Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Děti klimatické krize: Kdo jsou ti, kteří donutili fast foody přestat nabízet plastové hračky a chystají kandidaturu na prezidenta

Za každou vstřelenou branku sází stromky, píší petice, účastní se klimatických stávek, setkávají se s vládními představiteli a za pár let chtějí kandidovat na prezidenty. A to je některým z nich pouhých osm let. Seznamte se z nejvýraznějšími dětskými aktivisty, kterým už se v mnoha ohledech podařilo dokázat, že velkou změnu mohou rozpohybovat i “malí” lidé.

V posledních dvou letech se v souvislosti se změnami klimatu a stávkami mluvilo především o mladé aktivistce Gretě Thunberg. Sedmnáctiletá Švédka, která svým nezapomenutelným projevem na klimatickém summitu OSN inspirovala jedince po celém světě k udržitelnějšímu životu, ale rozhodně není jedinou dětskou bojovnicí za lepší svět. Tady je nejvýraznější pětice z nich, která dokazuje, že bez ohledu na věk lze mnoho věcí změnit.

Mari Copeny

Teprve třináct let je Mari Copeny přezdívané „Little Miss Flint“.  Už ve věku osmi let se setkala s tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou, který ji pozval na osobní setkání poté, co mu napsala dopis o nedostatku vody v jejím rodném městě Flint v Michiganu, o kterém se snažila zvyšovat povědomí. Mari se ekologickému aktivismu věnuje i nadále a v roce 2044 se dokonce chystá bojovat o prezidentské křeslo.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mari Copeny (@littlemissflint),

Xiye Bastida

Osmnáctiletá Xiye má aktivismus v krvi, jelikož její rodiče se seznámili na konferenci o změně klimatu v roce 1992. Jedna z předních organizátorek stávek Fridays For Furure (Školní stávky pro klima) v New Yorku uvedla Gretu Thunberg jako svůj největší vzor a například v září pomáhala při organizaci dvou globálních klimatických stávek. Rodačka z Mexika se svěřila pro Huffington Post, že právě kvůli tomu, odkud pochází, viděla dopady klimatických změn z první ruky. A to prý především znečištění, které zapříčiňuje závislost na ropném průmyslu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Xiye Bastida (@xiyebeara),

Xiuhtezcatl Martinez

Xiuhtezcatl Martinez je lídrem Earth Guardians, celosvětové organizace na ochranu přírody a seskupení umělců a aktivistů, kteří se chtějí sjednotit tváří v tvář klimatické krizi. Dvacetiletý Xiuhtezcatl je jedním z nejskloňovanějších  klimatických aktivistů, který se o tuto problematiku začal zajímat už ve veku šesti let. Kromě toho, že získal uznání za své projevy o dopadech fosilních paliv na domorodé a další marginalizované komunity, několikrát hovořil v OSN  a v roce 2017 byl zařazen do seznamu pětadvaceti mladých lidí, kteří změní svět, je Xiuhtezcatl Martinez také známý hip-hopový umělec, který spolupracoval třeba i s Pharellem Williamsem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený X (@xiuhtezcatl),

Lesein Mutunkei

„Nezáleží na tom, jak jste malí, protože vše, co děláte pro životní prostředí, se počítá. Je mi 15 let a miluji fotbal a asi před čtyřmi lety jsem pochopil dopad odlesňování, změny klimatu a znečištění plasty,” uvádí Lesein Mutunkei ve svých medailoncích. Chlapec z Keni, který svou lásku k fotbalu propojil s bojem za životní prostředí, totiž za každý gól, který vstřelí, zasadí strom. Naplno se k tomuto kroku rozhoupal ve chvíli, kdy se dozvěděl o šokujících dopadech znečištění a odlesňování ve škole. Lesein inspiroval svou školu i fotbalový klub k udržitelnosti   a věří, že rozšíří svou kampaň #Trees4Goals po celé Africe.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lesein Mutunkei (@trees4goals),

Ella a Caitlin McEwan

Sestry Ellu (10 let) a Caitlin (8 let) napadlo založit na serveru Change.org petici za to, aby řetězec rychlého občerstvení Burger King přestal nabízet k dětským menu plastové hračky. Sestry se rozhodly založit petici poté, co se dozvěděly, jak velké škody způsobuje plast přírodě.  „Rády jíme u Burger Kinga nebo McDonalda, ale děti si s podobnými hračkami hrají deset minut, než je odhodí. Takový zbytečný plast pak znečišťuje moře a škodí zvířatům,“ uvedly dívky v petici. Úspěšná kampaň získala přes půl milionu podpisů a vedla k tomu, že Burger King ve svých britských pobočkách opravdu přestal hračky k dětskému menu nabízet a změny zvažuje i McDonald’s. Ten by měl plastové hračky v roce 2021 v britských a irských pobočkách nahradit hračkami papírovými a knihami.

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Origami jako zrcadlo společnosti

Desítky nejrůznějších míst v Chile jsou zaplněny papírovými „lidmi” v životní velikosti. Umělec Claudio Acuña J. jimi chce donutit pozorovatele k zamyšlení nad tím,...

Akademie stylu a módy jako balzám na duši i pomocník v životě

Ve skleničce sektu na stole tančí maliny, plamínky svíček osvětlují stojany s oblečením a do místnosti vchází, jako vždy...

Měsíc žen na Wikipedii: Nechceme k svátku kytku, ale článek

Věděli jste, že je na české Wikipedii pětkrát víc článků o mužích než těch o ženách? A že mezi autory je dokonce desetkrát víc mužů než žen? Pojďte to změnit.

Proč mám všechno nemocné? ptá se Vojta rodičů. Nejvíc ze všeho mu chybí klukovská vítězství

Češi jsou srdcaři. Zejména pokud jde o děti, neváhají otevřít peněženku a pomoci, i když mají často sami málo....
Zavří­t reklamu