Sobota, 9 prosince, 2023
spot_img

Cvrčků se nemusíte bát, říká Radek Hušek, který učí Čechy jíst hmyz

Je to už deset let, co OSN zveřejnila vědeckou publikaci navrhující řešení pro současnou neudržitelnou produkci masa – cvrččí protein. Jenže roky se nic nedělo, na pultech supermarketů nebyly produkty s cvrččím proteinem k sehnání. Radek Hušek, zakladatel společnosti Sens, se to snaží změnit.

Se společností Sens, která zpracovává cvrčky a vyrábí z nich mouku, ale například i výborné sladké tyčinky, jsem se poprvé setkala před několika lety na festivalu Evolution. Tam jsem poprvé jejich produkt, konkrétně čokoládovou tyčinku ochutnala. A byť mi konzumace cvrčků připadá i dnes dosti kontroverzní, nápad firmy mě zaujal.

Od té doby se ze startupu vyvinula poměrně masivní firma, která se za poslední roky chlubí nejen expanzí do Německa, čím dál vyššími obraty, ale také největší cvrččí farmou na světě, kterou má v Thajsku. Jaké výhody mají cvrčci oproti jiným druhům hmyzu i jak se v Česku daří cvrččí osvěta, vyprávěl zakladatel společnosti Radek Hušek.

Proč jste si vybrali zrovna cvrčky, a ne nějaký jiný hmyz?

Cvrčci jsou stejně kvalitní protein jako nejlepší hovězí. Vyprodukuje se ale na stejné množství bílkovin stokrát méně CO₂. Tyto počty pravda platí i například pro červíky. My ale ve cvrčcích vidíme snadnější vstup do světa jedení hmyzu. Jednoduše řečeno: jíst jiné druhy hmyzu se bojí více lidí. A překonat tuhle kulturní obavu je právě největší výzva, kterou před sebou v Sens máme.

Cvrčky dovážíte z Asie. Když musíte potom cvrčky dopravovat přes celý svět a zároveň dbáte na ekologii, není to trochu kontraproduktivní?

I při započítání dovozu na 1 kg bílkovin vychází cvrčci pětadvacetkrát lépe na oxid uhličitý než hovězí. Ale máte pravdu. Naše vize je, aby v každém větším městě byla lokální cvrččí farma, která ten region zásobuje výživným a udržitelným cvrččím proteinem.

V roce 2020 jste zmínil, že chcete pracovat na automatizaci výroby tak, aby vaše produkty byly finančně dostupnější širšímu spektru zákazníků. Jak vám to zatím jde?

Zjistili jsme, že větší výzva je přesvědčit lidi, že se cvrčků nemusí bát. I kdybychom nějak razantně naše produkty zlevnily, tak to nemá na rozhodování lidí dopad. Naše protein tyčinka aktuálně nemůže stejně stát dvacet korun, protože tam jako jiní větší výrobci nedáváme spoustu zlevňovacích nesmyslů. Takhle se chovat nechceme. Na farmě se nám ale přesto podařilo snížit cenu cvrččí mouky o více než šedesát procent na řekněme přijatelnou úroveň tak, že se s cvrččím proteinem dá pracovat. Což přesně před naší vlastní farmou z důvodu vysoké ceny na trhu nešlo.

Radek Hušek věří, že se cvrčci brzy stanou běžnou součástí našeho jídelníčku. Foto: poskytnuto Radkem Huškem

Máte velmi pozitivní recenze i na celé sušené cvrčky a cvrčky v čokoládě. Čechy jsem vždycky považovala spíš za konzervativní. Jak se vám podařilo, že je o vaše produkty takový zájem?

Nikdy jsme nevěřili, že by celí cvrčci mohli být prodejní hit. Už na Vánoce roku 2021 jsme je ale zabalili do průhledných zkumavek a dárkového balení… a nestačili jsme se divit. Většina lidí totiž cvrčky ještě stále ani nevyzkoušela. Koupit si takovýhle zábavný dárek, který může celá rodina například při Štědrém večeru, ale třeba i na narozeniny ochutnat, je tak ideální řešení. Věříme, že když spousta lidí cvrčky vyzkouší, dokáže pak přeskočit i na naše další produkty.

Plánujete nějaké produkty i pro zákazníky, kteří touží vyloženě po náhražkách masa? Zatím existuje například beyond meat, ale to je finančně dostupné pouze pro určité spektrum lidí. Mohli byste do budoucna nabízet teoreticky chuťově podobnou, ale levnější alternativu?

Nabízet nejlevnější a zároveň udržitelný zdroj bílkovin je náš cíl. V první řadě je ale potřeba, aby si lidé zvykli cvrččí protein používat ve své stravě a cvrččí farmy se mohly dostat blíž, zvětšit, zefektivnit… a pak věřím, že je to možné.

Jaké jsou vaše současné novinky?

Před Vánoci 2021 jsme si dali za cíl vytvořit ten nejlepší gurmánsko-zábavní dárek na trhu. A myslím, že se nám to podařilo. Máme krásnou dárkovou krabičku. Máme základní balení kořeněných cvrčků, pak cvrčků v čokoládě. Přidali jsme nově i jedno překvapení pro milovníky pálivého – máme celý pálivý set s chilli nebo i wasabi.  A hlavní překvapení je nejpálivější cvrček na světě s papričkou Carolina Reaper zapsanou v Guinnessově knize rekordů.

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Média v nás budí mylný dojem, že se situace ve společnosti...

S beznadějí po tragické ztrátě přítele se rozhodl vyrovnávat pomocí focení. A tak začaly vznikat emotivní snímky, v nichž se mísí téma lidského bytí...

Léčivé houby: Můžou pomoct při cukrovce, proti depresím či po chemoterapii

Jsou na zemi déle než my a možná si nás ochočily, abychom je dál šířili. Někdo je miluje, jiný se jich bojí. Houby mají po světě kontroverzní pověst: Jsou zdrojem života, ale umějí člověka i otrávit.

Proč máme v létě nutkání cestovat a proč nejsme po dovolené odpočatí?

Těšíte se na volno jako na spásu. Jste ochotní udělat si práci dopředu a dokončit všechny uzávěrky s vidinou, že už to vydržíte: Vždyť už bude dovolená! A vy si konečně odpočinete. Opravdu?!

Ozdobte si domácnost tradičními českými kraslicemi. Podpoříte tak  malérečky, které koronavirus připravil o výdělek

Tisíce kraslic leží ladem v domě Zdeňky K. Moravské malérečky, která stejně jako dalších třicet dam převážně důchodového věku,...
Zavří­t reklamu