Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Přes 16 tisíc dětí zaplavilo Česko dobrými skutky

Školáci v rámci projektu Jsem laskavec čistí okolí školy od odpadků, vyrábějí krmítka nebo třeba pořádají sbírky pamlsků pro kočky z útulku.

Tolik návštěvníků v útulku Šanta kočičí, který se nachází v průmyslovém areálu v pražských Modřanech, obvykle nebývá. Třeťáci ze Základní školy Formanská v Újezdě u Průhonic se míhají v prosvětlené místnosti mezi kočičími škrabadly a miskami a nadšeně si hladí a chovají čtyřnohé obyvatele útulku. Pomoc zvířatům si děti zvolily jako svůj dobrý skutek, s nímž se přihlásily do letošního ročníku happeningu #jsemlaskavec. Je to jejich první účast v projektu, který u nás od roku 2017 pořádá Nadace Lilie & Karla Janečkových. Cílem je motivovat děti od 3 do 18 let k dobrovolnické pomoci svému okolí.

Koná se každoročně kolem 13. listopadu, kdy se slaví světový den laskavosti. Letos se do akce přihlásilo přes 16 tisíc dětí v celkem 536 týmech, většinou školních kolektivech. Mnozí se vydali uklidit své okolí, někteří se rozhodli pomoct seniorům, často také přicházeli s vlastními, originálními nápady, kde a jak pomoct.

„Máme velkou radost, že jsou paní učitelky, učitelé i děti takto kreativní. Vlastnoručně tvoří například krmítka pro ptáčky, která umisťují v přírodě, sbírají jablka v sadech, ze kterých se poté vyrábí mošt, pečou koláče seniorům. Takových inspirativních příkladů je celá řada. Spousta týmů navíc nekončí jen u jednoho typu dobrého skutku, ale realizují jich více najednou,“ říká Barbora Růžičková, vedoucí programové oblasti laskavost.cz a projektu #jsemlaskavec. „Věříme a na základě zpětné vazby od pedagogů máme i potvrzeno, že pro přihlášené týmy není happening a jeho myšlenka šíření laskavosti pouze jednorázovou akcí, ale tématu laskavosti se věnují dlouhodobě, nejen na podzim,“ dodává.

To je i případ třeťáků ze ZŠ Formanská. Něco pro své okolí dělají celoročně. Chodí sbírat odpadky a na konci listopadu půjdou zazpívat seniorům. „Říkali jsme si, že bychom kromě toho mohli zkusit něco nového. Napadlo nás, že bychom se mohli zapojit do nějaké menší sbírky, a děti si pak samy určily, že chtějí kočičky. Máme totiž ve třídě milovníky koček, někteří jich doma i několik,“ vysvětluje jejich třídní učitelka Marcela Pořízková. Děti ve škole uspořádaly sbírku konzerv a pochoutek pro kočky, přidaly k tomu vlastnoručně nakreslené obrázky a společně s učitelkami všechno předaly paní Janě Kohoutové, která vede útulek Šanta kočičí.

„Myslím, že se to opravdu podařilo. Mám vždycky radost, když jsou děti nadšené,“ hodnotí akci Marcela Pořízková. „Hodně si o tom s dětmi povídáme. Myslím, že i na vztahu ke zvířatům je vidět, že to myslí vážně, že nad tím přemýšlejí a že to jde od srdíčka. Snad se to z té dětské dušičky neztratí a vydrží jim to i v dospělosti,“ přeje si.

 

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Ujmout se dětí s Downovým syndromem byl záměr, říká pěstounka Ivana

Míša a David, které si vzala z kojeneckého ústavu, jsou důkazem toho, že i děti s Downovým syndromem můžou být úspěšné a šťastné. Míša je sportovní hvězdou, Davida čeká role ve filmu s Aňou Geislerovou. Co s nimi ale bude, až jim bude osmnáct a pěstounská péče skončí? Ivana udělá maximum pro to, aby neskončili v ústavu, a my všichni jí s tím můžeme pomoci.

Pomozte obyvatelům Maroka, kteří kvůli zemětřesení přišli o své domovy

Maroko o víkendu zasáhlo nejničivější zemětřesení za posledních 60 let. Do postižených horských oblastí se pomoc dostává velmi obtížně. Charita Česká republika vyhlásila sbírku, která má zajistit přístřeší, jídlo či vodu pro lidi zasažené katastrofou. Jsou potřeba i léky a zdravotnický materiál.

Muzeum místo lihovaru nebo rezidence z továrny na šunku: Nejpovedenější přestavby zchátralých industriálních budov

Otázka konverze zchátralých industriálních budov pro nové účely není v soudobé architektuře ničím novým. Mnoho fantastických přestaveb se týká...

Jemná péče o tělo. Tipy na přípravky pro suchou pokožku i pro zklidnění smyslů

Zajímalo nás, jaká kosmetika dokonale opečuje tělo a neuškodí při tom citlivé pokožce ani přírodě. Jaké produkty jsme objevili?
Vychází 2. října
Zavří­t reklamu