Úterý, 6 června, 2023

Muzeum Ordrupgaard skrývá „velrybu“ od Zahy Hadid i dům designéra Finna Juhla

Až se ve vašem cestovatelském plánu objeví dánská Kodaň, vyčleňte si půlden navíc. Tedy v případě, že vás zajímají francouzský impresionismus, severská modernistická architektura a design nebo současné stavitelství a jeho hvězdy jako Zaha Hadid či Snøhetta. 

Severské předměstí Kodaně ukrývá skvost. Muzeum Ordrupgaard kombinuje prvotřídní sbírky francouzského impresionismu a dánského umění okruhu malíře Vilhelma Hammershøie, speciální výstavy, umění pod širým nebem, kdy v parku objevíte díla současných mezinárodních umělců, a vizionářské architektury.

Kromě klasicistního sídla z roku 1918 od architekta Gotfreda Tvedeho, které stylově čerpá z hnutí Arts & Crafts a je dnes krásně porostlé břečťanem, totiž pro rozšiřující se sbírky bylo nutné postavit nové přístavby. V roce 2005 to bylo křídlo od Zahy Hadid, jehož organicky tvarované betonové křivky jako kdyby vystupovaly ze samotné krajiny a které dostalo přezívku „velryba na břehu“. Rozšíření bylo první budovou Zahy Hadid v severní Evropě a první velkou stavbou vytvořenou zahraničním architektem v Dánsku od konce osmnáctého století.

Druhá přístavba přibyla teprve v srpnu loňského roku. Snøhetta’s Wing od norského progresivního architektonického ateliéru je jako kra – většina jeho objemu se nachází pod zemí, zvenčí je viditelná pouze sochařsky pojatá střešní konstrukce s ocelovou krytinou. Odráží měnící se světlo oblohy, podobně jako obrazy slavných francouzských impresionistů, prezentované v podzemních galeriích, k nimž návštěvníci sestupují impozantní schodišťovou věží. Výjimečnou sbírku je díky rozšíření možné ukázat v celé její velikosti, nejenom jako kurátorovaný výběr. Také pro tuto novostavbu se již stačil vžít druhotný název – „Nebeská zahrada“.

Dům Finna Juhla

Minulé léto se zde po dlouhých letech znovu otevřel i další vzácný objekt – vlastní domov legendárního architekta a designéra Finna Juhla. Rezidence, která je nyní součástí muzea Ordrupgaard, se může pochlubit inspirativní kompilací velkého množství ikonických kusů nábytku, barev, světla i umění. Mobiliář tvoří většinou jeho vlastní návrhy (židle Pelican, Cheftain nebo 48, stůl Silver a také lavice 48 Sofa Bench, umístěná u kruhového stolu v největší ložnici domu), jen výjimečně se v něm objevují návrhy dalších pionýrů severského modernismu, jakým byl také třeba Poul Henningsenem (jeho lampa Contrast visí nad stolem).

Finn Juhl postavil dům v roce 1942, když mu bylo třicet let, a žil a pracoval v něm až do své smrti v roce 1989. Během celé doby neustále podobu interiérů ladil do nejmenších detailů, v průběhu let dynamicky přidával do interiéru stále více vlastního nábytku. Dům kopíroval jeho vlastní rostoucí portfolio. I když Finn Juhl původně vystudoval architekturu na Královské akademii umění, nakonec navrhl jen hrstku domů, a proto je skutečnost, že se rezidence dochovala, navíc v nezměněné podobě, velká věc. Stavba je komponována na základě směřování zevnitř ven, což nebývá v architektuře zvykem. Nábytek a interiér se nepřizpůsobovaly místnostem, ale stěny a prostory naopak nábytku. Každá místnost pak zase ovlivnila, jak bude tvarován exteriér domu.

Dům se tedy nakonec skládá ze dvou hmot spojených chodbou s vlastním vchodem. Velká okna a dveře dělají ze zahrady přirozené rozšíření interiéru s otevřeným půdorysem.  Cirkulace a pohyb domem je plynulý, pokoje na sebe přirozeně navazují bez rozdělování dveřmi. Od vchodu je člověk volně směřován do knihovny, ale i do jídelny a ložnic. Stejně prominentní roli jako nábytek hraje v rezidenci umění. Finn Juhl pečlivě vybíral díla předních dánských umělců, jako byli Vilhelm Lundstrøm, Asger Jorn, Erik Thommesen a Sonja Ferlov Mancoba. Dům Finna Juhla, to je jeden velký Gesamtkunstwerk.

 

 

Vychází 29. května

Nábytek, nebo kameny porostlé mechem? Takhle vypadají pohovky, které nerozeznáte od...

Chtěli byste strávit dlouhé hodiny rozjímáním uprostřed lesů nebo pozorovat mořské vlny tříští se o útesy, ale přitom ležet na pohodlné sedačce? Není to...

Malířka Jelly Green používá své obrazy k záchraně pralesa

Sedmadvacetiletá britská malířka Jelly Green se rozhodla, že její pomoc Amazonskému deštnému pralesu neskončí pouze u sdílení tragických obrázků masivního odlesňování. A za výtěžky...

Aktivistka Greta Thunbergová sahá po „Nobelovce“

Je jí šestnáct a dokázala spojit studenty z celého světa. Švédská aktivistka Greta Thunbergová bojuje proti nedostatečné činnosti politiků v oblasti...

Trápí vás ekzémy na pokožce hlavy nebo padající a lámavé vlasy? Možná v noci děláte jednu z těchto chyb

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy. Ráno to tak ale mnohdy rozhodně nevypadá. Často se totiž budíme se...

Dobročinný bazar pomůže zvířatům v nouzi

Darujte věci do bazaru nebo si 26. listopadu přijďte něco koupit. Na místě bude k dostání i charitativní kalendář, který už jedenáct let fotí Patricie Pagáčová se svými kolegy a jejich pejsky.
Zavří­t reklamu