Středa, 27 září, 2023
spot_img

Knižní trh v Česku má v udržitelnosti ještě hodně co dohánět, říká nakladatelka Radka Hájková

Eko-vizionářka Radka Hájková bude na knižním veletrhu Art Book Fair přednášet o tom, jak vydat ekologickou knihu, nejen tematicky, ale i procesně. Dělá to tak ve vydavatelství Walden Press, které založila v roce 2020 společně s Jiřím Hlinkou.

„Vedla nás k tomu touha dělat něco víc pro ochranu přírody, lidí a planety. Protože máme zkušenosti s komunikací, knihy byly logickou volbou. Zároveň jsme viděli díru na trhu. Nejen v tematickém zaměření, ale také v přístupu k výrobě knih. Knižní trh v Česku má v oblasti udržitelnosti ještě hodně co dohánět,“ vysvětluje Radka Hájková.

Ve Walden Press a e-knihkupectví BioBooks se zaměřují na knihy spojené s tématy udržitelnosti, šetrnosti, permakultury, zdravější krajiny i města. Vydali už pět publikací, překladových i od českých autorů. První z nich byla praktická příručka Magdaleny Vožické Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti.

Jaké další tituly chystáte?

V následujících několik měsících by mělo vyjít dalších pět knih. Společně s časopisem Zahrádkář a Českým zahrádkářských svazem připravujeme dvoudílnou publikaci s názvem Jedlé zahrady a zahrádky, která prozradí, jak na první kroky k potravinové soběstačnosti, regeneraci krajiny i posílení komunit. Do Vánoc vyjde rostlinná kuchařka Zahradou do kuchyně s recepty pro všechna roční období za využití sezónních, lokálních a běžně dostupných surovin. Manuál regenerativního zemědělství (v originále The Complete Guide to Restoring Your Soil) od Dalea Stricklera je koncipovaný jako praktický průvodce metodou, jak uzdravit půdu, oživit krajinu, zachytit vodu, zdravě nasytit společnost a navíc bezpečně uložit miliony tun CO2. A pátou knihou bude Encyklopedie ekologického zemědělství, komplexní lexikon pro praktikující i budoucí eko-zemědělce, jejich dodavatele i zákazníky. Ta bude vhodná i pro výuku ekologického zemědělství na školách.

Na Art Book Fairu budete mít přednášku na téma „Praktický návod na eko-knihu“. Jak by měla podle vás vypadat eko-kniha? Které procesy jsou nejproblematičtější?

Naše cesta je založená na rešerších a konzultacích. Obecně by udržitelnost měla mít tři pilíře: enviromentální, sociální a ekonomický. Tedy taková „eko-kniha“ by v ideální případě neměla mít negativní dopad na životní prostředí, lidi, ale zároveň také na ekonomickou kondici nakladatelství. Nebo by se měla snažit dopad minimalizovat a kompenzovat. Diskuze v knižním byznyse se na toto téma vedou pouze na okraji. Jedna věc je udržitelnost jako téma na stránkách knih, druhá při jejich výrobě a distribuci.

My se ve Walden Press věnujeme například výběru papíru s certifikacemi FSC a EU Ecolabel, kvalitní vazbě, formátu knihy pro minimalizaci odpadu při ořezu archů či výběru tiskárny. Při expedici využíváme pro balení odpadový papír, papírové lepicí pásky a variabilní kartonové obaly, díky kterým s knihami neposíláme vzduch a šetříme místem při přepravě. Ostatně právě přeprava je jedním z těch problematických článků řetězce. Nicméně jsme rádi, že se společnosti jako Česká pošta a Zásilkovna věnují snižování uhlíkové stopy a modernizaci vozového parku.

Zároveň do hry vstupují e-knihy a srovnání jejich LCA (posouzení životní cyklu) s těmi tištěnými. V zahraničí již studie existují – jednou z proměnných je například počet přečtených knih za určité období nebo počet přečtení jedné knihy.

