepšími velitelkami než muži?

Vědkyně vyhodnotila informace z výzkumné stanice, která simuluje pobyt na Marsu, a zjistila, že ženy se pro dlouhodobé mise hodí o něco lépe než muži. Dokážou totiž tlumit konflikty.

Litevská socioložka Inga Popovaite, která se zabývá vlivem emocí a genderu na dynamiku skupin, strávila loňský podzim na výzkumné stanici pro život na Marsu. Mars Desert Research Station se nachází v americkém Utahu a simuluje podmínky pobytu na Rudé planetě.

Společenský vůdce

Vědkyně tam sbírala data pro svůj výzkum, v němž analyzovala 874 hlášení od velitelů, 277 z nich napsaly ženy. Kvalitativní analýzou či vyhodnocením frekvence slov ověřila, že muži i ženy se orientují na plnění úkolů, jsou však mezi nimi rozdíly. Ženy byly ve svých hlášeních statisticky významně pozitivnější a více se soustředily na to, co se týmu podařilo. Častěji se také věnovaly dalším členům skupiny. Velitelé i velitelky se zaměřovali na soudržnost posádky – muži prostřednictvím týmového ducha a loajality, ženy zase kladly důraz na vzájemnou podporu. Její výzkum potvrdil dřívější zjištění, že ženy se ve vedení více orientují na komunitu.

Popovaite připomíná, že gender a vůdcovství jsou kulturně vnímané sociální role s potenciálně protichůdnými očekáváními. Vůdcovské rysy se obecně připisují mužům. Od žen ve vedoucích pozicích společnost očekává, že se spíše budou vyhýbat projevům negativních emocí, jako je hněv, a budou projevovat pozitivnější pocity vůči ostatním. Tento aspekt ženského vedení může být prospěšný v extrémních situacích, což vesmírné mise rozhodně jsou. Omezené zdroje a dlouhodobá izolace vedou ke stresu a konflikty mezi členy týmu mohou ohrozit úspěch posádky. Sociální vědci se proto shodují, že vůdce v takovém prostředí by měl být orientovaný jak na úkol, tak na lidi.

Ženské vedení tedy může být přínosnějším v případě dlouhodobých misí, například právě těch na Mars. „Účast na simulované vesmírné misi není jenom o dobrodružství, vzrušení a objevech. Během mise posádka plní především každodenní úkoly: připravuje jídlo, myje nádobí a uklízí. V takovém prostředí musí lidé přežít delší dobu bez emocionální a psychické podpory rodiny a přátel. To je důvod, proč se vedoucí, který se stará o emocionální potřeby svého týmu, stává vhodnějším, zejména v pozdějších fázích mise,“ informovala vědkyně v tiskové zprávě.

Peggy A. Whitson, první žena velící na ISS, foto: NASA

To, jak si vedou ženy ve vesmíru, je stále málo prozkoumáno. Na mezinárodní vesmírné stanici ISS, na níž od počátku jejího provozu v roce 2000 sloužilo 67 expedicí, působily zatím pouze tři velitelky. První z nich byla Američanka Peggy A. Whitson, která se do funkce dostala v roce 2009.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Festival 4 + 4 dny v pohybu láká na Vladimira 518...

Ve čtvrtek 11. května začíná festival 4 + 4 dny v pohybu, který každý rok vnáší život v podobě výstav, koncertů či přednášek do opuštěných budov. Konal se v továrních halách, ale i v zoo nebo v kanalizační čističce. Letos zpřístupní bývalou golfovou halu, kterou čeká demolice.

Vysvlečené ženy odhalující jizvy po zákeřném onemocnění. Výstava fotografií má pomoci s osvětou

Víte, co je endometrióza? Mnoho lidí teď pravděpodobně odpoví, že absolutně netuší. Přitom jejími následky trpí jedna z deseti...

Zpěvačka Lizzo návrhářkou: Po plus size prádle přináší kolekci pro trans osoby

Držitelka čtyř cen Grammy už rok dodává tvarujícím spodním prádlem sebevědomí i plus size zákaznicím. Teď přichází s novou kolekcí pro „lidi všech genderových identit.“

Hvězdní snoubenci Jennifer Lopez a Alex Rodriguez představili vlastní řadu etických hotových jídel

Jennifer Lopez je nechvalně známá pro svou vášeň k pravým kožešinám a často i lhostejnému chování k přírodě. Možná...
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu