Neděle, 10 prosince, 2023

Rodinná firma vyrábí udržitelnou módu pro „každodenní wellness okamžiky“

Jakub Kofroň s podnikáním začal už na střední škole. Nesehnal tehdy spodní prádlo, jaké by se mu líbilo, proto s pomocí maminky rozjel vlastní výrobu. Posléze sortiment své prosperující značky Elka Lounge rozšířil na módu pro ženy i děti nebo produkty ze segmentu home & deco. Stále vyrábí v Čechách, částečně v chráněných dílnách a s maximálním ohledem na životní prostředí a společenskou odpovědnost.

Položili jsme Jakubu Kofroňovi deset otázek o udržitelnosti a životním stylu, na něž nám v průběhu roku odpovídají inspirativní osobnosti z různých oborů, které mají pozitivní vztah k přírodě a není jim lhostejný osud naší planety.

Čím jste přispěl k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Od roku 2008 pracujeme na módní značce, která je zcela bezplastová, minimalizuje obaly a zpracovává látky do poslední nitky. Vyrábí eticky z certifikovaných přírodních materiálů a v této oblasti edukuje i své zákazníky. Je náročné dělat každý jednoduchý krok udržitelně, ale stojí to za to. Když nosíte věci od nás, ubíráte nákupy značkám, které se chovají nezodpovědně. To je mise, kterou s Elka Lounge máme.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Objektivnost a vytrvalost. Nelžeme si do kapsy a nestavíme marketing na prázdných řečech o udržitelnosti. Neustále na sobě pracujeme, protože se pořád objevují nové výzvy.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Určitě jízdu autem. Nevím, jak ji při své profesi efektivně nahradit kromě používání elektromobilu. V tom ale zatím s ohledem na baterie a těžbu lithia nevidím dostatečný smysl.

Co jste si zvládl opravit a nemusel to vyhazovat?

Naposledy upadlého jednorožce na pokladničce mé dcery.

Jakou věc jste v poslední době dal na charitu nebo poslal znovu do oběhu?

Po pravdě jsem v nakupovávní dost efektivní. Nepořizuji skoro nic, čeho bych se zbavoval. Když chci pomoci, raději přispěju těm, kteří něčemu rozumí lépe než já. V Elka Lounge jsme taková charita pro lidské zdraví a planetu. V minulosti jsme již podpořili mnoho projektů a aktuálně pracujeme na podpoře dalších. V tom se realizuji.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídil?

Závěsný centrální krb. Byl to dlouho můj sen, ale popravdě je to ta největší zbytečnost. Navíc se bojím, že k němu ještě pořídím další zbytečnost, a to křeslo. Někdy je to prostě silnější než já.

Kdy jste jel naposled hromadnou dopravou?

Před týdnem. Nicméně to bylo kvůli servisu auta. Když mi to ale dovoluje můj pracovní program, tak jezdím rád na kole.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Obdivuji Tomáše Baťu a jeho způsob práce a přemýšlení. Prakticky všechny knihy o něm, které jsem četl, byly inspirativní.

Kdybyste se stal prezidentem zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásil?

Zřídil bych planetní výbor, který by vládl všem zemím. Byl by anonymní, rozsáhlý, pečlivě volený, bez možnosti korupce. Uměl by přenášet peníze od zemí, které bohatnou jen kvůli nerostnému bohatství, tam, kde panuje hladomor a bída. Řídil by zodpovědný vývoj populace na celém světě. Zakázal bych války a cestování na ostatní planety, dokud se nenaučíme všichni normálně žít na naší zemi.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Pohled na nedotčenou rakouskou přírodu a opuštěné pláže Sardinie. I když si zakádám i na mnohých materiálních věcech, takové chvíle v přírodě mi dávají pocit svobody a klidu. Jsou to okamžiky, kdy vím, že je vše v pořádku.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Farářka Martina Viktorie Kopecká: V krematoriích jsem musela přesvědčovat pracovníky, že...

Žena, která boří veškeré stereotypy o duchovních. Asi tak jde nejlépe popsat stylovou, charismatickou a neustále rozzářenou farářku Církve československé husitské Martinu Viktorii Kopeckou....

Kdo se bojí, nesmí na výlet. Vydejte se na místa, kde straší

Tři tipy na výlety jsme vybrali z interaktivní mapy České republiky, kterou sestavil cestovatel Ladislav Zibura za pomoci svých...

Velký sýrový průvodce: Jak chutnají a které se hodí k vínu?

Sýr probouzí smysly, dodává pokrmům šmrnc a lahodí i jen tak k vínu. Existují tisíce druhů, z nichž každý má svou specifickou chuť, aroma a složení. Kterému podlehnete vy?

Bunkry z peřin a bramborové placky. Inspirativní umělkyně vzpomínají na dětství

S čím si hrávaly designérky, které dnes navrhují hračky? Jaké měla dětství ilustrátorka Andrea Tachezy? A na co si nejvíc pamatuje biohackerka Veronika Allister?
Zavří­t reklamu