Sobota, 3 června, 2023
spot_img

Jedna planeta nám nestačí, ode dneška žijeme na dluh

Den, kdy lidstvo vyčerpá svůj roční „příděl“ vody, úrodné půdy či lesů, každý rok přichází dřív. Letos už 28. července.

Počty ryb, množství plodin nebo třeba pitné vody, které planeta dokáže za rok vydat a obnovit, jsou omezené a lidstvu už nestačí. Stejně tak plocha lesů, které by mohly pohlcovat námi vyprodukovaný oxid uhličitý. Názorně to ukazuje Earth Overshoot Day čili Světový den přečerpání zdrojů. Připadá na datum, kdy lidstvo využije veškerou biokapacitu, tedy všechny biologické zdroje, které Země umí poskytnout během jednoho roku. Je to den, kdy požadavky lidstva překročí nabídku planety. Poté dochází k čerpání zdrojů na dluh, které logicky budou chybět v budoucnu. Důsledkem tohoto deficitu je také nadměrné hromadění emisí oxidu uhličitého.

Letos tento den dle dat Global Footprint Network připadá už na 28. července. Abychom měli „srovnané účty“, potřebovali bychom na rok při současném životním stylu 1,75 planety. Pro srovnání v roce 2018 bychom vydrželi do 1. srpna, ovšem v roce 1970 to bylo 29. prosince.

Kdyby všichni lidé žili jako občané České republiky, přišel by letos konec mnohem dřív – 12. dubna. Nejdříve by zásoby vyčerpal Katar (10. února). Obyvatelé některých zemí mají ovšem ekologickou stopu nižší, než je biokapacita na osobu. Průměrné množství biologicky produktivní souše a vodní plochy na jednoho obyvatele planety činí 1,6 globálního hektaru. Pokud daný stát tuto hodnotu nepřekročí, Overshoot Day v něm nenastává. Týká se to třeba Nepálu, Srí Lanky či řady afrických zemí.

Který den bychom vyčerpali zdroje, pokud by všichni žili jako občané uvedených států? Foto/grafika: Global Footprint Network

Earth Overshoot Day počítá mezinárodní nezisková organizace Global Footprint Network, která sleduje dopady klimatické změny a snaží se měnit náš přístup a zpomalit spotřebovávání obnovitelných zdrojů.

Metodika výpočtu se opírá o nejnovější vydání národních ekologických stop a biokapacity, která jsou zdrojem pro veškeré analýzy ekologických stop po celém světě. Aktuálně je spravuje a vydává Iniciativa ekologické stopy na univerzitě York v kanadském Torontu. Základem jsou data, která už od roku 1951 sbírá OSN ve více než 200 zemích.

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

V Berlíně vystavují hudební nástroje ozdobené toaletním papírem i suchým ledem

Čtyřiadvacet pian a klavírů je k vidění v KW Institutu pro současné umění v Berlíně. Nejde ale o žádnou obyčejnou expozici. Výstava s názvem...

Tajemství dobrého bytí v Karpatech: Warhol, víno & wellness

Co je malé, to je hezké. A Malé Karpaty nejsou jen hezké, jsou nádherné. Jste-li jako já, tedy spíše městský typ člověka, který k životu nutně potřebuje pobrouzdat se přírodou, hned při jejich první návštěvě vás ohromí. V ideálním poměru totiž nabízí všechno, co si od Slovenska můžete přát.

Designérské duo Janský Dunděra pracovalo pro Lasvit i Cappellini

Šéf slavné nábytkářské firmy a lovec talentů Giulio Cappellini objevil jejich křeslo na Designbloku, kde však původně chtěli vystavovat něco úplně jiného...

Jak nosit rolák: Sofistikovaný módní trend, který zahřeje

Co mají společného Audrey Hepburn, James Dean, Yves Saint Laurent, Taylor Swift a Steve Jobs? Všichni nosili rolák a pozvedli ho z obyčejného kousku oblečení na elegantní módní prvek.
Zavří­t reklamu