Pátek, 1 prosince, 2023
spot_img

Jana Plodková pomáhá v kampani k vydání knihy o pěstounství

Herečka načetla úryvek z chystané knihy Náhradka, která obsahuje fotografie a osudy lidí, jejichž zkušenosti s ústavní péčí jsou různé. Budete si v ní moct přečíst o rodinách pěstounů, ale i příběh kluka, který vyrůstal v ústavu, přestože o něj jeho máma bojovala.

V krátkém videu iniciativy Vyrůstat doma čte Jana Plodková o tom, jak se pěstouni David a Alena dozvěděli o tom, že si mohou přijet do ústavu pro holčičku. Jak to bylo dál, se dozvíte v knize, která vyjde letos v září.

Začalo to v roce 2021 několika happeningy, jimiž chtěla iniciativa Vyrůstat doma dosáhnout toho, aby u nás děti do tří let nemusely končit v kojeneckých ústavech, když jsou tu pěstounské rodiny, které se o ně mohou starat. To se také podařilo a parlament ten rok kojenecké ústavy pro takto malé děti zrušil.

Novinářka Barbora Postránecká s fotografkou Janou Plavec, která akce Vyrůstat doma dokumentovala, se pak rozhodly napsat o pěstounství knihu. Sesbíraly do ní příběhy z celé republiky. Najdete v ní vyprávění lidí, kteří mají s pěstounstvím osobní i profesní zkušenosti, přečtete si o rodině, jež si vzala do péče handicapované dítě, nebo třeba o stejnopohlavním páru v pěstounské roli. Jedna kapitola se věnuje ukrajinským pěstounům, kteří se k nám dostali po začátku války. Text doprovázejí emotivní černobílé fotografie Jany Plavec. Mimo to publikace vysvětlí rozdíly mezi pěstounstvím a adopcí nebo přechodným a dlouhodobým pěstounstvím. Autorky by také rády z fotografií sestavily výstavu, která by putovala po republice a mohla tak téma pěstounství přednést širší veřejnosti.

Aby mohly autorky své plány dotáhnout do zdárného cíle, založily sbírku na platformě Hithit. Podpořit je můžete do čtvrtka 23. 3.

Vychází 28. listopadu

Druhý Avatar je konečně tady a má i svoji kosmetiku. Samozřejmě...

Po letech čekání vstupuje tento týden do kin pokračování nejúspěšnějšího filmu všech dob – Avatar: The Way of Water. Režisér James Cameron ho točil na Novém Zélandu, kde nyní žije a kromě přípravy dalších Avatarů se tam věnuje pěstování bio zeleniny.

O erotické pomůcky je díky pandemii větší zájem. Za jaké hračky...

Koronakrize zčistajasna otřásla ekonomickou stabilitou a změnila i chování zákazníků. Kromě rýže, roušek a toaletního papíru začali zjara také ve větším vykupovat kondomy nebo...

Studentka na Instagramu radí, jak si ušít nebo upravit něco na sebe. Sledují ji tisíce lidí

Veronika Dušková je v šití samouk. Od 15 let šije oblečení pro sebe i své blízké, o tvůrčí postupy se dělí na sociálních sítích, kde také přináší tipy, jak poznat kvalitní materiály a jak se dobře obléct i s minimem peněz.

Šátek české výtvarnice pomáhá zachránit nosorožce

Andrea Zlamal Vytlačilová, která studuje oděvní tvorbu na prestižní univerzitě Central Saint Martins v Londýně, navrhla k 75. výročí...

Porodní asistentka Natálie Sedlická: Nemocniční prostředí je pro porod vlastně úplně nevhodné

Česká debata o porodech se zmítá mezi dvěma extrémy: porody doma a porody v nemocnici. Podle WHO je až...
Zavří­t reklamu