Čtvrtek, 30 března, 2023
spot_img

Bindi Irwin po operaci endometriózy: Doktor jí tvrdil, že je to běžná bolest, se kterou se mají ženy smířit

Dcera slavného lovce krokodýlů deset let trpěla bolestmi, aniž by znala příčinu. Nyní podstoupila operaci a rozhodla se svým příkladem šířit osvětu o endometrióze, kterou mnozí podceňují. „Buďte taktní a zadržte, než se mě nebo nějaké jiné ženy zeptáte, kdy bude mít další děti,“ napsala na Instagramu.

Australská herečka, ochránkyně přírody a dcera zesnulého tvůrce dokumentů o zvířatech Stephena Irwina minulý týden přidala na svůj Instagram fotku z nemocnice Lenox Hill v New Yorku, kde se zotavuje po operaci, při níž jí našli v břiše 37 lézí. Zákrok byl završením jejího víc než desetiletého martyria, kdy se potýkala s obrovskými bolestmi, únavou a nevolností.

„Dlouho jsem přemýšlela, jestli se mám s vámi takto veřejně podělit o svoji zkušenost. Došla jsem k tomu, že cítím zodpovědnost sdílet svůj příběh, abych pomohla ostatním ženám,“ napsala k fotografii. Během posledních deseti let kvůli svým nevysvětlitelným zdravotním problémům absolvovala řadu bezvýsledných vyšetření a lékařských konzultací. „Doktor mi řekl, že je to prostě něco, s čím se mám jako žena smířit, a já jsem to vzdala a snažila jsem se fungovat dál i přes bolesti,“ pokračovala ve svém příspěvku. Až díky radě kamarádky začala řešit možnou skutečnou příčinu svého trápení – endometriózu.

Podle Světové zdravotnické organizace se endometrióza vyvine tehdy, když tkáň připomínající děložní výstelku roste mimo dělohu, obvykle kolem reprodukčních orgánů, střev a močového měchýře. Tkáň pak spouští chronickou zánětlivou reakci, která může způsobit zjizvení, srůsty a léze. Gynekologické onemocnění provází krvácení a urputné bolesti, důsledkem může být i neplodnost.

Ženám se bolest nevěří

Několikahodinová operace, při níž jí Dr. Tamer Sekin, specialista na endometriózu, z břišní dutiny vyndal 37 lézí, prokázala, že její bolesti rozhodně nebyly běžnou záležitostí. „Má rodino a přátelé, kteří jste se mnou na této cestě víc než 10 let, děkuji, že jste mě povzbudili k nalezení odpovědi, když jsem si myslela, že už se z toho nikdy nevyhrabu. Děkuji lékařům a sestrám, kteří mi mou bolest věřili. Jsem na cestě k uzdravení a cítím ohromnou vděčnost. A pro vás, kteří jste se ptali, proč jsem rušila plány, a kterým jsem neodpověděla na zprávy – každou unci energie, která mi zbyla, jsem vlévala do naší dcery a rodiny,“ napsala.

„Vím o milionech žen s podobným příběhem. Tuhle příšernou nemoc provází stigma. Sdílím svůj příběh pro každého, kdo to čte, tiše snáší bolest a nedostává se mu odpovědí. Ať je potvrzením toho, že vaše bolest je skutečná a že si zasloužíte pomoc. Nepřestávejte hledat odpovědi.“

Americký deník Washington Post v prosinci vydal článek o tom, že řada studií potvrzuje domněnky, že ženy trpící bolestmi nebývají brány tak vážně jako mužští pacienti a jejich potíže bývají podceňovány. Týká se to různých onemocnění a stavů, od srdečních potíží přes porodní bolesti po zmíněnou endometriózu.

Březen – měsíc osvěty o endometrióze

U nás se osvětě věnuje iniciativa Endotalks, kterou založila Michaela Lebeda poté, co se sama s touto nemocí setkala. Organizace uvádí, že endometriózou trpí jedna z deseti žen v reprodukčním věku. V České republice je to odhadem 250 tisíc žen. Nemoc je zákeřná především tím, že není na pohled vidět. Příčiny endometriózy nejsou známé a léčba, která by zaručovala úplné uzdravení, zatím neexistuje. Aby se k veřejnosti dostalo víc informací a ženy nemusely dlouho zbytečně trpět, než zjistí svou diagnózu, probíhá každoročně celosvětová kampaň EndoMARCH, do níž se letos už potřetí zapojuje i Česká republika. V Praze se 25. března bude konat pochod, který skončí v Riegrových sadech, kde na něj navazuje festival s workshopy a kulturním programem. Během března se také konají výstavy a osvětové akce nejen v Praze, ale i v Brně a Ostravě. Přesný program najdete na stránkách Endotalks.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. března

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...
Opalovací krém Water Soul Eco Sun Cream

Vybavte se na léto opalovacím krémem, co zabraňuje bělení korálových útesů

Zázrak, se kterým byste letos měli chytat bronz, se jmenuje Water Soul. Tenhle nový opalovací krém od luxusní italské značky totiž obsahuje přírodní...

Od Arethy Franklin po Nicki Minaj: Zpěvačky, které svými skladbami dodávají ženám sebevědomí a sílu

Dnes je Mezinárodní den žen a my si tak připomínáme ženskost ve všech jejích podobách. Oslavujeme ženy silné a...

Velká vánoční soutěž startuje a my rozdáváme dárky pro vás a vaše blízké. Začínáme se značkou Clarins

V redakci jsme pro vás upekli Whatnočku ze 12 pramenů a rozdáváme hodnotné balíčky. Od 6. do 18. 12....

Jiří Langmajer: Před kamerou mě neustále jen svlíkali a nadále asi svlíkat budou

On o ní mluví jako o „skryté černé mambě“, ona ho i v civilu oslovuje „tati“. Jiří Langmajer a...
Vychází 29. března
Zavří­t reklamu