Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Chcete konečně začít běhat? Naše praktické rady vám usnadní start

Možná jste se s nástupem nového roku odhodlali pustit se do běhu. A možná při čtení kroutíte hlavou a říkáte si, že běhání opravdu není nic pro vás. Natož v zimě! Jenže my vás přesvědčíme, že je to ta nejlepší věc, kterou pro sebe teď můžete udělat. Nezáleží na věku, pohlaví, na místě ani čase. Když se rozhodnete začít, budete zdravější, veselejší a odolnější.

Nebojte se, nejste v tom sami. Já jsem běhání díky základní škole také nenáviděla. Píchalo
mě v boku, popadala jsem dech a bylo to spíš mučení. Jestli mi dáte šanci, ráda bych vám předala pár důležitých zásad, díky nimž se vám tento sport ihned nezoškliví. Nemá smysl čekat do jara, až bude lepší počasí, i teď se dá běhat velmi dobře a je to mnohdy příjemnější
než tropické letní teploty, které dají zabrat i zkušeným běžcům. Přestaňte se bát a vymlouvat se a začněte hned. To je to nejtěžší a nejdůležitější rozhodnutí.

Proč začít běhat

Běhání je velmi flexibilní sport, který vám nezatíží rozpočet. Vyběhnout můžete kdykoliv a kdekoliv, běhat se dá v každém počasí. Sám, ve dvojici nebo ve skupině. Ego nechte doma a poslouchejte svoje tělo. Nechtějte po něm hned nadlidské výkony v rychlosti ani ve vzdálenosti. Pokud jste nikdy neběhali, je potřeba, abyste si zvykli. Postupně se vám začne tělo měnit, zlepšovat se kondice, zdraví a také nálada. Když se rozhodnete, budete tam jen vy, vaše tělo a mysl. Běhání je vlastně takový vnitřní psychoterapeut, učí vás mnohé o sobě. Když vyběhnete, vypnete mysl a jste. Sami uvidíte, jak všechny problémy a starosti mizí, jak budete mít krásně vyčištěnou hlavu a budete zavaleni endorfi ny a dobrou náladou. Nevěříte?
Zkuste to.

Jak na to

Vyvarujte se dvou největších chyb hned na začátku. Neběhejte rychle, zkuste to opravdu pomalu. To, že běžíte v dobrém tempu, poznáte i bez běžeckých hodinek. Běžte tak, abyste u toho mohli v klidu mluvit a nezajíkali se. Říká se tomu „mluvící tempo“. Jakmile zrychlíte
a budete popadat dech, zvolněte. Tělo dává signál, že je to moc rychlé, stejně tak může být i signál ke zpomalení, když vás začne píchat v boku. Nebojte se střídat běh s chůzí. Takzvaný indiánský běh je pak tím pravým. Když vytrváte, za nějaký čas budete mezi-chůzi potřebovat čím dál méně a postupně budete i déle běhat.

Druhou chybou je přepálit vzdálenost. Zde opět platí pravidlo začínat s menší „porcí“ běhu – ze začátku postačí dva až tři kilometry, které můžete postupně natahovat.

Na co si dát pozor

Určitě neběhejte ze začátku každý den. Ideální jsou vždy dva běhy za sebou, jeden z nich by měl být vždy pomalejší a méně náročný, pak si dejte den volna. Optimální je ze začátku běhat třikrát týdně (ne vždy musí vycházet dva běhy po sobě). Myslete na to, že stejně jako běhání, je naprosto klíčová i regenerace. Nezapomínejte se po výkonu protahovat, používat masážní válce, dopřejte si saunu a vířivku.

Velmi důležité je také po doběhu nehladovět a dopřát si kvalitní a vyvážené jídlo. Jinak nebude mít organismus z čeho investovat energii do regenerace. I když v zimě možná po běhání nebudete cítit žízeň, napijte se, předejdete tak dehydrataci.

Co když onemocním?

Při běhání v zimě mít strach z nachlazení nemusíte. Tělo se rychle zahřeje a bude vám dobře. Pokud je vzduch studený, nadechujte se nosem a vydechujte pusou, moje rada je dát si přes nos a pusu nákrčník, vzduch nepůjde do těla tak ledový. Pokud je zima, nezastavujte se, buďte stále v pohybu, a to i tehdy, když čekáte na semaforu na zelenou. Skákejte, klusejte na místě, prostě cokoliv, abyste nevychladli a zůstali rozehřátí. Po doběhu jděte ihned do tepla, osprchujte se a převlečte se do suchého oblečení, teprve pak se protáhněte.

Foto: Pexels

Jak se vybavit

Jednou z nejčastějších výmluv je, že nemáte na běhání co na sebe. Jenže právě k tomu toho příliš nepotřebujete. Platí zásadní pravidlo oblékat se tak, jako kdyby bylo o deset stupňů více. To znamená, že pokud je venku pět stupňů, oblékněte se jakoby tam bylo patnáct. Postačí funkční tričko s krátkým rukávem, tenká větrovka, legíny, běžecké ponožky. Protože se nejvíce tepla ztrácí hlavou a rukama, doporučuji čelenku a tenké rukavice. I když se vám zpočátku bude zdát, že toho na sobě máte málo a bude vám zima, garantujeme vám, že jakmile se rozběhnete, bude vám možná až horko. Na běhání nepoužívejte bavlněné materiály, rychle nasají pot a vlhkost, pomalu schnou a zbytečně vás ochlazují.

Do čeho investovat

Na čem nikdy nešetřete, jsou běžecké boty. V jejich výběru si nechejte poradit ve specializované běžecké prodejně a vždy dbejte na to, aby byly alespoň o číslo větší, než je velikost vaší běžné obuvi. Při běhání totiž chodidlo nateče a také si přece nechcete zničit nehty. Větší bota vám na noze nebude skákat, snadno ji přitáhnete tkaničkami. Toto bude vaše největší investice, pak už vás běhání nebude stát nic. Pokud mrzne nebo je sníh, nejsou špatné jednoduché gumové nesmeky s kovovými hřeby, které zabrání uklouznutí. Budete-li v zimě běhat pravidelně, zkuste běžecké hřebovky (boty s kovovými hřeby), nejlépe pokud jsou hřeby zasouvací, což oceníte při přeběhu na asfaltu.

Vychází 31. ledna

Last minute valentýnské dárky pro ženy, pro muže nebo klidně pro...

Nechte se inspirovat, ať už preferujete tradiční dárky, nebo radši něco originálního. Nevadí, že svátek zamilovaných neslavíte, nebo že byste slavit chtěli, ale není...

Vyměňte Black Friday za něco lepšího: Giving Tuesday

Kolik utratíte během slevové akce Black Friday? Průměrný český zákazník prý 5 až 6 tisíc korun. Oproti tomu průměrná hodnota daru na charitu činí ročně 500 korun. Pojďte to změnit.

Depeche Mode v seriálu The Last of Us – další virální senzace?

Seriál The Last of Us přiměl diváky googlit skladbu kapely Depeche Mode z roku 1987. Něco podobného se stalo, když v seriálu Stranger Things zazněl hit zpěvačky Kate Bush z 80. let, která díky tomu zažila velký kariérní návrat. Rozdíl je v tom, že Depeche Mode nikam neodešli.

Grafika roku: Výstava představí nejlepší autorské knihy i počítačovou grafiku

Ještě do konce ledna je možné přihlásit své výtvarné dílo na největší přehlídku současné domácí grafické tvorby.
Zavří­t reklamu