Středa, 27 září, 2023
spot_img

Pomozte obyvatelům Maroka, kteří kvůli zemětřesení přišli o své domovy

Maroko o víkendu zasáhlo nejničivější zemětřesení za posledních 60 let. Do postižených horských oblastí se pomoc dostává velmi obtížně. Charita Česká republika vyhlásila sbírku, která má zajistit přístřeší, jídlo či vodu pro lidi zasažené katastrofou. Jsou potřeba i léky a zdravotnický materiál.

„Do horských oblastí jsme vyslali konvoj první pomoci s potravinami, generátorem, oblečením a stany. Charita Maroko je první humanitární organizace, která do těchto oblastí dorazila. Na místě chybí elektřina, ale také bezpečné přístřeší v pevných stanech. Viděli jsme spoustu zraněných dětí v pyžamech, s řeznými a otevřenými ranami, které nebyly ošetřeny. Je proto potřeba co nejrychleji zajistit léky a materiál na dezinfekci ran,“ popisuje situaci ředitel Charity Rabat Oscar Arturo Padilla.

„Jakmile nás uviděli, objímali nás. Cítili se naprosto odříznutí. V očích měli beznaděj, únavu a obavy. Zemětřesení zničilo všechny domy,“ uvedl po návštěvě jedné z horských vesniček.

Zemětřesení, jehož epicentrum bylo v pohoří Vysoký Atlas, zasáhlo 300 tisíc lidí, z toho je dle organizace UNICEF 100 tisíc dětí. Jsou mezi nimi tisíce zraněných, nejméně 2800 lidí přišlo o život. Počet obětí bude bohužel zřejmě nadále narůstat. Otřesy zničily školy i nemocnice, lidé jsou bez střechy nad hlavou a bez elektřiny. V odlehlých horských oblastech je situace kritická, těžko přístupný terén neumožňuje rychlé dodání pomoci. Sesuvy půdy zablokovaly silnice, v historickém centru Marrákéše, který je od epicentra vzdálený asi 70 km, se zřítily staré budovy. Od roku 1900 se v okruhu 500 kilometrů nevyskytlo žádné zemětřesení o síle přes 6 stupňů Richterovy škály. To z pátku na sobotu mělo sílu 6,8 stupně. Místní se obávají následných otřesů, které mohou dle odborníků trvat až měsíc.

„Cestou do centra Marrakéše jsem viděla desítky lidí spát venku na trávě. Nejhorší je situace v horských oblastech, kam se teprve dostává pomoc,“ uvádí regionální manažerka Charity Česká republika Kateřina Velíšková.

Foto: Charita Maroko

Lokální organizace z charitní sítě Charita Maroko na místě distribuuje oblečení, pitnou vodu, jídlo, léky a balíčky první pomoci. Důležité je zajistit hygienické zázemí a zamezit šíření nemocí.

Charita Česká republika vyhlásila sbírku na humanitární pomoc. Finanční prostředky pomohou zajistit bezpečné přístřeší, teplé jídlo, vodu a oblečení. Charita je také připravena pomoci s obnovou zničených míst, která může trvat několik let. Přispět můžete prostřednictvím sbírky na platformě Znesnáze21 nebo přímo převodem na sbírkový účet 55660022/0800 s variabilním symbolem 400. Charita všem děkuje za poskytnutou pomoc.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Zpěvačka Sia se spojila s NASA. Hudebním videem oslavují misi sondy...

NASA se připravuje na vzlétnutí vrtulníku Ingenuity na Marsu, které se stane prvním lidmi kontrolovaným letem na jiné planetě. Při této příležitosti se s...

5 tipů, kam odjet za luxusním kempováním

Nový cestovatelský trend se jmenuje glamping - neboli glamorous camping. A právě díky němu začíná být dovolená ve stanu...

Vyvíjet automobily pomocí smíšené reality? Novou aplikaci představují Volvo Cars a Varjo

Budoucnost vývoje automobilů je tady. Automobilka Volvo Cars a finská společnost Varjo, která se zaměřuje na výrobu náhlavních souprav...

Chci dělat Česko šťastnějším místem, říká Michael Beran, spoluzakladatel nové mediální platformy

Je mu 26 a stojí za nezávislou multimediální platformou, která vstupuje na trh s velkými ambicemi. Divákům nabídne videoobsah, podcasty i články plné přínosných informací.
Vychází 2. října
Zavří­t reklamu