Úterý, 7 února, 2023

Ben Cristovao i Dagmar Havlová jako lesní přízraky. Osobnosti na silných snímcích ukazují, jak se nechovat v přírodě

Odhazování odpadků, dotýkání se mláďat, zakládání ohňů nebo nelegální čerpání vody. To je jen zlomek z činností, které bychom si měli v přírodě odpustit. Nyní se spojily známé osobnosti jako Dagmar Havlová, Ben Cristovao nebo Eva Samková, aby vám v osvětové kampani “Ne! v přírodě” všechny často nedodržované prohřešky připomněly. A to pomocí silných snímků fotografa Matěje Derecka Harda. Výstavu doplněnou i o instalaci lesa a dokumentární film můžete vidět v prostorách Staroměstské radnice do 10.7. a to každý den.

Jak se chováte během procházky přírodou? Většina asi odpoví, že lesy neničí nebo v nich neodhazuje odpadky, ale to nejsou jediné prohřešky, kterých se můžete dopustit. Uprostřed zeleně byste totiž třeba ani neměli krmit zvěř nebo sahat na mláďata. A to už by možná mnoho z nás v dobré víře porušilo. Právě z potřeby reagovat a poukázat na nevhodné chování části návštěvníků pražských lesů a parků tak vznikla osvětová kampaň Ne! v přírodě, která je společným projekt fotografa a art direktora Matěje Derecka Harda a odboru Ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. „Celý projekt jsem vymyslel hlavně proto, že mi opravdu vadí, jak neuctivě se někteří lidé v přírodě chovají. Osobně mě nejvíc rozčilují poházené odpadky, které se ženou často sbíráme a pak vytřídíme. Ale je to mravenčí práce, takže já jako fotograf to podle mého mohu změnit zase a jedině fotografií. A tak jsem se spojil s hlavním městem Praha – odborem ochrany prostředí a vytvořili jsem tuhle osvětovou kampaň,” vysvětluje Matěj Dereck Hard.

Dagmar Havlová, Zakázaný vjezd, Foto: Matěj Dereck Hard

Osobnosti jako přízraky

Kampani, z níž vzniklo dvanáct záměrně teatrálních a předimenzovaných fotografií, aby se jim dostalo co největší pozornosti, propůjčila tvář řada známých osobností včetně umělce Jiřího Korna, herečky Dagmar Havlové, zpěváka Bena Cristovaa, šéfkuchaře Přemka Forejta nebo snowboardistky Evy Samkové. Všechny známé tváře pak fotograf Matěj Dereck Hard zachytil v pražské zeleni v problematických situacích, jimž bychom se měli při návštěvě přírody vyhnout, ale bohužel se to často neděje. Zajímavostí je, že focení probíhalo za použití nejlepší fotografické techniky současnosti, kterou využila například vesmírná agentura NASA při misi Apollo 13 na Měsíc.

Osobnosti jsou pak snímcích ve stylu pop-art photography zvěčněny bosé, oděné do bílého oblečení a podle samotného autora pak záměrně působí jako jakési přízraky, které vstupují do přírody, parazitují na ní a dělají si přesně a jen to, co chtějí oni. Třeba si s úsměvem hladí malé koloušky, fotí si s nimi selfie a už je nezajímá, že právě kvůli jejich chování pak mláďata možná zemřou.

Série silných fotografií doplněná o instalaci lesa a čtyřicetiminutový dokumentární film, který zachycuje zákulisí náročného focení a rozhovory s osobnostmi, je zdarma k vidění od 26. června do 10. července v Křížové chodbě na Staroměstské radnici v Praze.

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Zázrak nad Českým Krumlovem. Dva senioři vzkřísili poutní místo a otevřeli...

„To, co jsou pro Prahu Petřín a Vyšehrad, to je dohromady Křížová hora pro Český Krumlov. Petřín jako nejkrásnější výhled a Vyšehrad jako památné a duchovní místo,“ říká Dalibor Uhlíř, který se s Věrou Petrovičovou postaral o vzkříšení barokní památky.

Celebrity v šatech z druhé ruky. Ceny BAFTA ovládla udržitelnost

Udržitelná móda. Přesně takový dress code byl předepsaný pro smetánku, která dorazila na předávání Cen britské filmové a televizní...

Gwen Stefani řekla: „Jsem Japonka!“ A schytala to.

Zpěvačka zavzpomínala na své japonské období a trošku ujela, když se prohlásila za Japonku. V Americe, kde téma kulturní apropriace silně rezonuje, to vzbudilo rozruch.

Britské kino zvalo zrzky, ať se zdarma přijdou zchladit na film

Síť kin zareagovala na předpověď slibující rekordní vedra akcí, v níž nabízela volný vstup rudovlasým lidem. Na pozvánce využila tváře známých britských herců s rezavými vlasy.
Zavří­t reklamu