Pondělí, 5 června, 2023

Mucha i Toyen zblízka – online a pro všechny ve sbírce HeART of Czechia

Ležíte doma s virózou a nikam nemůžete? A víte, že vilu Tugendhat nebo třeba sbírky Uměleckoprůmyslového muzea si můžete prohlédnout i ze své postele a zdarma?

Platforma Google Arts & Culture v prosinci představila první sbírku zaměřenou na české umění, design a architekturu. Nese název HeART of Czechia, tedy Srdce Česka, a je volně přístupná všem. Díky spolupráci devatenácti institucí jako Národního muzea v Praze, galerie DOX, Mucha Foundation nebo Muzea umění Olomouc bylo digitalizováno přes 2500 uměleckých děl z různých období a výtvarných stylů.

Mezi víc než stovkou online výstav najdete průvodce českým kubismem nebo ukázky kostýmních návrhů z archivů Národního divadla. Seznámíte se s ikonickým nábytkem a použitými materiály v brněnské vile Tugendhat nebo s českými surrealisty. Detailně si můžete prostudovat dvacet pláten Alfonse Muchy ze série Slovanská epopej, která zde najdete ve vysokém rozlišení. Panoramatické pohledy pak prostřednictvím Google Street View nabízejí možnost k návštěvě významných staveb, například Domu u Černé matky boží v Praze. Můžete se kochat interiéry Národního muzea i Španělské synagogy.

Cílem projektu, který vznikl v rámci českého předsednictví Evropské unie, bylo uchovat české kulturní dědictví, a jak uvedl ředitel Google Arts & Culture Amit Sood, také ho představit lidem z celého světa. Turistům, studentům, umělcům a dalším milovníkům historie a umění. Je to skvělá možnost jak z tepla domova nahlédnout do míst a obdivovat díla, která by nám mohla zůstat skrytá. A samozřejmě nemusíme zůstávat virtuálně „doma“, můžeme se vydat na průzkum dalších zdigitalizovaných uměleckých sbírek ze všech koutů světa, které Google Arts & Culture nabízí. Tak kam vyrazíte? Do Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově nebo raději do Versailles?

Vychází 29. května

Provazy a nože. Emma Smetana v novince Over ukazuje, čeho je...

V kufru auta leží spoutaný partner Emmy Smetany, která mu o chvíli později uprostřed pouště na kapotě holí vousy nožem. Nový singl Over v...

Oslava ženské spirituality: Žítkovské bohyně, česká královna senzibilů nebo papežka v...

Jak nejlépe oslavit dnešní Mezinárodní den žen? Co třeba připomínkou osudů odvážných, nonkonformních a moudrých žen, které historie nespravedlivě opomíjela. Teď je vyzdvihuje projekt...

Čeští olympionici budou v Pekingu reprezentovat v oblečení Made in Czech Republic

Zimní olympijské hry budou oslavou sportu, ale z našeho pohledu i oslavou naší vědy a zlatých českých ručiček. Olympionici...

Za oponou se skrývá dřina, slzy, pot i frustrace. Přesto je ale povolání baletky výjimečné, říká Markéta Pospíšilová

Jako první Češka získala angažmá v prestižním souboru Les Ballets de Monte Carlo a posledních pět let si tak...

Den české animace má program pro děti i dospělé

Pražské Bio Oko zve ve čtvrtek 20. října na přehlídku filmů a také na animátorský swap – výměnný trh výtvarných pomůcek, komiksů nebo DVD.
Zavří­t reklamu