Čtvrtek, 8 června, 2023
spot_img

Kanadské známky mají pomoct ohroženým velrybám

V kanadských vodách žije zhruba třicet druhů velryb. Některé z nich však prohrávají boj s klimatickými změnami a činností člověka. Pět z nich, které splňují kritéria ohroženého druhu, teď zdobí novou emisi známek.

Kanadská pošta má dlouhou tradici v zobrazování tamější rozmanité přírody a prostřednictvím známek poutá pozornost k environmentálním tématům. Novou sérií oslavuje krásu a majestátnost pěti velrybích druhů, které byly Výborem pro stav volně žijících druhů v Kanadě označeny za ohrožené.

Patří k nim plejtvák obrovský, který dorůstá délky až 30 metrů a je největším živočichem na zemi. Vyskytuje se v Tichém i Atlantském oceánu a všude se jeho populace ztenčují. Kosatkám a běluhám se v některých částech světa daří lépe, ale zrovna ty, které žijí v severovýchodním Pacifiku, splňují kritéria pro udělení statusu ohroženého druhu. Vorvaňovců plave v blízkosti poloostrova Nova Scotia jen 167 kusů a velrybě černé hrozí v důsledku lovu vyhubení. Celosvětově přežívá už jen zhruba 350 kusů tohoto druhu.

Známky s ilustracemi Davida Millera vycházejí 20. května, protože právě mezi květnem a říjnem bývají velryby k vidění u kanadských břehů. Bohužel je jejich výskyt stále méně častý. Podle tamějších ochránců zvířat velrybám škodí jak stres z hluku a lodního provozu, kdy jim hrozí srážky s plavidly nebo zapletení do sítí, tak chemická či biologická kontaminace vody. A v neposlední řadě také snížená dostupnost potravy.

V rámci kampaně Kanadská pošta ve spolupráci s odborníky uvádí konkrétní doporučení ke zlepšení celkového stavu mořského života. Lidé se mají při pravděpodobném výskytu velryby, například když uvidí typický vodotrysk, držet od těchto tvorů dál. Dbát na to, aby neznečišťovali maríny a pláže, případně se rovnou jako dobrovolníci zapojit do jejich úklidu. Obecně platným pravidlem je také zajímat se o to, jakým způsobem a kde byly vyloveny ryby, které jíme.

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Fotografie moravských polí uspěla v mezinárodní konkurenci soutěže Earth Photo

Autorem snímku z Českého Toskánska je fotograf Daniel Franc, který letos uspěl také v soutěži Czech Nature Photo. Prohlédněte si oceněné fotografie v online galeriích.

Česko jako první evropská země oficiálně nabízí ketaminem asistovanou psychoterapii

O psychedelických látkách se stále hlasitěji mluví v souvislosti s péčí o duševní zdraví. Výzkumy, které běží po celém...

„I na zahradě měřím krejčovským metrem,“ říká tvůrkyně slow fashion značky Elisha

Eliška Tomková, majitelka značky Elisha, tvoří již přes 20 let menší oděvní kolekce pro ženy a věnuje se šití na míru. Nadčasové kousky hodící se do každého ženského šatníku jsou typickým příkladem pomalé módy, která vnímá oblečení jako dlouhodobou investici.

Herec Ryan Reynolds získal cenu, která ho rozbrečela

Ryan Reynolds obdržel prestižní ocenění za přínos pro rodnou Kanadu. Cenu provází hudební video, které oblíbeného hollywoodského idola dojalo...
Zavří­t reklamu