Pátek, 9 června, 2023

Pro majitele „sekáče“ Secondhand 1981 není udržitelnost jen trendy slovo

Barbora Vilišová a David Homola v roce 2014 založili výběrový vintage second hand s kvalitním oblečením z druhé ruky. Ve čtvrtek poprvé pozvou zákazníky do svého studia v Karlíně.

Bára s Davidem znovu posílají do oběhu starší kousky oblečení, jejichž jedinou vadou je to, že je původní majitel už nenosí. V second handu ovšem dávají šanci i textilu s drobnými nedokonalostmi, které se přešitím nebo úpravami upcykluje.
Myšlenku udržitelnosti se se svým obchodem Secondhand 1981 snaží naplňovat i v dalších aspektech. Využívají 100% udržitelnou energii a recyklované a recyklovatelné obaly, ale nejraději budou, když si přinesete vlastní tašku. Prádlo perou v ekologicky odbouratelném pracím prostředku a suší ho po většinu roku venku na vzduchu.
Ke své prodejně v Oldřichově ulici v pražských Nuslích loni přidali velké studio v Karlíně, které je nyní srdcem jejich second handu. Ve čtvrtek 16. března mezi 16. a 21. hodinou se otevře zákazníkům, kteří budou poprvé moct nahlédnout do zákulisí a jako první si tam vybrat z nové várky jarního oblečení. Speciálním hostem bude značka přírodní clean beauty kosmetiky Naqed, jejíž make-up artist zájemce nalíčí. Pokud se na pop-up event nebo do kamenné prodejny nedostanete, můžete „lovit“ poklady z druhé ruky kdykoli online na eshopu.
Čím jste přispěli k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Barbora: Vracíme zpátky do oběhu kousky, které by byly jinak zapomenuty, a snižujeme tak poptávku po nových věcech.

Co by se od vás ostatní mohli učit?
David: Jsme zatím ve stadiu, kde se stále máme co učit od ostatních, a netroufám si říct, co by se ostatní měli učit od nás.
Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Barbora: Lety letadlem.
David: Jednorázové kelímky na kafe.

Co jste si zvládli opravit a nemuseli to vyhazovat?

Barbora: Napadá mě oblečení. To si nechávám jednou za čas opravit a vím, že to není bežné, protože je levnější koupit si něco nového. Ale stojí to za to.
David: Nedávno jsem si opravil gramofon Tesla, který je starý už 50 let a dědí se u nás z generace na generaci.

Jakou věc jste v poslední době dali na charitu nebo poslali znovu do oběhu?
Barbora: Já věci moc nehromadím, takže nemám co posílat dál. Ale myslím, že naší prací to docela kompenzujeme. Tam neprodané kousky jednou za čas odvezeme na charitu, pokud se danému subjektu hodí.
David: Při nedávné rekonstrukci bytu jsem si uvědomil, že nepotřebuji tolik nábytku, a tak jsem jej věnoval studentům, kteří se čerstvě přistěhovali do Prahy, a věřím, že jim dělá větší radost než mně.
Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídili?
Barbora: Předplatné v různých aplikacích. To je jedna z mála věcí, kterou kupuju impulzivně, protože mám pocit, že mi v ten daný moment vyřeší můj problém, ale opak je pravdou. 🙂
David: Rýžovar. Bylo to v období, kdy jsem se vrátil z Asie. Myslel jsem si, že si rýži budu vařit každý den. Použil jsem ho jednou. Je to už 6 let.
Kdy jste jeli naposled hromadnou dopravou?
Barbora: Dneska, ale spíše chodím pěšky. MHD využiju jen párkrát do měsíce.

David: Minulý týden metrem.

Jaká osobnost, kniha nebo třeba značka podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?
Barbora: Kniha a podcast Inspirace Baťa Gabriely Končitíkové.
David: Poslední dobou jsem si oblíbil japonského autora Kazuo Ishigura, od kterého jsem přečetl už pátou knihu. Nevím, jestli to může být pro někoho inspirací, ale je to jedna z nejlepších beletrií, co jsem za poslední dobu četl.
Kdybyste se stali prezidentem zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásili?
Barbora: Kavárny od sedmi.
David: Terapie pro všechny zadarmo a povinně. 🙂
Co vám v nedávné době udělalo radost?

Barbora: V práci mi udělalo radost nové zboží, které teď připravujeme na Open Studio v Karlíně a jinak mi dělají radost každodenní maličkosti.
David: Hra Hogwarts Legacy. Strávil jsem u ní už několik hodin a dalších několik hodin mě ještě čeká.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Producent oceňované Okupace a průkopník „zeleného“ natáčení o zašívání ponožek a...

Jan Hlavsa pracoval na prvním českém uhlíkově neutrálním seriálu Novy Národní házená a s Julií Žáčkovou produkoval drama Okupace, které triumfovalo na Cenách české...

Šlapání vína i život naruby. Vyrazili jsme na udržitelnou cestu

Když stojím v kádi s ledovými hrozny a snažím se z nich i ze sebe vymačkat maximum, je mi...

Na festivalu v Karlových Varech se bude připíjet na dobrou věc. Tentokrát na organizaci Hledáme rodiče

Že program Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary není jen o filmových projekcích a promenádě slavných osobností po červeném koberci,...

Frida bude zpívat. Chystá se muzikál o mexické malířce a ikoně feminismu

Muzikál vychází z vášnivého a ničivého vztahu Fridy Kahlo s Diegem Riverou. „V životě se mi staly dvě velké nehody. Jedna v autobuse a ta druhá byla Diego. Diego byl mnohem horší,“ napsala si malířka do deníku.
Zavří­t reklamu