Pátek, 1 prosince, 2023

Muzeum Ordrupgaard skrývá „velrybu“ od Zahy Hadid i dům designéra Finna Juhla

Až se ve vašem cestovatelském plánu objeví dánská Kodaň, vyčleňte si půlden navíc. Tedy v případě, že vás zajímají francouzský impresionismus, severská modernistická architektura a design nebo současné stavitelství a jeho hvězdy jako Zaha Hadid či Snøhetta. 

Severské předměstí Kodaně ukrývá skvost. Muzeum Ordrupgaard kombinuje prvotřídní sbírky francouzského impresionismu a dánského umění okruhu malíře Vilhelma Hammershøie, speciální výstavy, umění pod širým nebem, kdy v parku objevíte díla současných mezinárodních umělců, a vizionářské architektury.

Kromě klasicistního sídla z roku 1918 od architekta Gotfreda Tvedeho, které stylově čerpá z hnutí Arts & Crafts a je dnes krásně porostlé břečťanem, totiž pro rozšiřující se sbírky bylo nutné postavit nové přístavby. V roce 2005 to bylo křídlo od Zahy Hadid, jehož organicky tvarované betonové křivky jako kdyby vystupovaly ze samotné krajiny a které dostalo přezívku „velryba na břehu“. Rozšíření bylo první budovou Zahy Hadid v severní Evropě a první velkou stavbou vytvořenou zahraničním architektem v Dánsku od konce osmnáctého století.

Druhá přístavba přibyla teprve v srpnu loňského roku. Snøhetta’s Wing od norského progresivního architektonického ateliéru je jako kra – většina jeho objemu se nachází pod zemí, zvenčí je viditelná pouze sochařsky pojatá střešní konstrukce s ocelovou krytinou. Odráží měnící se světlo oblohy, podobně jako obrazy slavných francouzských impresionistů, prezentované v podzemních galeriích, k nimž návštěvníci sestupují impozantní schodišťovou věží. Výjimečnou sbírku je díky rozšíření možné ukázat v celé její velikosti, nejenom jako kurátorovaný výběr. Také pro tuto novostavbu se již stačil vžít druhotný název – „Nebeská zahrada“.

Dům Finna Juhla

Minulé léto se zde po dlouhých letech znovu otevřel i další vzácný objekt – vlastní domov legendárního architekta a designéra Finna Juhla. Rezidence, která je nyní součástí muzea Ordrupgaard, se může pochlubit inspirativní kompilací velkého množství ikonických kusů nábytku, barev, světla i umění. Mobiliář tvoří většinou jeho vlastní návrhy (židle Pelican, Cheftain nebo 48, stůl Silver a také lavice 48 Sofa Bench, umístěná u kruhového stolu v největší ložnici domu), jen výjimečně se v něm objevují návrhy dalších pionýrů severského modernismu, jakým byl také třeba Poul Henningsenem (jeho lampa Contrast visí nad stolem).

Finn Juhl postavil dům v roce 1942, když mu bylo třicet let, a žil a pracoval v něm až do své smrti v roce 1989. Během celé doby neustále podobu interiérů ladil do nejmenších detailů, v průběhu let dynamicky přidával do interiéru stále více vlastního nábytku. Dům kopíroval jeho vlastní rostoucí portfolio. I když Finn Juhl původně vystudoval architekturu na Královské akademii umění, nakonec navrhl jen hrstku domů, a proto je skutečnost, že se rezidence dochovala, navíc v nezměněné podobě, velká věc. Stavba je komponována na základě směřování zevnitř ven, což nebývá v architektuře zvykem. Nábytek a interiér se nepřizpůsobovaly místnostem, ale stěny a prostory naopak nábytku. Každá místnost pak zase ovlivnila, jak bude tvarován exteriér domu.

Dům se tedy nakonec skládá ze dvou hmot spojených chodbou s vlastním vchodem. Velká okna a dveře dělají ze zahrady přirozené rozšíření interiéru s otevřeným půdorysem.  Cirkulace a pohyb domem je plynulý, pokoje na sebe přirozeně navazují bez rozdělování dveřmi. Od vchodu je člověk volně směřován do knihovny, ale i do jídelny a ložnic. Stejně prominentní roli jako nábytek hraje v rezidenci umění. Finn Juhl pečlivě vybíral díla předních dánských umělců, jako byli Vilhelm Lundstrøm, Asger Jorn, Erik Thommesen a Sonja Ferlov Mancoba. Dům Finna Juhla, to je jeden velký Gesamtkunstwerk.

 

 

Vychází 28. listopadu
Malai

Značka Malai a doplňky z „kokosové kůže” sklízí úspěchy

Designérka Zuzana Gombošová vyrábí pod vlastní značkou Malai produkty z takzvané kokosové kůže. Není divu, že materiál šetrný k životnímu prostředí veřejnost zaujal a...

Architekti ze Studia JRA mají raději rekonstrukce a stavby rodinných domů...

Magdalena Rochová, dcera módní návrhářky Liběny Rochové, patří k výrazným českým architektkám. Studio JRA (Jaroušek Rochová Architekti) vede spolu se svým životním partnerem Radkem. Jak jim to klape?

Namaste Care pomáhá seniorům a lidem s demencí vrátit se zpět do života. Jak metodu založenou na doteku a laskavosti využít v praxi?

V lecčems můžeme být rozdílní, důstojné stáří a smířený odchod z tohoto světa si však přeje každý z nás....

Hostitelem pro děti z dětských domovů se může stát kdokoli, říká zakladatelka zahrady, v níž kvetou rostliny i vztahy

„Když je mi špatně a opečuju někoho jiného, vždycky se mi zlepší nálada, protože vidím zpětnou vazbu od druhého,“...

„Synův pláč zásadně změnil mou tvorbu,“ říká Lubomír Typlt, jeden z nejvýraznějších českých výtvarníků současnosti

Rozsáhlou výstavu Levitace předního českého malíře, pro jehož obrazy je charakteristická silně kontrastní barevnost a sarkastický humor, můžete aktuálně vidět v pražské Ville Pellé. WHAT zjišťoval, jak moc formovalo tvorbu Lubomíra Typlta otcovství a proč dokáže být jedním tématem posedlý dlouhé roky.
Zavří­t reklamu