Středa, 27 září, 2023

Papírnictví z Litomyšle sází na ruční výrobu, originální design i pratelný papír

Zuzana Fryaufová alias Zuzeta je akční žena. Měla blog, organizovala Ples v Opeře, starala se o komunikaci Národní galerie, věnovala se PR a dnes je spolumajitelkou designového papírnictví young_block. Jeho sortiment včetně tašek z celulózového papíru můžete do konce září vidět na prodejním pop-upu v pražském Vnitroblocku. Pro WHAT Zuzana Fryaoufová vyplnila udržitelný dotazník, ve kterém mluví o práci i o svém životním stylu.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Vedu firmu, jejíž produkty jsou v drtivé většině recyklovatelné. V papírovém portfoliu young_block už máme i tašky nebo penály, které jsou recyklovatelné, ale dají se i prát a používat opakovaně. I během covidu jsme udrželi kompletní výrobní tým. Zaměstnáváme velké množství žen a rodičů, vážíme si jejich pracovního potenciálu a loajality, a proto jim vycházíme maximálně vstříc, aby mohli skloubit všechny svoje životní role.

Já osobně dělám spoustu věcí, které ale už považuji za naprostý standard – třídím odpad, kompostuji, neplýtvám vodou, vychovávám děti k zodpovědnosti a lásce k přírodě.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Od našich klientů často slýcháme, že si nás oproti konkurenci vybrali pro náš osobní přístup a flexibilitu. Neříkám, že nic není nemožné, ale je jen málo věcí, o které se aspoň nepokusíme.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Už dlouho bojujeme s faktem, že všechny naše produkty balíme při skladování a distribuci do celofánu. Bohužel jsme zatím nenašli lepší řešení, z hlediska ochrany před poškozením a zároveň rychlé manipulace a nákladů na dopravu.

Já osobně bych si určitě mohla míň objednávat dovoz jídla.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Naposledy kávovar. Největší radost mi udělalo restaurování křesel a stolu po babičce. Běžně si nechávám opravovat boty, kabelky nebo oblečení.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Pravidelně posílám za dalším životem svoje i dětské oblečení, v poslední době navíc dětská kola a autosedačky. Ať už ve spolupráci s NF Klokánek, nebo když mám v okolí někoho, kdo to ocení.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Letenky v covidu.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Před pár dny.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

The Art of Creative Thinking, Rod Judkins. Kreativita se asi nedá plně naučit, ale díky téhle knize k ní můžete najít cestu. Na desítkách názorných příkladů z dávné i nedávné historie poodhalíte, jak změnit sebe, svoji firmu nebo celou společnost prostřednictvím kreativity, a dost možná vás dovede i k sebevědomějšímu vystupování a jednání.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Věřím především v osobní zodpovědnost, takže málo nařizuji, ale pokusila bych se vysvětlit většině, že nám všem bude líp, když bude škola až od devíti, místo známek slovní hodnocení a systém nastavený tak, aby víc těžil z ženského potenciálu.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Všechny moje děti – ty biologické i young_block. Baví mě, jak rostou, mění se, nutí mě se učit. Komunity kolem nich mě navíc neustále obohacují o zajímavé lidi a zážitky. A občas se zastavím a řeknu si: Tohle se mi fakt povedlo, tohle jsem udělala dobře.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Holky, které paří Counterstrike. Rozhovor s členkou jediného ženského týmu v...

Hraní her je seriozní disciplína s turnaji o stovky tisíc dolarů. Esportové scéně však dominují muži a ženy v cestě vzhůru musejí překonávat víc překážek.

Hudebník přišel s originální metodou, jak skládat hudbu pomocí kostek. Podobně prý tvořil i Mozart

Známý britský skladatel Edward Chilvers se rozhodl, že klasickou hudbu pojme po svém a trošku si ji okoření. Unaven...

Pozitivní myšlení vám pomůže přelstít vlastní mozek. Poradíme, jak na to

Určitě si o mně myslí, že ji nemám ráda. Ten pohovor se mi nepovede, cítím to v kostech. Nikdy...

Sjezdovka nad spalovnou odpadu i lesní věže. Tyto ekologické budovy jsou nejsdílenějšími na Instagramu

Udržitelný design a architektura jsou v posledních letech stále oblíbenější záležitostí. Do starých budov se implementují udržitelné technologie a...
Zavří­t reklamu