Pátek, 9 června, 2023
spot_img

Jana Plodková pomáhá v kampani k vydání knihy o pěstounství

Herečka načetla úryvek z chystané knihy Náhradka, která obsahuje fotografie a osudy lidí, jejichž zkušenosti s ústavní péčí jsou různé. Budete si v ní moct přečíst o rodinách pěstounů, ale i příběh kluka, který vyrůstal v ústavu, přestože o něj jeho máma bojovala.

V krátkém videu iniciativy Vyrůstat doma čte Jana Plodková o tom, jak se pěstouni David a Alena dozvěděli o tom, že si mohou přijet do ústavu pro holčičku. Jak to bylo dál, se dozvíte v knize, která vyjde letos v září.

Začalo to v roce 2021 několika happeningy, jimiž chtěla iniciativa Vyrůstat doma dosáhnout toho, aby u nás děti do tří let nemusely končit v kojeneckých ústavech, když jsou tu pěstounské rodiny, které se o ně mohou starat. To se také podařilo a parlament ten rok kojenecké ústavy pro takto malé děti zrušil.

Novinářka Barbora Postránecká s fotografkou Janou Plavec, která akce Vyrůstat doma dokumentovala, se pak rozhodly napsat o pěstounství knihu. Sesbíraly do ní příběhy z celé republiky. Najdete v ní vyprávění lidí, kteří mají s pěstounstvím osobní i profesní zkušenosti, přečtete si o rodině, jež si vzala do péče handicapované dítě, nebo třeba o stejnopohlavním páru v pěstounské roli. Jedna kapitola se věnuje ukrajinským pěstounům, kteří se k nám dostali po začátku války. Text doprovázejí emotivní černobílé fotografie Jany Plavec. Mimo to publikace vysvětlí rozdíly mezi pěstounstvím a adopcí nebo přechodným a dlouhodobým pěstounstvím. Autorky by také rády z fotografií sestavily výstavu, která by putovala po republice a mohla tak téma pěstounství přednést širší veřejnosti.

Aby mohly autorky své plány dotáhnout do zdárného cíle, založily sbírku na platformě Hithit. Podpořit je můžete do čtvrtka 23. 3.

Vychází 29. května

Babičky čtou dětem ve školkách. Přináší to radost oběma stranám

Seniorky v důchodu chtějí pomáhat a být užitečné, proto chodí jako dobrovolnice do školek číst pohádky. Náklady na cestu si hradí samy. Propojit školku s babičkou, která bydlí blízko, není snadné.

Úplně jako ve Stranger Things! Hotel v Indianě nabízí stylové ubytování...

Vítejte v Hawkinsu! Obývák s blikajícími vánočními světýlky a spoustou retro detailů poslouží jako pomyslný portál do děje populárního seriálu.

Koupelna se stala naším obývákem, vypráví cestovatelka Lucie Radová o soužití s šéfredaktorem Forbesu Petrem Šimůnkem

On stojí skoro deset let v čele českého Forbesu. Nijak se netají tím, že je bohém, který si rád...

Ceija Stojka: Po návratu z koncentračního tábora se naučila psát, aby mohla předat své vzpomínky

Roky sebe i svoji rodinu živila tím, že jezdila po Rakousku a prodávala na tržištích koberce. Její zákazníky by ve snu nenapadlo, že před nimi nestojí obyčejná romská trhovkyně, ale literárně a výtvarně nadaná osobnost. Její kniha se stala senzací.

Vyrostla generace slavných hudebníků, kteří nikdy neměli živý koncert. Být geniální už dnes nestačí, říká klavírista Tomáš Kačo

Pochází z chudé romské rodiny a dětství strávil s dalšími jedenácti sourozenci v novojičínském činžáku. Už v jeho pěti...
Zavří­t reklamu