Středa, 1 února, 2023
spot_img

Běh s odpadky v ruce je stále oblíbenějším koníčkem

Běžíte, sehnete se, běžíte, sehnete se, a takhle pořád dokola, a u těch dřepů sbíráte odpadky. To není výjev z nové komedie, ale aktuální fitness a ekologický trend – plogging.

„Uběhly jsme přes pět kilometrů a nasbíraly osm kilogramů odpadků,“ napsala před časem Jenny ze švédského města Vallentuna na facebookovou zeď mezinárodní iniciativy ploggingu. S kamarádkou jim k utužení těla a úklidu životního prostředí stačila jedna hodina. Plogging je běh s přidanou hodnotou, při kterém běžci sbírají odpadky. Slovo je kompilací joggingu, tedy běhu, a švédského výrazu „plocka upp“, což znamená sběr odpadků. Právě ve Švédsku tenhle uvědomělý sport začal před čtyřmi lety, to když si běžci začali všímat, že kolem jejich tras se nachází spoustu nevyžádaných předmětů a kupících se odpadků. A tak kromě chytrých hodinek, které měří tep, a běžecké obuvi, která umně tlumí nárazy, začali vybíhat ještě s dalším doplňkem, který sice není žádnou módní vychytávkou, ale má jiný záslužný význam. Pytel na odpadky s sebou! Někteří si plogging zařadili do své denní rutiny a každý den udělají aspoň desetiminutové kolečko, na menší akce pak stačí třeba taška od nákupu. Obyvatelé skandinávských států mají udržitelnost v krvi. Fakt, že se z každého běhu budou vracet s taškou smetí, jim přijde jako přirozená věc. Ze Švédska se plogging postupně rozšířil do dalších zemí a kontinentů, a tak dnes plogging kypí třeba také v Mexiku a s touhle aktivitou se pochlubil také prezident Islandu. A v Česku? Plogging přiběhl naplno do Česka na podzim loňského roku, a to pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci se společností Coca-Cola. Od léta tady navíc působí oficiální iniciativa Plogging Česko, ale nutno podotknout, že je tu jeho příznivců zatím jen málo. Ne snad proto, že by zde bylo málo běžců nebo proto, že jsme země zaslíbená, kde není po nepořádku ani stopy. Spíš je složitější do téhle aktivity nadchnout nové běžce, zatím jde spíš o okrajovou záležitost.

Vstříc odpadkům

„Je to docela makačka,“ shrnuje svůj zážitek s prvním ploggingem Soňa Kotulková, nadšená běžkyně z blogu Running2. Je zvyklá běhat maratony, běžeckým tréninkům se věnuje několikrát týdně, ale tenhle ozvláštněný druh pohybu ji překvapil. Od běžce „ploggera“ se vyžaduje, aby si všímal věcí kolem sebe a zároveň se každou chvíli skláněl k zemi. K běhu si tak přidá další fitness pohyb, díky kterému se procvičí další svalové skupiny a posílí i srdce.

Fyzické výhody má plogging nesporné, ovšem hodí se připomenout, že sběr odpadků není úplně elegantní záležitost. Proto je vhodné se na plogging vybavit nejen starým batohem s pytlem na odpadky, ale i rukavicemi, nejvhodnější jsou látkové zahrádkářské s gumovými výztužemi na dlaních. Je to občas trochu špinavá práce. A dobrodružná. Je tedy lepší nazout kvalitní boty, pro zapadlý odpadek je sem tam nutno skočit i za krajnici. Je to takový běh off-road. Důležitou koncovkou každého ploggingu je vytřídění odpadků do patřičných recyklačních kontejnerů, aby se právě z odpadu mohl znovu stát použitelný materiál.

Zodpovědný běžec

Plogging vyžaduje soustředěnou povahu. Zatímco mnoho běžců běhá se sluchátky na uších, odpojených od světa, a automaticky si krájí kilometry ze svých obvyklých tras, eko běžci musí být pozorní, a to nejen k okolní přírodě, ale i k záležitostem, které jsou nehezké, rušivé, a které se obvykle snažíme ignorovat. Obyčejně totiž trpíme selektivní slepotou, kdy přestáváme vnímat věci, které se nám nehodí do obrázku dokonalého světa. Pozvolný vznik nedovolené skládky nebo to, že se na každém metru válí nějaký papírek, už našim pohledům zcela přivyklo. Plogging posiluje zodpovědnost.

Chcete to zkusit? Připravte se na zkoumavé pohledy, protože sbírat odpadky je poměrně nevídaný jev, pokud nejde o pracovníka technických služeb. Sběrač odpadků a běžec v jedné osobě může touto optikou působit na své okolí mírně neotřele. Zvědavců se však nebojte, naopak je využijte k osvětě. Tenhle sport s přidanou hodnotou je win-win. Pro člověka i pro životní prostředí. A že neběháte? Odpadky se dají sbírat i během líné procházky.

Foto: Shutterstock

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Má ho doma tenista Novak Djokovič i herečka Cate Blanchett. Kouzlu...

České sklo má ve světě pořád zvuk. A taky perspektivu. Globální značky naše sklárny stále vedou v patrnosti a přicházejí s nabídkami spolupráce. Důvodem...

Nalíčená při sportu? I upocená můžete vypadat upraveně a žensky jako slavná ruská tenistka

Být v kondici je trendy a sociální sítě se jen hemží fotkami vypracovaných těl. Na to samozřejmě reaguje i...

Anna Kellnerová: Pády k tomu patří

Těžko říct, jestli z ní klid vyzařuje díky tomu, že je pořád u koní, nebo jí to proto, že...

Ještě nemáte dárky? Náš seznam 21 tipů vás zachrání!

Ponožky, deka nebo třeba diář jsou sice praktické, pod stromečkem však obvykle nevyvolají velké překvapení. Ale ani tradiční vánoční...
Zavří­t reklamu