Pátek, 9 června, 2023

Tamara Klusová: Zakázala bych fyzické tresty na dětech

Zpěvačka, manželka hudebníka Tomáše Kluse, matka tří dětí a influencerka, kterou na Instagramu sleduje 158 tisíc lidí, využívá svůj vliv k tomu, že dlouhodobě podporuje sociální témata a propaguje udržitelný životní styl.

Tamara vyznává principy cirkularity a slow fashion, rozhodla se proto uspořádat velký „noblešní“ bleší trh, který nazvala Blešení. Koná se v sobotu 29. dubna v hale č. 13 v pražské Holešovické tržnici a dělí se na dvě části. Dopolední blešák od 10 do 14 hodin bude věnovaný dětem a jeho součástí bude také SWAP hraček, odpoledne se zaměří na sortiment pro dospělé, nábytek a vintage poklady. Dobré jídlo a hudba až do 22 hodin jsou samozřejmostí.
„Udržitelnost je pro mě veliké téma a blešáky a sekáče veliká vášeň,“ říká Tamara, a tak jsme jí položili deset otázek z našeho dotazníku o udržitelnosti a životním stylu.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Třídím veškerý odpad, nepoužívám jednorázové hygienické pomůcky, šest let jsem si nesedla do letadla, což se letos chystám porušit, na zahradě máme kořenovou čističku na vodu a velmi efektivně a šetrně s vodou nakládáme, celá naše střecha je pokrytá solárními panely a jsme energeticky témeř nezávislí, jedno z našich dvou aut je elektro a nabíjíme ho právě z naší elektrárny, miluju nakupovat na blešácích a v sekáčích a snažím se mít čím dál tím méně věcí, protože mi je lehčeji a paradoxně svobodněji.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

To si opravdu netroufám říct. Každý máme svoji cestu a svoji hlavu. A každého z nás trápí nebo těší úplně jiné věci. Já se nejvíc učím od svého svědomí. To mi dělá pořádek v životě. Svědomí je takový tesař, co se snaží dosáhnout naší nejdokonalejší formy.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Myslím, že člověk sám je vším, co dělá, takovou malou ekologickou katastrofou. To ale neznamená, že nemá smysl dělat kroky, jak svoji stopu zmenšovat.

Rozhodně se nedovedu vzdát auta, protože bydlíme na samotě u lesa, máme tři děti, které mají spoustu zájmů a koníčků, na které je musím denně dopravit, a od nás žádný spoj nevede.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Miluju Japonsko a minimalismus, který se stále snažím posouvat a zdokonalovat. Japonci tvrdí, že až když tu věc používáš, ochodíš, opečováváš a opravíš, stane se tvojí součástí. A já to tak cítím.

Nedávno jsem nechávala kompletně opravit a přečalounit vintage gauč, který jsme s Tomem koupili na začátku našeho vztahu. Vdechli jsme mu opravdu nový život a troufám si říct, že k němu opravdu chovám úctu a baví mě o něj pečovat.

Slepuju rozbitý porcelán Kintsugi pastou a neuvěřitelně mě to přiznání rozbití a uctění slepení uklidňuje a nabíjí.

Ale když nad vaší otázkou přemýšlím, myslím si, že se vždy snažím všechno opravit, než danou věc vyhodím. I z tohoto důvodu druhým rokem chodím šít do dílny a pronikám do tajů tohoto řemesla. Chci si umět věci jak vyrobit, tak opravit.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

V našem kruhu přátel naprosto skvěle funguje takzvané Pošli to dál. A podpora charitativních projektů je pro mě naprostá přirozenost.

Naposledy jsme darovali věci pro ukrajinské rodiny, které prchají před válkou. Jedna rodina u nás sedm měsíců žila a stala se z nás hranice přesahující rodina. Pomáhat by mělo být normální.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Nákupů bez rozmyslu nebo pod taktovkou slev jsem samozřejmě za život udělala mnoho. Snažím se to kočírovat tím, že si tu vybranou věc nekoupím hned, když jí vidím, ale až když ji nemůžu dostat z hlavy. Na věcech je stejně nejkrásnější ta touha po nich.

Jako největší zbytečnost, kterou jsme si s Tomem pořídili, je zřejme Vespa. Koupili jsme si ji, když jsme byli v očekávání třetího dítětě. A vůbec nám nedošlo, že těch chvil, kdy je člověk sám a může si bez dětí vyjet na výlet, je opravdu hodně málo. A když k tomu přidáte počet slunečných dní v ČR, tak ta pravděpodobnost výjezdu je velmi, ale velmi zanedbatelná. Letos jí ale dáme za uši.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Dnes tramvají číslo 9.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

David Attenborough a Milada Horáková.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Nechala bych zničit všechny zbraně hromadného ničení. Zakázala bych fyzické tresty na dětech a snažila bych se zkultivovat virtuální prostor. Pokud se chceš vyjadřovat o věcech, lidech, tématech, tak z ověřeného profilu. Myslím, že je absolutně v pořádku nést zodpovědnost za svoje skutky a slova nejen v realitě, ale i v džungli zvané internet.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Radost mi dělá každý den, který tady můžu být.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Lubor Křížek zadržuje vodu v krajině a opravuje čapí i orlí...

Když zjistil, že hladina vody v jeho studni výrazně klesá, rozhodl se to napravit sám. Vedle toho, že úspěšně bojuje proti suchu, také spravuje a buduje ptačí hnízda.

Děti klimatické krize: Kdo jsou ti, kteří donutili fast foody přestat nabízet plastové hračky a chystají kandidaturu na prezidenta

Za každou vstřelenou branku sází stromky, píší petice, účastní se klimatických stávek, setkávají se s vládními představiteli a za...

Zákeřná nemoc jí vzala prsa, vlasy i sebevědomí. Nyní televizní producentka založila první beauty platformu pro lidi trpící rakovinou

Když byla v roce 2018 Helen Addis diagnostikována rakovina prsu, postupně přišla o ňadra i vlasy. Musela ale také...

Olympionička Nikola Ogrodníková: Čím jsem starší, tím větší smysl mi dává se nevzdávat

Jejími poznávacími znameními jsou zapletené copánky, široký úsměv a neuvěřitelné odhodlání překonávat sebe sama, svoje strachy i limity. „Vždycky...
Zavří­t reklamu