Čtvrtek, 21 září, 2023
spot_img

Tchibo v Guatemale pomáhá ženám vymanit se z pasti chudoby

Ženy v Guatemale, které pracují při sklizni a výrobě kávy, se dostávají do složité situace, protože mají na starosti i péči o rodinu a děti. Společnost Tchibo jim pomáhá zlepšit postavení a finanční samostatnost. Vzděláváním dětí a celých komunit je vymaňuje z pasti chudoby. Je to jeden z mnoha projektů, kterými Tchibo podporuje pěstitele kávy a jejich rodiny po celém světě.

Středoamerický stát patří k tradičním producentům a vývozcům kávy. Tchibo odebírá kávu od 1600 zdejších malopěstitelů. Právě odtud pochází káva Latin Grande – kořeněná káva s jemným nádechem čokolády. A protože se společnost Tchibo zavázala k ekologické i sociální odpovědnosti ve všech oblastech, kde působí, hledala cesty, jak konkrétně pomoci i v Guatemale.

Péče o ženy i děti

Většina kávových plantáží se rozprostírá v horské oblasti Guatemala Highlands, kde se ukázala nejvíc potřebná podpora místních žen a dívek. V patriarchálních komunitách leží na bedrech žen starost o domácnost a o děti. K tomu pracují při sklizni kávy. V Guatemale se v sezóně mnoho lidí za prací přesouvá a nezbývá jim nic jiného, než vzít děti s sebou. Děti pak nechodí do školy a pracují spolu s rodiči na plantážích, protože každý sklizený kilogram kávy znamená větší příjem. Chybí jim pak ale vzdělání a zůstávají uvězněné v pasti chudoby. Společnost Tchibo se rozhodla tento zaběhnutý systém narušit a ve vytipovaných oblastech zřídila školky a centra, kde mohou rodiče své děti nechat bez obav o jejich bezpečí. Kromě adekvátního programu mají děti zajištěnou také pravidelnou stravu.

Klíčem k vystoupení ze začarovaného kruhu je kromě zajištění péče o děti také dodatečný příjem pro ženy, díky kterému získají silnější rozhodovací pozici v rodině i sebedůvěru. Tchibo ve spolupráci s místní neziskovou organizací Coffee Care připravilo projekt, který je přiblíží větší nezávislosti. Ženy se učí vyrábět náramky, které pak mohou prodávat v charitativních obchodech po celé Guatemale. Tchibo také poskytuje stipendia dětem pěstitelů, aby mohly pokračovat ve studiu a nemusely opouštět školu kvůli práci na farmě.

Foto: Tchibo

Tchibo Joint Forces! ®

Tento projekt v Guatemale je součástí globálního programu Tchibo Joint Forces! ®, který společnost založila v roce 2009 s hlavním cílem vzdělávat pěstitele kávy a podporovat je při přechodu k ekologičtějšímu způsobu pěstování při dodržení sociální odpovědnosti.

Přes 80 % celosvětové produkce kávy pochází od malopěstitelů, proto se Tchibo zaměřuje právě na ně. Pořádá pro ně odborná školení, přináší jim nové poznatky o úrodnosti půdy či ochraně klimatu a posiluje jejich podnikatelské aktivity, aby farmáři mohli pěstovat kvalitnější kávu a jejich farmy byly ekonomicky životaschopné. Důležitý je přitom dlouhodobý horizont, aby byly nově zavedené procesy funkční a udržitelné. Program TJF® se také stará o vzdělávání dalších členů jejich rodin nebo o zajištění přístupu k infrastruktuře.

Do programu už se od jeho vzniku zapojilo přes 43 tisíc farmářů ze všech hlavních oblastí Ameriky, Afriky i Asie, odkud Tchibo odebírá kávu.

100% udržitelnost

Cílem Tchibo je postupně přejít na 100% udržitelný způsob podnikání a tedy i pěstování kávy. Jednou z podmínek je pěstování kávy bez pesticidů a chemických hnojiv. Bude-li úrodnější půda, zlepší se kvalita kávy a farmáři budou mít šanci na vyšší výnosy. K úspěšnému naplnění závazku a k řešení současných globálních výzev je třeba zapojit všechny složky výrobního řetězce ve všech zemích, které se na procesu podílejí. Bez společného úsilí o změnu se totiž může stát, že se kvůli vyčerpání půdy a klimatickým změnám káva stane naprosto nedostatkovým zbožím.

Již v roce 2001 společnost založila platformu ICP (Intrenational Coffee Partners), která podporuje farmáře ve 13 zemích. Pomáhá jim adaptovat se na klimatické změny a dosáhnout udržitelného pěstování kávy, ale nejen to. Snaží se, aby projekty měly širší a trvalější dopad a přivedly k udržitelnému chování celé regiony. Tchibo díky tomu pomáhá zvyšovat životní úroveň v rozvojových oblastech a minimalizovat dopady pěstování kávy na životní prostředí.

Foto: Tchibo

A co u nás?

V České republice se sice káva nepěstuje, ale i zde Tchibo našlo způsob, jak pomáhat svým know-how v oblasti týkající se kávy. V roce 2019 začalo spolupracovat se sociálními kavárnami, které zaměstnávají klienty s mentálním či fyzickým znevýhodněním. Školitelé a zaměstnanci Tchibo pro ně jako dobrovolníci v rámci projektu Laskavý šálek pořádají workshopy, školí je ve znalostech o kávě a její přípravě, ale také například v komunikaci se zákazníky. Bezplatné workshopy dokážou ušít každé kavárně na míru.

Víte, že… ?

Tchibo je v České republice největším prodejcem kávy s certifikací Fairtrade s tržním podílem 65 %. Další druhy kávy nesou certifikaci Rainforest Alliance a Bio.

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Jak se loví polární zář a kam se za ní vydat?...

Slovenský fotograf Filip Hrebenda je samouk. Brzy poté, co si začal do hor brát fotoaparát, zaznamenal úspěchy v mezinárodních soutěžích. Nejraději fotí v takových podmínkách, za kterých by většina z nás nevylezla z domu. „Modrá obloha a sluníčko není nic pro mě,“ říká.

Vulva na udržitelných kalhotách má pomoci hovořit o našem těle

Na ulici asi úplně běžně nikoho v kalhotách s natištěnými vzory vulvy nepotkáte. To by se ale mohlo změnit....

Millie Bobby Brown spisovatelkou: Inspirovala se tragédií z války, o níž jí vyprávěla babička

Devatenáctiletá herečka, která se proslavila jako Jedenáctka v seriálu Stranger Things, letos v září vydá svoji první knihu. V románu čerpala ze života své babičky.

Novinky mezi českými šperky – pod stromeček nebo na oslavu nového roku

Na vánoční čas obdarovávání a hojnosti se letos čeští šperkaři zvlášť dobře nachystali. Co jméno, to nová kolekce. Chcete na sobě nosit světlo, mrak, nebo klid?
Zavří­t reklamu