V každém druhém obchodě dnes najdete vegan výrobky, které nevznikly následkem utrpení zvířat, k dostání je i spousta přírodních brandů. Jak vybrat nejetičtější kosmetiku a na co si při výběru dát pozor, to zjišťovala Linda Maruščáková z projektu Vegan Fighter.
V roce 2013 se zakázaly testy produktů kosmetiky na zvířatech v celé EU, a nesmí se tu prodávat testovaná kosmetika. O tom všem se nám mohlo před 15 nebo 20 lety jen zdát, sama jsem si dřív vozila vegan etickou kosmetiku z Kanady, protože u nás prostě nebyla. Sledovat rozdíly mezi jednotlivými typy kosmetiky a certifikáty, patří k mojí práci už víc jak 15 let. A jsem moc ráda, že jsme se za tu dobu na poli kosmetiky tolik posunuli. U nás v ČR i celosvětově.
Tajné testy mimo Evropu
Každý kosmetický výrobek a jeho chemické součásti musí být otestované. To je samozřejmě dobře, protože nás to v rolích spotřebitelů a spotřebitelek chrání. Důležitý rozdíl je v tom, jakým způsobem se testy provádí. Kosmetické firmy k tomu mají na výběr moderní, tzv. alternativní testy bez zvířat, jejichž účinnost opakovaně potvrdily studie a jsou celosvětově schválené. Než ale byly k používání alternativ přinuceny zákazem EU, některé rády volily „stará“ a nemoderní řešení v podobě krutých testů na zvířatech. Prostě proto, že to byla dřív běžná praxe, zvířata jim byla jedno, nebo to byla cesta pro ušetření nákladů.
Pokud se podíváte na složení běžného krému, uvidíte poměrně dlouhý seznam jednotlivých ingrediencí. A protože každá z těch chemických musí být separátně otestovaná, výrobci finálních produktů někdy v dobré víře deklarovali finální výrobek jako netestovaný, už neověřovali povahu testů jednotlivých složek od tzv. třetích stran. A mohly být, bývaly – a bohužel stále bývají – testované na zvířatech. A je tu další, poměrně zásadní Ale: že tato restrikce firmám zakazuje testovat pouze v EU. Některé dál testují na zvířatech v jiných zemích, např. v Číně. Takže i když si koupíte produkt, který je vyrobený bez testů na zvířatech v EU, můžete teoreticky nedobrovolně zasponzorovat testy na zvířatech jinde.
Jak vybrat skutečně etický produkt?
Jak tedy na to? Pomocníky jsou certifikáty, které firma smí používat pouze v případě, že zajistí maximální netestování na zvířatech. Hlavním z nich je HCS (Humane Cosmetics Standard označovaný také jako Leaping Bunny), který už od roku 1996 označuje výrobky zcela bez krutosti na zvířatech. Pro domácí kosmetiku vám pomůže obdobný certifikát HHPS (Humane Household Products Standard). Oba jsou udělovány a kontrolovány organizací The European Coalition to End Animal Experiments, a v ČR se o ně stará organizace Svoboda zvířat.
Rostlinné alternativy
V kosmetice se může utrpení zvířat skrývat i jinak, v podobě živočišných ingrediencí. Do produktů se přidávají mrtvá zvířata celá nebo jejich části, tyto ingredience jsou spojené s utrpením v chovech a na jatkách. Samozřejmě včetně mléka: kráva mléko jen tak „nedává“, ale musí mít tele, které se pro získání mléka musí zabít.
Překvapení se někdy také skrývá pod čísly éček nebo zajímavými „krycími“ názvy. Možná i proto, aby spotřebitel nebo spotřebitelka nepoznali, že jde třeba o odpad z jatek nebo výluh z živého hmyzu, který si budou natírat třeba večer na obličej. Jen pro představu uvedu časté nevegan ingredience, u kterých jsou běžně dostupné rostlinné alternativy. Prvním z nich je hydrolizovaný kolagen: vedlejší produkt jatek, přidávaný do rtěnek, mýdel, deodorantů. Nezvířecími alternativami jsou kyselina stearová, parafín nebo ceresin. Dalším je karmín, pigment vzniklý vařením hmyzu červce nopálového – hmyz se vaří bohužel zaživa. I zde máme rostlinnou variantu, lykopen.
Bez zavřených očí
Mnoho spotřebitelů a spotřebitelek si kupuje tzv. přírodní kosmetiku. Je to skvělý směr, protože eliminuje nadbytek chemie, která naší pleti ani zdraví většinou neprospívá. Ale pozor, procento chemických složek a přírodních látek je na výrobci. Může tedy být klidně i jen padesát procent – a dalších padesát mohou tvořit chemické látky. A proto je důležité se zajímat o celkovou strategii brandu.
Tento článek se zaměřil hlavně na to, na co si je dobré dávat pozor, pokud máme rádi zvířata a planetu. Pokud jste během čtení dostali lehčí depresi, tak se omlouvám, ale všechny tyto ne vždy příjemné informace jsou nezbytné, pokud stojíte o skutečně co nejvíce etickou volbu. Dobrou zprávou je, že na našem trhu je aktuálně mnoho brandů, které zmíněné certifikáty mají a které jsou vegan.
A co ještě můžete udělat, pokud vám jde o zvířata? Podporovat aktivity vedoucí k opravdu jednoznačnému vyloučení zvířat z testů. U nás se o tuto oblast stará zmiňovaná organizace Svoboda zvířat. A samozřejmě můžete podporovat i vegan životní styl. Počty zvířat zachráněné člověkem, který si vybere takový život, se odhadují až přes sedm tisíc ročně.