Co kromě knih vás zaměstnává?

Pracovně se zabývám projekty, které mají pozitivní dopad, směřují k udržitelnému podnikání nebo společenské odpovědnosti. Vedle nakladatelství pracuji například pro hudební festival Rock for People, královéhradecký areál Park 360, byznys spolek Změna k lepšímu nebo společnost EnviTrail, která měří uhlíkovou stopu firem.

Předpokládám, že se tato témata promítají i do vašeho osobního života.

V tomto ohledu se snažím dělat drobná rozhodnutí každý den. V osobním životě například advokacií témat spojených s udržitelností a šetrným životním stylem. A také osobním příkladem – kompostuji, třídím odpad, stravuji se rostlinně, nakupuji s rozmyslem a často z druhé ruky, jsem členkou KPZ, dobrovolničím pro organizaci Člověk v tísni, adoptuji psy z útulku. A ráda o tom mluvím.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Zatím se mi nepodařilo nastavit procesy a mysl tak, abych nakupovala zcela bezobalově.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Zvládám například drobné opravy oblečení. Ty větší nechávám na odbornících a odbornicích. Stejně jako elektrospotřebiče. Před nedávnem nám takto rozdýchali například vysavač nebo rychlovarnou konvici.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Knihy přes Knihobot, oblečení a vybavení do domácnosti jsem věnovala Šatníku. V bytovém domě, kde žiji, jsem zavedla krabici na věci, které jedna domácnost již nepotřebuje, ale druhé se ještě mohou hodit.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Pekárnu na chleba. Těch domácích bochníků nakonec moc nebylo…

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Baví mne, s jakou odpovědností se ke své práci staví kapela Coldplay. S nadšením sleduji aktivity firem Sonnetor, Biopekárna Zemanka nebo ze zahraničních Patagonia. Znovu čtu knihu od Looby Macnamara Vztahy bez hierarchie, kterou jsme vydali zhruba před rokem. Představuje metodu designové sítě (design web) pro zavádění a upevňování změn, jež je vystavěná na třech permakulturních principech: péči o lidi, péči o planetu a férovém sdílení.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Skvělá otázka! Zavedla bych povinné kurzy pro větší míru empatie. Věřím, že díky tomu bychom se mohli posouvat vstříc udržitelné, odpovědné a inkluzivní společnosti mnohem rychleji.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Oslavila jsem 5 let bez cigarety. Mimochodem jedním z motivátorů, proč přestat, byl i negativním vliv kouření na životní prostředí.

Foto: Walden Press

GHMP Art Book Fair

Třetí ročník veletrhu uměleckých knih se koná o víkendu 16.-17. září v Praze na Trojském zámku. Propojuje tvůrce se čtenáři a kromě prezentací nakladatelských počinů nabízí přednášky, komentované prohlídky, workshopy či výstavy. Akce je přístupná zdarma.

 

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Sopranistka Kateřina Kněžíková: V zahraničí bývám doceněná víc než doma

Letos v Londýně získala prestižní cenu BBC Music Magazine Awards, která se udílí za klasickou hudbu. Operní pěvkyně a stálá členka souboru Národního divadla...

6 záblesků z letošního Designbloku. Co nás na udržitelném ročníku nejvíc okouzlilo?

Ahoj Future! Letošní Designblok se nesl v duchu  zkoumání  role designéra při navrhování produktů v dnešním věcmi přeplněném světě...

Tulipány všude, kam se podíváte

Jestli milujete pestrobarevné tulipány, přijďte jejich krásu oslavit v pondělí 8. května na květinovou farmu ve středočeské Stehelčevsi, kde květinářství Gardenista pořádá Tulipánové slavnosti.

Konec rozpraskané kůži. Jak o sebe v zimě pečovat?

Jakmile se teploty začnou pohybovat pod nulou, vaše rty, ruce, tváře i paty pokryjí větší či menší prasklinky. Připadá...
Zavří­t reklamu