Čtvrtek, 21 září, 2023

Zakladatelky nové české módní značky místo trendů sázejí na pohodlí a udržitelnost

Značka Jamie Collection, za níž stojí Michala Smelíková a Jana Potůčková, se zrodila během loňské karantény. Oběma dámám chyběla na českém trhu dostupná móda koncipovaná tak, aby umožnila poskládat udržitelný šatník zaměřený na maximální pohodlí. Chtěly mít pohodlné oblečení z kvalitních materiálů, které nepodléhá trendům a je nositelné při každé příležitosti. Začaly pracovat s lokálními dodavateli a švadlenami a nabízejí ručně šité dámské i pánské kousky, které jsou příjemné na nošení.

Položili jsme jim deset otázek týkajících se životního stylu a udržitelnosti, které jsou základem naší nové rubriky, s níž se budete na webu setkávat průběžně celý rok. Na stejné otázky budou odpovídat zajímavé osobnosti z různých oborů – módy, kultury, byznysu… Třeba vám jejich odpovědi pomohou s motivací či inspirací, když se rozhodnete udělat letos pro planetu a ostatní lidi něco dobrého. Dotazník o tom, jak děláme svět lepší, dostal pracovní název: Upřímně, udržitelně, s úsměvem.

Michala Smelíková, foto: Jamie Collection

1. Čím jste přispěly k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Míša: Snažíme se lidem představit módu, která nepodléhá sezónním trendům a která se dá  díky správnému stylingu nosit při různých příležitost. Zároveň použitím kvalitních materiálů a galanterie a také pečlivým zpracováním vytváříme modely, které vydrží v šatníku několik let.

 

2. Co by se od vás ostatní mohli učit?

Jana: Při navrhování myslíme na to, aby se novinky hodily barvou i střihem jak k novým, tak i starším modelům a bylo možné je mezi sebou kombinovat. Vždy se snažíme pro naše zákazníky tyto kombinace starších a nových modelů také nafotit. Protože ne každý si umí dobře zkombinovat svůj outfit. Prostě chceme zákazníkům poskytovat maximální servis.

 

3. Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Jana: Používání jednorázových hygienických potřeb jako třeba odličovacích tampónků. Všude jsou k dostání opakovatelně použitelné pratelné tampónky, ale já nějak nejsem schopná si je pořídit. Jak se znám, pravidelně by se mi stávalo, že bych přišla večer do koupelny a neměla se čím odlíčit.

Jana Potůčková, foto: Jamie Collection

4. Co jste si zvládly opravit a nemusely to vyhazovat?

Míša: Například si neustále opravujeme štendry na oblečení v ateliéru. Jana má šikovného tatínka, který nám na ně vyrábí kovové koncovky. Ty vydrží víc než ty původní plastové, které se po pár týdnech vždycky zlomí. Díky téhle vychytávce už nemusíme rozbité štěndry vyhazovat.

 

5. Jakou věc jste v poslední době daly na charitu nebo poslaly znovu do oběhu?

Míša: Obě pravidelně darujeme potřebným své starší oblečení. Já navíc daruji i všechno po dětech – od hraček přes knížky, dětský nábytek až po oblečení. Vždycky mě překvapí, jak rychle se o věci někdo přihlásí, a mám radost, že dělají ještě službu a radost novým majitelům.

 

6. Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídily?

Jana: Dříve jsem si kupovala mnohem víc kabelek, bot nebo třeba bižuterie, kterou jsem si vzala jen párkrát, a pak jsem zjistila, že se mi věci nehodí, nelíbí nebo jsou nekvalitní. Nyní už si radši koupím jednu dražší a kvalitnější věc, kterou budu mít v šatníku dlouhé roky.

 

7. Kdy jste jely naposled hromadnou dopravou?

Jana: Dnes. Bydlím téměř v centru, takže mám metro, tramvaj i autobus přímo u domu a hromadnou dopravou jezdím pořád. Je to pro mě nejrychlejší.

Míša: Já bydlím na okraji města, a tak jezdím převážně autem. Vzhledem k tomu, že jsem pracující máma, je to pro mě nejrychlejší způsob dopravy a vlastně taková nutnost. Hromadnou dopravou jezdím méně než Jana, ale když to jde, ráda jejích služeb využiju.

Pandemie povýšila tepláky na nepodstradatelný módní kousek, který může být nejen pohodlný, ale také vkusný a hezký. Foto: Jamie Collection

8. Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Míša: Kniha Čtyři dohody. Myslím, že tato kniha by měla být takovou povinnou literaturou v každé domácnosti.

 

9. Kdybyste se staly prezidentem zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásily? 

Jana: Tak hlavně světový mír.

 

10. Co vám v nedávné době udělalo radost?

Jana: Nedávno jsem strávila volný víkend s rodinou mého bratra. Má dvouletého syna a vyrazili jsme na výlet do zoo, protože Adámek má teď období, kdy ho nejvíc zajímají zvířátka. Moc jsem si užila celý víkend, mazlení a upřímnou dětskou radost z každé maličkosti.

Míša: Když nám s manželem po vytíženém pracovním týdnu, děti připravily večeři. Bylo to od nich milé překvapení a navíc se jim to moc povedlo.

 

Více o značce Jamie Collection a e-shop najdete na webu www.jamiecollection.cz.

 

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Fotograf Matěj Dereck Hard: Známé osobnosti se často nestydí a ukazují...

Matěj Dereck Hard je určitě jednou z nejzajímavějších postav na tuzemské fotografické scéně. Publikuje knihy, ve svých sériích znázorňuje různé typy sebevražd nebo alkoholiků...

Zero waste v praxi. V pondělí začíná Týden bez odpadu

Výzva propojuje akce po celé republice, které inspirují k omezení množství odpadu. Podívejte se, co se děje kousek od vás. Anebo taky něco uspořádejte.

V Šanghaji otevře největší planetárium světa. Nabídne díla Johannese Keplera, spadlé meteority i chůzi po Měsíci

Originální díla Isaaca Newtona, největší dalekohled v Číně i pozoruhodné meteority, které spadly na povrch Země. To je jen...

Co k večeři? Atlantskou treskou, beurre blanc omáčkou a chřestovým rizotem určitě překvapíte

Sezona chřestu je v plném proudu. Pokud jste i vy milovníky této zeleniny a marně přemýšlíte, jakým způsobem ji...
Zavří­t reklamu