Úterý, 6 června, 2023

První uhlíkově neutrální hotel v USA nebude mít vlastní parkoviště

Hotel, který vyrůstá v Denveru, má samostínící okna a fasádu připomínající kmeny stromů. První hosty chce přivítat koncem roku 2023.

Na jaře tohoto roku, symbolicky na den Země, položila developerská společnost Urban Villages základní kámen stavby prvního uhlíkově neutrálního hotelu na území Spojených států amerických. Rohová třináctipatrová stavba s trojúhelníkovou základnou se má stát dominantou centra Denveru.

Okna jako oči

Projekt hotelu, který je dílem architektů ze Studia Gang, na první pohled upoutá členitou fasádou plnou malých i větších oken, jejichž rozměry odpovídají tomu, zda je prostor za nimi soukromý, či veřejný. Krom toho, že v hotelových pokojích okna nabízejí krásné výhledy na Skalnaté hory nebo nedalekou budovu Kapitolu, někde parapety slouží také jako lavičky, případně stoly. V přízemí dosahují výšky až devíti metrů a dají nahlédnout do hotelové lobby, kavárny a obchodů. Specifický tvar oken vychází z výrůstků na kmenech osik, které jsou v Coloradu často k vidění. Jak stromy rostou, shazují spodní větve a na světlé kůře zanechávají tmavé stopy ve tvaru očí. Každý pomyslný kmen stromu zvenčí budovy pak odpovídá šířce hotelového pokoje. Latinský název stromu populus tremuloides dal také hotelu název – Populus.

Některá okna budou sloužit k odpočinku. Foto: Studio Gang

Sázení stromů

Důležitá je také funkčnost jednotlivých architektonických prvků. Okna jsou uzpůsobena tamějšímu klimatu. Mají kvalitní izolaci a stříšky zvenčí každého okna se průběžně vysouvají ven podle orientace slunce, aby interiéru dodaly potřebný stín a zlepšily energetickou náročnost budovy. Jejich další funkcí je pak odvádění dešťové vody.

Střešní terasa s vyhlídkou, barem a restaurací se zazelená lokálními rostlinami, které ochladí budovu a nabídnou prostor ptákům a hmyzu.

Při stavbě se například používají nízkouhlíkové betonové směsi a materiály s vysokým obsahem recyklátů a pochopitelně se minimalizuje odpad. Uhlíkové neutrality má být dosaženo kombinací udržitelného projektu a kompenzace uhlíkové stopy dalšími aktivitami. Hotel se místo spoléhání na anonymní projekty zaměřené na kompenzaci uhlíkové stopy zavázal sám vysadit takové množství stromů, které odpovídá 20 km2 lesa. Kromě provozu stavby samotné bude kompenzovat i uhlíkovou stopu každého ubytovaného hosta.

Velká okna nabídnou pohled dovnitř. Foto: Studio Gang

Žádné nové parkoviště

Ačkoli se hotel nachází v rušné části města, stane se prvním nově postaveným hotelem v Denveru bez vlastního parkoviště. Na jejich vybudování bývá potřeba ocel a železobeton, které zvyšují uhlíkovou zátěž. Dosud nezvyklá strategie vynechat parkoviště má vést k používání veřejné dopravy a ukázat, že ne vždy je nutné parkovat přímo na místě, protože města se vyvíjejí směrem k přátelštějšímu prostředí pro chodce. Hotel nicméně bude spolupracovat s nedalekým parkovištěm, jež bude k dispozici hostům, kteří ho budou potřebovat, jak uvedl web Arch Daily.

„Vytvořili jsme Populus, aby se stal katalyzátorem změn a abychom uspokojili rostoucí preference dnešních spotřebitelů cestovat zodpovědně, poznávat místa autenticky a propojovat se s přírodou a navzájem. Stav nouze na Zemi vyžaduje, abychom posílili svůj vliv, a Populus je teprve začátek,“ uvedl v tiskové zprávě Jon Buerge z Urban Villages.

Vychází 29. května
Udržitelné bydlení na stromech

Londýnský architekt navrhl nádherné udržitelné bydlení na stromech

Co říkáte na probuzení v korunách stromů? Architekt Matthew Chamberlain chce aktivně pomáhat v boji proti vysokému znečištění londýnských ulic. A to právě svým...

BackYard: Když má umění nápad i duši

Na Kozím plácku, v srdci Prahy, září na jedné z budov neony s nápisem BACKYARD design concept store. Za zelenými dveřmi jinak vcelku přehlédnutelného...

Malířka Petra McGrath o Austrálii: Když jsem viděla tu krásu, musela jsem vzít štětec do ruky

Petra McGrath před lety opustila pohodlný život v Praze a vyrazila do Austrálie. Začalo to jako dobrodružství na pár měsíců a nakonec v Austrálii našla druhý domov.

Nenechte si ujít výstavu malíře Adama Jílka

Talentovanému malíři, který si i přes svůj relativně nízký věk stačil vyvinout jasně rozpoznatelný vizuální styl, se úspěšně daří...

Děti klimatické krize: Kdo jsou ti, kteří donutili fast foody přestat nabízet plastové hračky a chystají kandidaturu na prezidenta

Za každou vstřelenou branku sází stromky, píší petice, účastní se klimatických stávek, setkávají se s vládními představiteli a za...
Zavří­t reklamu