Festival m³ / Umění v prostoru přináší umění mezi lidi, do ulic a veřejných prostranství. Letošní ročník obsadil vlaková nádraží v Praze a okolí.
„Časoprostor nádraží máme spojený s očekáváním dění dle předepsaného řádu. Registrujeme, jak je okolí železničních tratí kroceno – vyrůstají ploty, přesahující větve jsou okamžitě uťaty, plochy ,bezpečnéʻ přehlednosti jsou rozšiřovány. Jako by si sám tento prostor říkal o vstup neúčelové kreativity. Umělecké intervence do různorodých prostorů železnic, nádraží a jejich okolí se v rámci letošního ročníku festivalu pokouší poukázat na invenční a smysluplnou kultivaci veřejného prostoru, rozmělňovat společenské a lokální stereotypy a iniciovat podnětné veřejné debaty,“ píší kurátorky Dagmar Šubrtová a Iva Mladičová v doprovodném textu.
Témat, která si zaslouží veřejnou diskuzi, je celá řada. Od nevyjasněných majetkových poměrů, kvůli nimž chátrající nádražní budovy zarůstají divokou vegetací, přes hledání kompromisu mezi zájmy developerů a veřejnosti až po ekonomickou a ekologickou stránku železniční dopravy u nás.
S uměleckými instalacemi se do 15. září setkáte v Kladně a na několika nádražích v Praze, například v Libni, v Řeporyjích nebo na Masarykově nádraží. Přehled děl a jejich umístění najdete na stránkách festivalu.
Součástí doprovodného programu je společná jízda vlakem do Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, kde se konají výstavy Folklore is not dead, která sdružuje díla mladých českých a slovenských umělců reflektujících naše tradice, a Destilace fragmentů fotografa a grafika Viktora Kopasze. Cestou zpět je v plánu zastávka v Libčicích nad Vltavou v galerii Uhelný mlýn, za jejíž přestavbu získal architekt Patrik Hoffman v roce 2016 Českou cenu za architekturu. Akce se koná v sobotu 30. července.