Čtvrtek, 8 června, 2023
spot_img

Děti klimatické krize: Kdo jsou ti, kteří donutili fast foody přestat nabízet plastové hračky a chystají kandidaturu na prezidenta

Za každou vstřelenou branku sází stromky, píší petice, účastní se klimatických stávek, setkávají se s vládními představiteli a za pár let chtějí kandidovat na prezidenty. A to je některým z nich pouhých osm let. Seznamte se z nejvýraznějšími dětskými aktivisty, kterým už se v mnoha ohledech podařilo dokázat, že velkou změnu mohou rozpohybovat i “malí” lidé.

V posledních dvou letech se v souvislosti se změnami klimatu a stávkami mluvilo především o mladé aktivistce Gretě Thunberg. Sedmnáctiletá Švédka, která svým nezapomenutelným projevem na klimatickém summitu OSN inspirovala jedince po celém světě k udržitelnějšímu životu, ale rozhodně není jedinou dětskou bojovnicí za lepší svět. Tady je nejvýraznější pětice z nich, která dokazuje, že bez ohledu na věk lze mnoho věcí změnit.

Mari Copeny

Teprve třináct let je Mari Copeny přezdívané „Little Miss Flint“.  Už ve věku osmi let se setkala s tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou, který ji pozval na osobní setkání poté, co mu napsala dopis o nedostatku vody v jejím rodném městě Flint v Michiganu, o kterém se snažila zvyšovat povědomí. Mari se ekologickému aktivismu věnuje i nadále a v roce 2044 se dokonce chystá bojovat o prezidentské křeslo.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mari Copeny (@littlemissflint),

Xiye Bastida

Osmnáctiletá Xiye má aktivismus v krvi, jelikož její rodiče se seznámili na konferenci o změně klimatu v roce 1992. Jedna z předních organizátorek stávek Fridays For Furure (Školní stávky pro klima) v New Yorku uvedla Gretu Thunberg jako svůj největší vzor a například v září pomáhala při organizaci dvou globálních klimatických stávek. Rodačka z Mexika se svěřila pro Huffington Post, že právě kvůli tomu, odkud pochází, viděla dopady klimatických změn z první ruky. A to prý především znečištění, které zapříčiňuje závislost na ropném průmyslu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Xiye Bastida (@xiyebeara),

Xiuhtezcatl Martinez

Xiuhtezcatl Martinez je lídrem Earth Guardians, celosvětové organizace na ochranu přírody a seskupení umělců a aktivistů, kteří se chtějí sjednotit tváří v tvář klimatické krizi. Dvacetiletý Xiuhtezcatl je jedním z nejskloňovanějších  klimatických aktivistů, který se o tuto problematiku začal zajímat už ve veku šesti let. Kromě toho, že získal uznání za své projevy o dopadech fosilních paliv na domorodé a další marginalizované komunity, několikrát hovořil v OSN  a v roce 2017 byl zařazen do seznamu pětadvaceti mladých lidí, kteří změní svět, je Xiuhtezcatl Martinez také známý hip-hopový umělec, který spolupracoval třeba i s Pharellem Williamsem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený X (@xiuhtezcatl),

Lesein Mutunkei

„Nezáleží na tom, jak jste malí, protože vše, co děláte pro životní prostředí, se počítá. Je mi 15 let a miluji fotbal a asi před čtyřmi lety jsem pochopil dopad odlesňování, změny klimatu a znečištění plasty,” uvádí Lesein Mutunkei ve svých medailoncích. Chlapec z Keni, který svou lásku k fotbalu propojil s bojem za životní prostředí, totiž za každý gól, který vstřelí, zasadí strom. Naplno se k tomuto kroku rozhoupal ve chvíli, kdy se dozvěděl o šokujících dopadech znečištění a odlesňování ve škole. Lesein inspiroval svou školu i fotbalový klub k udržitelnosti   a věří, že rozšíří svou kampaň #Trees4Goals po celé Africe.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lesein Mutunkei (@trees4goals),

Ella a Caitlin McEwan

Sestry Ellu (10 let) a Caitlin (8 let) napadlo založit na serveru Change.org petici za to, aby řetězec rychlého občerstvení Burger King přestal nabízet k dětským menu plastové hračky. Sestry se rozhodly založit petici poté, co se dozvěděly, jak velké škody způsobuje plast přírodě.  „Rády jíme u Burger Kinga nebo McDonalda, ale děti si s podobnými hračkami hrají deset minut, než je odhodí. Takový zbytečný plast pak znečišťuje moře a škodí zvířatům,“ uvedly dívky v petici. Úspěšná kampaň získala přes půl milionu podpisů a vedla k tomu, že Burger King ve svých britských pobočkách opravdu přestal hračky k dětskému menu nabízet a změny zvažuje i McDonald’s. Ten by měl plastové hračky v roce 2021 v britských a irských pobočkách nahradit hračkami papírovými a knihami.

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...
Foto: Se svolením Jiřího Davida

Autor Srdce na Hradě předvádí na smíchovské náplavce recyklovanou realitu

V rámci mezinárodního sochařského festivalu Sculpture line, který momentálně probíhá v Praze, se objevila také nová instalace známého umělce Jiřího Davida. Dílo by mělo...

Společné spaní s dětmi aspoň do jednoho roku by se mělo cíleně propagovat, říká odbornice na porody

Petra Sovová je spoluzakladatelkou Hnutí za aktivní mateřství a uměleckou ředitelkou Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství. A také matkou sedmi dětí, z nichž pět porodila doma.

Svět se v rámci Hodiny Země ponoří do tmy

V sobotu 27. března se koná každoroční celosvětová kampaň Earth Hour na podporu ochrany planety. Na jednu hodinu tak...

Originální velikonoční dort podle blogu Na skok v kuchyni

Že se letos Velikonoce asi ani vzdáleně nebudou podobat těm minulým, je už jasné. Občas ale změna nemusí být...
Zavří­t reklamu