Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Lepší práva pro zvířata: Španělé přiznali emoce kočkám a psům, Britové už i chobotnicím

Ve Španělsku se zásadně mění právní status zvířat. Už nebudou považována za věci, ale za bytosti schopné citů. Při rozvodech se bude na zvířata nahlížet jako na děti. Partneři se mají dělit o náklady na péči a při rozhodování, kdo se o domácího mazlíka bude starat, se bude přihlížet k tomu, co je pro něj a jeho psychiku nejlepší.

Také se v případě úmrtí či postižení zvířete v důsledku úrazu nově přiznává odškodnění nejen majiteli, ale všem osobám žijícím se zvířetem v domácnosti. Zároveň se zpřísňují tresty. Týrání zvířete se bude posuzovat stejně, jako by bylo ublíženo člověku. Reforma, která začíná platit ve středu 5. ledna, se vztahuje primárně na domácí zvířata, ale zahrnuje také zvířata divoká.

Podobné zákony už platí v Rakousku, Německu, Portugalsku, Belgii, Švýcarsku a ve Francii. Ve Španělsku však byla zvířata vždycky právně považovaná za věci, proto současná úprava legislativy znamená opravdovou revoluci.

Přístup ke zvířatům se postupně mění po celém světě. Zrovna minulý měsíc ve Velké Británii přiznali status citlivých bytostí také chobotnicím, krabům a humrům, čímž končí krutá praktika vaření mořských tvorů zaživa. Rozhodnutí přišlo v návaznosti na listopadové zjištění Londýnské školy ekonomie a politických věd, která po přezkoumání 300 odborných studií jednoznačně určila, že tito živočichové dokážou prožívat emoce. Vaření humrů zaživa už je zakázáno ve Švýcarsku, v USA a na Novém Zélandu.

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Matka jako madona i pavouk. Jak ztvárnili své mámy Warhol nebo...

V neděli se slaví Svátek matek. Hold mateřské roli vzdávali a vzdávají umělci a umělkyně po celém světě. Pojďme se společně podívat na ta nejniternější zachycení vztahu, který ke svým matkám chovali.

Hvězdná zpěvačka se bála vyjít nenalíčená z domu. Dnes bojuje proti falešným ideálům krásy a přestala úplně používat make-up

Už před nějakou dobou se americká zpěvačka Alicia Keys rozhodla úplně přestat používat make-up jako vzkaz pro ženy po...

Malířka Petra McGrath o Austrálii: Když jsem viděla tu krásu, musela jsem vzít štětec do ruky

Petra McGrath před lety opustila pohodlný život v Praze a vyrazila do Austrálie. Začalo to jako dobrodružství na pár měsíců a nakonec v Austrálii našla druhý domov.

Velká vánoční soutěž je v plném proudu. Dnes můžete získat sonický přístroj Foreo UFO 2

Vánoční speciál, v němž můžete od 6. do 18. 12. soutěžit o produkty 12 skvělých značek, odkrývá další z...
Zavří­t reklamu