Čtvrtek, 30 listopadu, 2023

Mucha i Toyen zblízka – online a pro všechny ve sbírce HeART of Czechia

Ležíte doma s virózou a nikam nemůžete? A víte, že vilu Tugendhat nebo třeba sbírky Uměleckoprůmyslového muzea si můžete prohlédnout i ze své postele a zdarma?

Platforma Google Arts & Culture v prosinci představila první sbírku zaměřenou na české umění, design a architekturu. Nese název HeART of Czechia, tedy Srdce Česka, a je volně přístupná všem. Díky spolupráci devatenácti institucí jako Národního muzea v Praze, galerie DOX, Mucha Foundation nebo Muzea umění Olomouc bylo digitalizováno přes 2500 uměleckých děl z různých období a výtvarných stylů.

Mezi víc než stovkou online výstav najdete průvodce českým kubismem nebo ukázky kostýmních návrhů z archivů Národního divadla. Seznámíte se s ikonickým nábytkem a použitými materiály v brněnské vile Tugendhat nebo s českými surrealisty. Detailně si můžete prostudovat dvacet pláten Alfonse Muchy ze série Slovanská epopej, která zde najdete ve vysokém rozlišení. Panoramatické pohledy pak prostřednictvím Google Street View nabízejí možnost k návštěvě významných staveb, například Domu u Černé matky boží v Praze. Můžete se kochat interiéry Národního muzea i Španělské synagogy.

Cílem projektu, který vznikl v rámci českého předsednictví Evropské unie, bylo uchovat české kulturní dědictví, a jak uvedl ředitel Google Arts & Culture Amit Sood, také ho představit lidem z celého světa. Turistům, studentům, umělcům a dalším milovníkům historie a umění. Je to skvělá možnost jak z tepla domova nahlédnout do míst a obdivovat díla, která by nám mohla zůstat skrytá. A samozřejmě nemusíme zůstávat virtuálně „doma“, můžeme se vydat na průzkum dalších zdigitalizovaných uměleckých sbírek ze všech koutů světa, které Google Arts & Culture nabízí. Tak kam vyrazíte? Do Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově nebo raději do Versailles?

Vychází 28. listopadu

Od džungle po Antarktidu. Výstava fotek ukazuje důležitost ochrany přírody

V galerii Czech Photo Center začala výstava jednoho z porotců letošního ročníku soutěže Czech Nature Photo. Je jím držitel několika ocenění, španělský biolog a fotograf přírody Roberto García-Roa.

Klenot brutalismu zblízka: Výstava zve na návštěvu bývalé ambasády ve Stockholmu

V budově bývalé československé ambasády, navržené týmem českých architektů, dnes sídlí luxusní designérská značka Acne Studios. Pojďte se podívat, jak probíhala nedávná rekonstrukce.

Jak se nerozejít při PMS a kdy si říct o zvýšení platu? Naučte se chápat svůj cyklus

S cyklickou terapeutkou Martinou Kovalčíkovou jsme si povídaly o všech čtyřech fázích cykličnosti, o jejich potenciálu, výzvách i o...

8 tipů, jak důstojně skloubit péči o dítě a kariéru

Snad nikdy nebylo tolik rolí, ve kterých se pracující matky ocitají během jednoho dne, z minuty na minutu. Od asistentky po manažerku, kuchařku, taxikářku až po milující partnerku. Jak to všechno zvládnout, nezbláznit se a naopak i z téhle divoké doby vytěžit maximum?

Selena Gomez královnou Instagramu. Sleduje ji 401 milionů lidí!

Americká zpěvačka a herečka na svém profilu na sociální síti Instagram nasbírala rekordní počet sledujících. Definitivně sesadila z trůnu vládkyni Instagramu modelku Kylie Jenner.
Zavří­t reklamu