Neděle, 29 května, 2022
spot_img

Lepší práva pro zvířata: Španělé přiznali emoce kočkám a psům, Britové už i chobotnicím

Ve Španělsku se zásadně mění právní status zvířat. Už nebudou považována za věci, ale za bytosti schopné citů. Při rozvodech se bude na zvířata nahlížet jako na děti. Partneři se mají dělit o náklady na péči a při rozhodování, kdo se o domácího mazlíka bude starat, se bude přihlížet k tomu, co je pro něj a jeho psychiku nejlepší.

Také se v případě úmrtí či postižení zvířete v důsledku úrazu nově přiznává odškodnění nejen majiteli, ale všem osobám žijícím se zvířetem v domácnosti. Zároveň se zpřísňují tresty. Týrání zvířete se bude posuzovat stejně, jako by bylo ublíženo člověku. Reforma, která začíná platit ve středu 5. ledna, se vztahuje primárně na domácí zvířata, ale zahrnuje také zvířata divoká.

Podobné zákony už platí v Rakousku, Německu, Portugalsku, Belgii, Švýcarsku a ve Francii. Ve Španělsku však byla zvířata vždycky právně považovaná za věci, proto současná úprava legislativy znamená opravdovou revoluci.

Přístup ke zvířatům se postupně mění po celém světě. Zrovna minulý měsíc ve Velké Británii přiznali status citlivých bytostí také chobotnicím, krabům a humrům, čímž končí krutá praktika vaření mořských tvorů zaživa. Rozhodnutí přišlo v návaznosti na listopadové zjištění Londýnské školy ekonomie a politických věd, která po přezkoumání 300 odborných studií jednoznačně určila, že tito živočichové dokážou prožívat emoce. Vaření humrů zaživa už je zakázáno ve Švýcarsku, v USA a na Novém Zélandu.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Designové roušky s natištěným obličejem zvládnou odemykat telefony

Roušky se staly v posledních týdnech velkým tématem. Šijí je umělci, návrháři i velké firmy. Můžete vidět zajímavé kousky  z povlečení, starých kolekcí nebo...

4 romantické hotely, které si určitě zamilujete

Blíží se měsíc lásky, a tak jsme i my zapátrali po místech, na kterých byste mohli své polovičce splnit...

Tichá domácnost a emoční vydírání: Pasivní agrese jako začátek konce vztahu

„Co se děje?“ zeptal se. „Nic,“ odpověděla. Bylo to takové to nic, které o pár vteřin později zdemoluje půlku...

Janina Černá: Cukrfree je životní styl, ne dieta za trest

Odstranit ze svého jídelníčku cukry nemusí být utrpení. „Nejdůležitější je ale záměr, ochota na sobě pracovat a nebát se...
Zavří­t reklamu