Úterý, 7 února, 2023

Kam za uměním? Na vlakové nádraží!

Festival m³ / Umění v prostoru přináší umění mezi lidi, do ulic a veřejných prostranství. Letošní ročník obsadil vlaková nádraží v Praze a okolí.

„Časoprostor nádraží máme spojený s očekáváním dění dle předepsaného řádu. Registrujeme, jak je okolí železničních tratí kroceno – vyrůstají ploty, přesahující větve jsou okamžitě uťaty, plochy ,bezpečnéʻ přehlednosti jsou rozšiřovány. Jako by si sám tento prostor říkal o vstup neúčelové kreativity. Umělecké intervence do různorodých prostorů železnic, nádraží a jejich okolí se v rámci letošního ročníku festivalu pokouší poukázat na invenční a smysluplnou kultivaci veřejného prostoru, rozmělňovat společenské a lokální stereotypy a iniciovat podnětné veřejné debaty,“ píší kurátorky Dagmar Šubrtová a Iva Mladičová v doprovodném textu.

Témat, která si zaslouží veřejnou diskuzi, je celá řada. Od nevyjasněných majetkových poměrů, kvůli nimž chátrající nádražní budovy zarůstají divokou vegetací, přes hledání kompromisu mezi zájmy developerů a veřejnosti až po ekonomickou a ekologickou stránku železniční dopravy u nás.

S uměleckými instalacemi se do 15. září setkáte v Kladně a na několika nádražích v Praze, například v Libni, v Řeporyjích nebo na Masarykově nádraží. Přehled děl a jejich umístění najdete na stránkách festivalu.

Součástí doprovodného programu je společná jízda vlakem do Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, kde se konají výstavy Folklore is not dead, která sdružuje díla mladých českých a slovenských umělců reflektujících naše tradice, a Destilace fragmentů fotografa a grafika Viktora Kopasze. Cestou zpět je v plánu zastávka v Libčicích nad Vltavou v galerii Uhelný mlýn, za jejíž přestavbu získal architekt Patrik Hoffman v roce 2016 Českou cenu za architekturu. Akce se koná v sobotu 30. července.

 

Vychází 31. ledna

Mucha i Toyen zblízka – online a pro všechny ve sbírce...

Ležíte doma s virózou a nikam nemůžete? A víte, že vilu Tugendhat nebo třeba sbírky Uměleckoprůmyslového muzea si můžete prohlédnout i ze své postele a zdarma?

Syn Mekyho Žbirky, food bloggeři z Brna a další Češi, kteří...

Móda, výtvarné umění, gastro a hudba. To jsou obory, díky kterým je znají ve Francii, Řecku, Británii či USA. Seznamte se s úspěšnými osobnostmi, o nichž ještě uslyšíte.

Umělecké fotografie, nebo pornografie? Prozkoumejte hranice erotiky známých umělců

V redakci WHAT umění zbožňujeme. Vzhledem k tomu, že se řadíme k laické veřejnosti, oslovili jsme Máriu Gálovou, která...

„Rusové také milují své děti.“ Sting přezpíval svůj song z období studené války, aby podpořil Ukrajinu

Britský zpěvák a skladatel vydal písničku Russians v roce 1985 a nyní aktuální verše jako „Nic takového jako vítězná válka neexistuje...“ zpívá znovu. Výtěžek věnuje na pomoc Ukrajině.

Poslechněte si nezveřejněnou nahrávku Belfiato Quintet a pomozte lidem v tísni

Úspěšný komorní soubor Belfiato Quintet působí na hudební scéně už více než patnáct let a vystupuje po celé Evropě....
Zavří­t reklamu