Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Moderátorka Lenny Trčková podporuje čtení a vrací knihy do oběhu

Scenáristka a moderátorka, ale také milovnice bylinek, lektorka pilates a autorka knižního projektu Čtení tě mění je jednou ze známých osobností, které věnovaly něco ze své skříně na charitativní hvězdný bazárek, jenž se koná 30. 3. ve Vnitroblocku.

Na akci v pražských Holešovicích si budete moct vybrat nějaký zajímavý kousek do šatníku, ať už půjde o oblíbené oblečení například od modelky Kateřiny Sokolové či herečky Aleny Dolákové, nebo třeba autorské kousky od českých designérek. Co takhle hedvábnou čelenku od Andrey Vytlačilové? Výtěžek z bazárku jde Nadačnímu fondu Propolis33, který se věnuje osvětě a podpoře projektů spojených s ženskými tématy. A protože je Lenny nadšenou čtenářkou a propagátorkou knih, většina jejích darů do bazárku může obohatit vaši knihovnu.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Určitě tím, že třídím odpad, nepodporuji rychloobrátkové zboží, nezahlcuji planetu zbytečnými plasty a hlavně se chovám šetrně k přírodě, nevyhazuji odpadky a neničím ji. To ale vnímám jako naprostý základ, který bychom měli dodržovat všichni. Počítám do toho ale také podporu pozitivních myšlenek a energií v komunikaci s dalšími lidmi a nevytváření dalších zbytečných negací.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Na tuto otázku se mi špatně odpovídá, protože toto bych opravdu nerada hodnotila. Ale věřím a doufám v to, že pakliže ctím nějaké vnitřní hodnoty, etiku a morálku, pak se to může propisovat i navenek a třeba to může někoho i inspirovat.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Na první dobrou mě napadá létání letadlem. Cestuji totiž nesmírně ráda. Kdyby to ale nešlo v budoucnu vymyslet jinak, ráda se ho vzdám ve prospěch přírody a její záchrany.

Co jste zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Opravuju poměrně dost věcí. Například léta zašívám roztržené oblečení a vytvářím z toho nové a originální kousky. A vůbec mám ráda, když věci nechávám dosloužit, pokud stále plní svou funkci. Stejně tak to mám i s technikou a novými vymoženostmi. Například dokud telefon slouží a plní svou funkci, tak neměním.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Pravidelně odnáším oblečení do jedné charity, kde zboží dále prodávají a utržené peníze používají pro potřebné. A protože hodně čtu, posílám do oběhu i knihy, o kterých vím, že už je nebudu znovu číst. Nebo teď jsem věnovala pár věcí na hvězdný charitativní bazárek, který pořádá Nadační fond Propolis 33, který vždy ráda podpořím.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Těch bylo určitě hodně. Ale vybavila se mi jedna šála, která měla hořčičnou barvu, která mi absolutně neslušela. Ale zrovna jsem měla nějaký zvláštní den a zatoužila jsem ji mít. Ta šála potom stejně putovala do charity. Tak alespoň posloužila dál.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Zrovna před chvílí, protože je to můj běžný dopravní prostředek. Po Praze ale nejčastěji chodím pěšky.

Lenny Trčková a zakladatelka Nadačního fondu Propolis33 Lilia Khousnoutdinova, foto: Jan Hromádko

Jaká značka, kniha nebo osobnost podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Zrovna dnes jsem sdílela video Anthonyho Hopkinse. To je pro mě velmi inspirativní bytost. .

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Zrušila bych velkochovy zvířat. Nejpřísnější zákony a tresty by byly za ubližování ostatním lidem a zvířatům. Největší pokuty by byly za lhaní, podvody, korupce atd. Žádné dlouhé soudy, jako je tomu teď. Zavedla bych co nejvíce zeleně ve městech a nepovolila bych zastavování půdy kvůli obřím halám za městy. A hlavně bych neprodávala půdu cizincům, stejně, jako je tomu i jinde ve světě.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Že konečně vyšlo slunce ve vzduchu je cítit jaro.

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Francouzská umělkyně tvoří díla ze špaget

Že je v umění možné opravdu cokoliv, dokazuje Francouzka Alice Pegna. Právě z její dílny totiž pochází řada šatů a doplňků, které jsou vyrobené...

Při vedrech roste stres a počet dopravních nehod. Jak bojovat proti výhni ve městech?

V létě bývá ve městech často k nevydržení. Přispívá k tomu jev nazývaný tepelný ostrov měst, kdy je teplota v zastavěném území až o několik stupňů Celsia vyšší než v okolní krajině. Tmavé povrchy dosahují až 70 °C. Naštěstí existují funkční řešení. Říkáme jim modro-zelená, protože propojují fungování vody a zeleně.

Zpověď Richarda Langdona z filmu Úsvit: Genderovou identitu si nevyberete

O Richardu Langdonovi se teď píše nejčastěji jako o „prvním transgender herci v česko-slovenském filmu“. Dnes přichází do kin dobové drama Úsvit, ve kterém, byť neherec, ztvárnil zásadní roli Saši. Muže, který se – stejně jako Richard – narodil v ženském těle. Svěřil nám svůj příběh.

Planeta odkrývá svá tajemství ‒ v roce 2021 bylo objeveno 70 nových druhů živočichů a rostlin

Ne, nikdo ještě nenašel jednorožce ani Yettiho, ale na Zemi stále existují neprobádaná místa, která vědcům přinášejí překvapení. Američtí...
Zavří­t reklamu