Středa, 7 června, 2023

Kam za uměním? Na vlakové nádraží!

Festival m³ / Umění v prostoru přináší umění mezi lidi, do ulic a veřejných prostranství. Letošní ročník obsadil vlaková nádraží v Praze a okolí.

„Časoprostor nádraží máme spojený s očekáváním dění dle předepsaného řádu. Registrujeme, jak je okolí železničních tratí kroceno – vyrůstají ploty, přesahující větve jsou okamžitě uťaty, plochy ,bezpečnéʻ přehlednosti jsou rozšiřovány. Jako by si sám tento prostor říkal o vstup neúčelové kreativity. Umělecké intervence do různorodých prostorů železnic, nádraží a jejich okolí se v rámci letošního ročníku festivalu pokouší poukázat na invenční a smysluplnou kultivaci veřejného prostoru, rozmělňovat společenské a lokální stereotypy a iniciovat podnětné veřejné debaty,“ píší kurátorky Dagmar Šubrtová a Iva Mladičová v doprovodném textu.

Témat, která si zaslouží veřejnou diskuzi, je celá řada. Od nevyjasněných majetkových poměrů, kvůli nimž chátrající nádražní budovy zarůstají divokou vegetací, přes hledání kompromisu mezi zájmy developerů a veřejnosti až po ekonomickou a ekologickou stránku železniční dopravy u nás.

S uměleckými instalacemi se do 15. září setkáte v Kladně a na několika nádražích v Praze, například v Libni, v Řeporyjích nebo na Masarykově nádraží. Přehled děl a jejich umístění najdete na stránkách festivalu.

Součástí doprovodného programu je společná jízda vlakem do Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, kde se konají výstavy Folklore is not dead, která sdružuje díla mladých českých a slovenských umělců reflektujících naše tradice, a Destilace fragmentů fotografa a grafika Viktora Kopasze. Cestou zpět je v plánu zastávka v Libčicích nad Vltavou v galerii Uhelný mlýn, za jejíž přestavbu získal architekt Patrik Hoffman v roce 2016 Českou cenu za architekturu. Akce se koná v sobotu 30. července.

 

Vychází 29. května

Malíř Milan Sodoma se snaží zachytit ženskou energii

Minimalistická díla Milana Sodomy se vyloženě hodí do designových interiérů. Zeptali jsme se ho, jaké umělecké dílo by chtěl mít doma on sám a...
Foodstylistka Denisa Bartošová

Foodstylistka Denisa Bartošová: Blogeři zkazili ceny na trhu

 Denisa Bartošová je jednou z žen, které pozvedávají jídlo na umělecký zážitek. Nejprve působila jako dekor stylistka pro časopisy a s foodstylisty jen spolupracovala.   Když...

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech příležitostí, které vám přijdou do cesty

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které...

Zázračná třezalka pomůže s psychikou i krvácejícími ranami. Víte, proč ji sbírat o svatojánské noci?

Jen tři dny po letním slunovratu, tedy okamžiku, kdy se den natáhne do své maximální délky, přichází další ze...

Jak voní láska? Vybrali jsme pro vás nejkrásnější smyslné vůně

Stačí kapka a začnou se dít věci. Tóny nejkrásnějších vůní kombinované s naším vlastním tělesným teplem rozehrají na kůži vášnivou symfonii. Rozpoutají touhu a otevřou bránu smyslnosti. Nevěříte? Zkuste.
Zavří­t reklamu