Čtvrtek, 21 září, 2023
spot_img

Když vlasy volají SOS: Jak oživit vlasy po zimě a čím jim škodíme?

Podrážděná pokožka, zvýšená tvorba lupů, elektrizující účes bez objemu a lesku. Zimní mrazivé měsíce se na našem vzhledu umí hodně nepříjemně podepsat. Stejně jako naše pleť i vlasy potřebují speciální péči.

Možná vás to překvapí, ale věděli jste, že až 45 procent z nás neumí správně odhadnout množství šamponu? Často používáme zbytečně nadměrné množství produktu jen pro pocit, že by na naší hlavě měl pěnit. Přitom bohatě stačí 5 až 15 ml, záleží na délce vlasů.

Šampon vždy aplikujte nejprve na pokožku hlavy, poté vlasům dopřejte lehkou sprchu (odshora dolů) a teprve pak můžete hlavu začít masírovat, aby začal šampon pracovat. Je vždy lepší vlasy ještě jednou „sprchnout“ a před finálním smýváním promasírovat na všech místech hlavy, od zátylku po čelo. Užitím nadměrného množství šamponu docílíte pouze toho, že budou vlasy působit, jako by byly mastné nebo úplně bez lesku. Vlasová pokožka navíc může nepříjemně svědit.

Opakem nadužívání šamponu je tzv. no poo metoda, kdy se k mytí vlasů nepoužívá žádný šampon. Tento přístup je ale vhodný pouze pro ty, kdo si vlasy nebarví a i tak jde o stále kontroverzní téma s mnoha odlišnými výsledky.

Kondicionér není zbytečnost

I když žijeme ve 21. století, stále mnohdy přetrvává názor, že kondicionér mastí vlasy, anebo že jde o marketingový tah značek s cílem prodat více produktů. Obojí je mýtus a hned si vysvětlíme proč. Šampon sice vlas vyčistí, ale otevírá jeho povrchovou vrstvu, kterou dokáže právě kondicionér nebo maska pokrýt ochranou, aby nedocházelo k poškození. Jak jednoduché, že?

Kondicionér má navíc i mnohé další benefity – zanechává vlasy hebké, zbytečně se necuchají a lesk jako blesk je už jen třešničkou na pomyslném dortu. Jen nezapomínejte, že kondicionér musíte opravdu poctivě smýt. A neaplikovat jej až k hlavě, ale spíš od středu směrem dolů. Pro lepší výsledný efekt vlasy před samotným smytím přípravku raději pročešte hřebenem.

U masky znásobíte účinek tím, že vlasy na dobu působení doporučenou výrobcem smotáte do nahřátého ručníku. Kadeřníky ověřeno.

Kam sáhnout?

Určitě víte, že ne vše, co funguje u kamarádky, bude fungovat i u vás. Je také dobré poctivě číst obaly produktů a slepě nedůvěřovat reklamám. Vybírejte si přípravky bez silikonů a sulfátů, které vlasové tkáně zbytečně ucpávají. Také se poraďte s kadeřníkem. Odborník, který o vás pravidelně pečuje, má o stavu vašich vlasů i vlasové pokožky perfektní přehled – proč jeho doporučení nevyužít?

„Používat produkty na míru je důležité. Všeobecně platí, že v zimě vlas dehydratuje, doporučuji tedy masky nebo treatmenty dodávající hydrataci, vláčnost a měkkost,“ říká hair artist značky Paul Mitchell Renata Sukupová. Radí například Lavender Mint deep conditioning mineral hair mask od Paul Mitchell. Ta vlasy i pokožku hloubkově zklidní a vyživí.

Zázračné primery

V zimních měsících se vyplatí pořídit si vlasový olej, ovšem i v tomto případě panují přísná pravidla ohledně správného používání. Olej aplikujte pouze do konečků. Vlasy budou nejen vyživené, ale olejová péče navíc zabrání jejich elektrizování následkem nošení čepic a jiných pokrývek hlavy.

Než půjdete účes upravovat, fénovat, kulmovat či natáčet, je vhodné používat vlasové primery a přípravky na tepelnou ochranu. Díky speciálním složkám zabraňují narušení způsobené česáním a dalšími úpravami, nespálí se a budou působit mnohem zdravěji a přirozeněji.

Největší zimní prohřešky

Minusové teploty a pobyt na čerstvém vzduchu sice umí vykouzlit roztomilé červené tvářičky, našim vlasům ale bohužel hodně ubližují. Kadeřníci proto radí nikdy nevycházet s navlhlými nebo dokonce mokrými vlasy ven. Nejenže pravděpodobně nastydnete, ale vlas kvůli zimě a chladu popraská, kořínky se poškodí, může dojít ke třepení a hrozí dokonce i vypadávání. Ani čepicí mokrou pohromu zrovna nezachráníte. Vlasy se mohou pod pokrývkou zapařit a následně polámat, proto je raději vždy opravdu důkladně vysušte.

Nezapomínejte, že vlasy můžete poničit i nesprávnou technikou vysoušení. Nikdy je příliš nedrhněte ručníkem, jen je s jeho pomocí zlehka promněte a vymačkejte nadbytečnou vodu. Poté naneste výše zmíněné ochranné přípravky a teprve až pak začněte foukat. Na výsledném lesku a hebkosti to bude znát.

Nakrmte vlasy zevnitř

Vlasům pomůžete pravidelným zobáním železa, vápníku, zinku a vitaminů A, E a C. Často zapomínáme, že kvalitní a pestrá strava se nepodepisuje jen na našem celkovém zdraví, ale i na stavu našich vlasů. Dopřejte jim kvalitní výživu.

Vychází 2. října

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Emily Ratajkowski: Chápu, že ženy radši chodí se ženami

Modelka se stala tváří vůně, která symbolizuje křehkou ženskost i feminismus. Nafotila k ní smyslné fotky - a to jen chvíli poté, co osvětlila důvod svého rozchodu s komikem Petem Davidsonem.

Bílá vrána: Gurmánské zážitky okořeněné pomocí mentálně postiženým

Už přes pět let je v pražské ulici Ve Smečkách podnik, který pomáhá lidem s mentálním postižením začlenit se...

Sladký život po francouzsku: Dělejte to jako Francouzi

Začátek školního roku, nové projekty či úplně nová práce a stres? Zkuste si aplikovat intenzivní francouzskou terapii. Sestavili jsme pro vás jednoduchý návod, jak si do každodenního života přenést trochu bohémství, nonšalance, pohody a šarmu. Zn. Hlavně žádný spěch!

Kouzelný herbář: Které rostliny působí proti stárnutí kůže nebo proti celulitidě?

Každá rostlina je jedinečná a má různé účinky na lidský organismus. Jak je ve svých výrobcích využívá značka Weleda?
Zavří­t reklamu