Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Jak oslavit Den Země online?

Loni se 50. výročí prvního Dne Země neslo ve znamení pandemie a oslavy kulatin tak probíhaly online. Jinak tomu nebude ani tentokrát. Virtuální veselí vypukne po celém světě 22. dubna, a i vy se můžete z pohodlí domova účastnit stovek zajímavých přednášek, diskusí, promítání filmů, her a virtuálních parků. My vám přinášíme několik tipů, jak den věnovaný naší planetě strávit.

Den Země se po celém světě slaví 22. dubna. Celý týden okolo tohoto data se tak často nese ve znamení ekologie, nejrůznějších akcí i přednášek o udržitelném smýšlení, životním prostředí a záchraně naší planety. Historie tohoto dne sahá až do roku 1969, kdy myšlenku přednesl John McConnell. O rok později už se první oficiální Den Země slavil v San Franciscu a v roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa. Stejně jako loni se ale i tento rok musí oslavy obejít bez hromadných akcí a naši planetu tak budeme opět uctívat především virtuálně a z domova. Ostatně jako každý den můžete i 22. dubna udělat spoustu maličkostí, které v boji proti znečišťování životního prostředí a změnám klimatu pomohou. Zasaďte strom, pomozte uklidit své město, recyklujte nebo si místo fast fashion začněte pořizovat udržitelnou módu. Vše se počítá a každá drobnost směrem k zodpovědnějšímu chování k životnímu prostředí je důležitá. Za vše mluví citát, který jsem nedávno četla na instagramovém účtu greenpeaceczech: „Největší hrozba pro naši planetu je víra, že ji zachrání někdo jiný.” Pokud byste chtěli Den Země oslavit také zajímavými přednáškami, ekologickými filmy nebo diskusemi, máme pro vás pár tipů.

Praha slaví Den Země

Pokud máte na oslavy Dne Země náladu, zkuste se nejprve podívat na webové stránky svého města nebo obce, kde možná najdete pár odkazů na online události nebo tipů, jak naší planetě pomoci přímo ve vaší lokalitě. Například Praha si připravila opravdu zajímavý program. Na webu www.denzeme.eu můžete navštívit virtuální parky, ve kterých najdete zajímavé články, kvízy, hry nebo originální pohádky, jež se budou týkat především letošního tématu, kterým je v Praze  “Trávení volného času v městské́ přírodě”. V průběhu oslav, které budou probíhat až do 24. května, si také můžete poslechnout online koncert skupiny The Tap Tap. Událost spolupracuje například i s projektem Jeden svět na školách, jehož enviromentální kampaň Náhradní planeta je zaměřena na změny klimatu. Probíhá v týdnu od 19. do 23. dubna, kdy na webu www.jsns.cz najdete filmy i projektové aktivity. Pokud vás zajímají i další projekty, do kterých se můžete zapojit, podívejte se na instagramový účet denzeme.eu, kde si určitě nějaký vyberete. Třeba sázení stromů po celém světě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený denzeme.eu (@denzeme.eu)

Earth Day Live 2021

Světoví vůdci v oblasti klimatu, aktivisté, inovátoři, myšlenkoví vůdci, umělci i hudebníci budou součástí oslav, které proběhnou na stránkách www.earthday.org. Zúčastní se tam můžete online workshopů, diskuzí a výukových panelů s letošním tématem Restore Our Earth. Bude se mluvit o přírodních procesech, nově vznikajících zelených technologiích i inovativních myšlenkách, které mohou obnovit světové ekosystémy. Dalšími tématy budou například klimatická a environmentální gramotnost, úsilí o opětovné zalesňování nebo regenerační zemědělství. A samozřejmě dojde i na hudební vystoupení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený EARTHDAY.ORG ? (@earthdaynetwork)

One Earth Film Festival

Pokud si namísto přednášek pustíte raději nějaký zajímavý film, je One Earth Film Festival asi nejpříjemnější volbou. Od 19. do 25. dubna totiž na stránkách www.oneearthfilmfest.org probíhá festival, který kromě filmů obsahuje i související diskuse. Prostřednictvím snímků s tématem udržitelnosti a následné debaty se totiž organizátoři snaží zvyšovat ekologické smýšlení, pomáhat porozumět současným enviromentálním problémům a podniknout konkrétní kroky k řešení změn klimatu. Můžete se tak podívat na šest celovečerních filmů a čtrnáct krátkých, které osvětlují nejdůležitější problémy naší doby. Těšit se můžete na snímky I Am Greta, The Condor and The Eagle, The Great Green Wall nebo Dolores.

National Geographic Virtual Earth Day 2021

Na Den Země nezapomíná ani National Geographic, který v rámci oslav uvede zcela nový dokumentární seriál Secrets of the Whales, jenž se bude vysílat na Disney +. Díky čtyřdílnému dokumentu získají diváci zcela nový pohled na život a příběhy hned několika druhů těchto savců. Budou totiž svědky tříletého zkoumání sociální povahy velryb a způsobu, jakým jejich emoce interagují a korespondují s lidskou zkušeností. Hlasem Tajemství velryb je skvělá Sigourney Weaver a pod vedením podvodního fotografa Briana Skerryho a výkonného producenta Jamese Camerona bude série určitě jedním z nejpovedenějších dokumentárních počinů tohoto roku.

Kromě toho 22. dubna National Geographic také představí přednášku “From Summit to Sea” oceňovaného fotografa a filmaře Andyho Manna, který dokumentuje expedice na všech sedmi kontinentech právě pro časopis National Geographic.  Andy Mann, jenž je již více než deset let hvězdou ve světě dobrodružného filmu a ochrany přírody, je také zkušeným horolezcem, potápěčem, průzkumníkem arktických oblastí a uznávaným filmařem, jehož snímky pomáhají vyprávět příběh naší rychle se měnící planety.


Přednáška bude ke zhlédnutí zde

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Kam na výlet? Vyrazte za letošními nejlepšími počiny české architektury

Patnáct staveb a rekonstrukcí nominovaných na Českou cenu architektury je veřejně přístupných. Možná máte některou z nich za humny. A možná vás některá zláká...

Vznikla obdoba Netflixu věnovaná budoucnosti naší planety. Na její podporu vystoupili i princ Harry nebo Arya ze seriálu Hra o trůny

Nová interaktivní streamovací platforma, která sdružuje dokumenty o životním prostředí a filmy o důležitých tématech dnešní doby, se jmenuje...

Znáte blahočet? Vánoční stromek, který můžete mít doma celý rok

Tak jaký letos? Klasický, který na Tři krále skončí v odpadu? Jehličnan v květináči, který musíte přenášet mezi teplem...

„Submisivní ženy u nás v rodině nejsou,“ říká režisérka a scenáristka Beata Parkanová

Dobové drama Slovo, oceněné na festivalu ve Varech, přichází 15. září do kin. Beata Parkanová se při jeho psaní inspirovala osudem vlastní rodiny. Ve svých autorských filmech dokáže divákovi zprostředkovat křehké emoce a dotýkat se lidské duše, při rozhovoru ovšem projevila svoji další silnou stránku: velký smysl pro humor.
Zavří­t reklamu