Ve Španělsku se zásadně mění právní status zvířat. Už nebudou považována za věci, ale za bytosti schopné citů. Při rozvodech se bude na zvířata nahlížet jako na děti. Partneři se mají dělit o náklady na péči a při rozhodování, kdo se o domácího mazlíka bude starat, se bude přihlížet k tomu, co je pro něj a jeho psychiku nejlepší.
Také se v případě úmrtí či postižení zvířete v důsledku úrazu nově přiznává odškodnění nejen majiteli, ale všem osobám žijícím se zvířetem v domácnosti. Zároveň se zpřísňují tresty. Týrání zvířete se bude posuzovat stejně, jako by bylo ublíženo člověku. Reforma, která začíná platit ve středu 5. ledna, se vztahuje primárně na domácí zvířata, ale zahrnuje také zvířata divoká.
Podobné zákony už platí v Rakousku, Německu, Portugalsku, Belgii, Švýcarsku a ve Francii. Ve Španělsku však byla zvířata vždycky právně považovaná za věci, proto současná úprava legislativy znamená opravdovou revoluci.
Přístup ke zvířatům se postupně mění po celém světě. Zrovna minulý měsíc ve Velké Británii přiznali status citlivých bytostí také chobotnicím, krabům a humrům, čímž končí krutá praktika vaření mořských tvorů zaživa. Rozhodnutí přišlo v návaznosti na listopadové zjištění Londýnské školy ekonomie a politických věd, která po přezkoumání 300 odborných studií jednoznačně určila, že tito živočichové dokážou prožívat emoce. Vaření humrů zaživa už je zakázáno ve Švýcarsku, v USA a na Novém Zélandu.