Čtvrtek, 2 února, 2023

Muzeum Ordrupgaard skrývá „velrybu“ od Zahy Hadid i dům designéra Finna Juhla

Až se ve vašem cestovatelském plánu objeví dánská Kodaň, vyčleňte si půlden navíc. Tedy v případě, že vás zajímají francouzský impresionismus, severská modernistická architektura a design nebo současné stavitelství a jeho hvězdy jako Zaha Hadid či Snøhetta. 

Severské předměstí Kodaně ukrývá skvost. Muzeum Ordrupgaard kombinuje prvotřídní sbírky francouzského impresionismu a dánského umění okruhu malíře Vilhelma Hammershøie, speciální výstavy, umění pod širým nebem, kdy v parku objevíte díla současných mezinárodních umělců, a vizionářské architektury.

Kromě klasicistního sídla z roku 1918 od architekta Gotfreda Tvedeho, které stylově čerpá z hnutí Arts & Crafts a je dnes krásně porostlé břečťanem, totiž pro rozšiřující se sbírky bylo nutné postavit nové přístavby. V roce 2005 to bylo křídlo od Zahy Hadid, jehož organicky tvarované betonové křivky jako kdyby vystupovaly ze samotné krajiny a které dostalo přezívku „velryba na břehu“. Rozšíření bylo první budovou Zahy Hadid v severní Evropě a první velkou stavbou vytvořenou zahraničním architektem v Dánsku od konce osmnáctého století.

Druhá přístavba přibyla teprve v srpnu loňského roku. Snøhetta’s Wing od norského progresivního architektonického ateliéru je jako kra – většina jeho objemu se nachází pod zemí, zvenčí je viditelná pouze sochařsky pojatá střešní konstrukce s ocelovou krytinou. Odráží měnící se světlo oblohy, podobně jako obrazy slavných francouzských impresionistů, prezentované v podzemních galeriích, k nimž návštěvníci sestupují impozantní schodišťovou věží. Výjimečnou sbírku je díky rozšíření možné ukázat v celé její velikosti, nejenom jako kurátorovaný výběr. Také pro tuto novostavbu se již stačil vžít druhotný název – „Nebeská zahrada“.

Dům Finna Juhla

Minulé léto se zde po dlouhých letech znovu otevřel i další vzácný objekt – vlastní domov legendárního architekta a designéra Finna Juhla. Rezidence, která je nyní součástí muzea Ordrupgaard, se může pochlubit inspirativní kompilací velkého množství ikonických kusů nábytku, barev, světla i umění. Mobiliář tvoří většinou jeho vlastní návrhy (židle Pelican, Cheftain nebo 48, stůl Silver a také lavice 48 Sofa Bench, umístěná u kruhového stolu v největší ložnici domu), jen výjimečně se v něm objevují návrhy dalších pionýrů severského modernismu, jakým byl také třeba Poul Henningsenem (jeho lampa Contrast visí nad stolem).

Finn Juhl postavil dům v roce 1942, když mu bylo třicet let, a žil a pracoval v něm až do své smrti v roce 1989. Během celé doby neustále podobu interiérů ladil do nejmenších detailů, v průběhu let dynamicky přidával do interiéru stále více vlastního nábytku. Dům kopíroval jeho vlastní rostoucí portfolio. I když Finn Juhl původně vystudoval architekturu na Královské akademii umění, nakonec navrhl jen hrstku domů, a proto je skutečnost, že se rezidence dochovala, navíc v nezměněné podobě, velká věc. Stavba je komponována na základě směřování zevnitř ven, což nebývá v architektuře zvykem. Nábytek a interiér se nepřizpůsobovaly místnostem, ale stěny a prostory naopak nábytku. Každá místnost pak zase ovlivnila, jak bude tvarován exteriér domu.

Dům se tedy nakonec skládá ze dvou hmot spojených chodbou s vlastním vchodem. Velká okna a dveře dělají ze zahrady přirozené rozšíření interiéru s otevřeným půdorysem.  Cirkulace a pohyb domem je plynulý, pokoje na sebe přirozeně navazují bez rozdělování dveřmi. Od vchodu je člověk volně směřován do knihovny, ale i do jídelny a ložnic. Stejně prominentní roli jako nábytek hraje v rezidenci umění. Finn Juhl pečlivě vybíral díla předních dánských umělců, jako byli Vilhelm Lundstrøm, Asger Jorn, Erik Thommesen a Sonja Ferlov Mancoba. Dům Finna Juhla, to je jeden velký Gesamtkunstwerk.

 

 

Vychází 31. ledna

Malířka Petra McGrath o Austrálii: Když jsem viděla tu krásu, musela...

Petra McGrath před lety opustila pohodlný život v Praze a vyrazila do Austrálie. Začalo to jako dobrodružství na pár měsíců a nakonec v Austrálii našla druhý domov.

Nenechte si ujít výstavu malíře Adama Jílka

Talentovanému malíři, který si i přes svůj relativně nízký věk stačil vyvinout jasně rozpoznatelný vizuální styl, se úspěšně daří překračovat hranice klasické malby. Díla...

Kupovat nejlevnější věci není vždycky cesta, jak ušetřit, říkají propagátorky swapu 

Svojí týdenní akcí První udržitelný obchoďák, která začíná 18. října, chtějí ukázat, jak se dá ušetřit peněženka i planeta.

Připravte pleť na zimu: nejlepší krémy a kosmetická péče do mrazu

Není špatného počasí, chybou je jen nesprávně ošetřená pleť. Tito skvělí pomocníci ochrání pokožku před větrem, teplotami pod nulou i dalšími povětrnostními výkyvy.

Jak po zimě pročistit tělo? Pozvěte si do kuchyně medvědí česnek

Pro tuto jarní bylinu si do přírodní lékárny odjakživa chodí i medvědi, sem sahá také původ jejího názvu. Obsahuje...
Zavří­t reklamu