Pátek, 1 prosince, 2023

Její projekty #prsakoule a #zijessrdcem zachraňují životy skrze prevenci

Kateřina Šédová ve svých dvaadvaceti letech zjistila, že má rakovinu. Včasná diagnostika jí tehdy zachránila život. Před osmi lety se rozhodla založit neziskovku Loono, která má za cíl vzdělávat širokou veřejnost v oblasti reprodukčního a duševního zdraví. V rámci projektu #prsakoule mluví o prevenci onkologických onemocnění. Pod projektem #zijessrdcem zase o kardiovaskulárních nemocech.

Její velikou vášní je surf a sport vůbec. Pěstuje pokojové rostliny, se kterými chodí pravidelně promlouvat. V tuto chvíli v Loono spustila aplikaci Preventivka, která připomíná lidem preventivní prohlídky, pomáhá najít specialisty a ukazuje možnosti, jak zdravě žít. Skrze prevenci a šíření povědomí o tomto tématu se Kateřině daří zachraňovat životy. Loono spolupracuje s 1. lékařskou fakultou UK a špičkovými lékaři ze všech oborů. „Ráda bych vzkázala ženám, aby poslouchaly a pozorovaly svoje tělo. Sama jsem důkazem toho, že nikdy nevíme, zda v sobě nemoc nenosíme zrovna my,“ říká Kateřina Šédová (dříve Vacková), která za ta léta vybudovala z Loona známou značku. A tak není divu, že v jejím životě hrály velkou roli empatické ženy, které umějí měnit svět. Představila nám je.

Barbora Chuecos, manažerka

Mnoho let byla výkonnou ředitelkou Mary Kay. Osud mě s ní propojil v rámci programu My Odyssey. Rok byla mou mentorkou a dodnes jsme blízké kamarádky. Věřím, že je to člověk, který mi zůstane celý život. Cítím s ní až karmické spojení. Z mého bytu na Andělu jsem vídávala do její kanceláře.

Když jsem se chtěla přihlásit na přijímací řízení na Harvard Medical School, Barbora mi dodala odvahu. Napsala mi úžasný doporučující dopis. Pomohla mi připravit se na interview. V té době jsem nebyla tak dobrá v angličtině. Když chcete studovat na takové prestižní škole, potřebujete mít jazyk opravdu na skvělém levelu. Musela jsem se hodně kousnout a učit se a Bára mi ten proces pomohla psychicky zvládnout. Řídila tehdy velkou korporaci a dávala mi rady i z byznysu, které se mi hodí dodnes. Velmi dobře vnímá energie lidí, to, co z nich proudí, a spoustu energie dokáže i předat. Má autistického syna a o tématu autismu hodně hovoří. Byla jsem ráda, že jsem jí veškerou její péči zpětně mohla trochu vrátit a pomoci jí s aktivitami okolo její neziskovky. Je to velice čistá duše, nesobecká, podporující a zároveň zdravě sebevědomá. Pomáhá velmi velkoryse bez jediné myšlenky, kdy se jí to vrátí.

Lada Brúnová, zakladatelka projektu 3pe

Asi před sedmi lety jsme takhle s Ladou stály a fotily se s prvními tričky #prsakoule. Lada, která měla tehdy background v PR, tenhle hashtag vymyslela. V té době jsme netušily, jak moc se Loono rozjede. Určitou dobu mi Lada hodně pomáhala s provozními úkoly i s fundraisingem. Pracovala pro obecně prospěšnou společnost Elpida, předtím působila v NF Neuron. Má opravdu velké zkušenosti, a když se naše profesní cesty rozešly, zůstaly jsme přítelkyněmi. Založila projekt 3pe, který se věnuje osvětě o poruchách příjmů potravy. Sama zkušenost s poruchou příjmu potravy má a skrze ni může velmi empaticky pomoci velkému množství žen. Lada mi dokonce byla za svědka. Nebojí se mi říci konstruktivní zpětnou vazbu. Máme, jak bych tak řekla, „no bullshit vztah“. Všechno si řekneme na rovinu. Spojuje nás i cynický, místy černý humor, takže se spolu i hodně nasmějeme. Stejně jako já se nebojí mluvit i o nepříjemných věcech. Pro okolí by se rozdala, což je její silná, a zároveň slabá stránka.

Female founders, whatsappová skupina zakladatelek

V období covidu jsem začala sdružovat ženy – zakladatelky. Vymyslela jsem whatsappovou skupinu, kam se mohla přihlásit v podstatě jakákoli žena, která založil nějaký projekt. Chtěla jsem vytvořit bezpečný neformální prostor pro sdílení. V tuto chvíli je ve skupině kolem padesáti žen a obrovskou inspirací je pro mě každá z nich. Navzájem se podporujeme, sdílíme rady, jak připravujeme rozpočty, jak sháníme peníze, jakou máme platovou politiku, jaké benefity, takové ty praktické manažerské věci stejně jako i obavy z ryze holčičího pohledu. Nedávno jsme řešily například téma vlivu menstruačního cyklu na byznysovou náladu. Většinou si předáme obrovské množství zkušeností. Vím, že mnoha ženám pomohlo už to, že byly součástí skupiny. Těší mě, že si řekneme například i nové možnosti dotací, ačkoli to může znamenat, že si vlastně budeme dělit peníze mezi sebe. Mám pocit, že jsme opravdu vytvořily nesoutěživé podpůrné prostředí.

Emília Mamajová, investorka

Emília založila před lety se svojí byznys partnerkou Andreou Ferancovou Bartoňovou investiční společnost Espira investments, která vyhledává firmy se ženami ve vedení. Jejich touhou je podporovat ženy podnikatelky. Setkaly jsme se spolu v rámci programu Britské obchodní komory, kdy mě s Emílií dali do dvojice. Pracovala jsem s ní asi rok. Je to byznyswoman, která má velmi analytické myšlení. Posuzuje a vyhodnocuje spoustu firem. Je pro mě velmi inspirativní. Vnímám ji jako protipól Báry Chuecos, protože opravdu používá víc hlavu než emoce. Zasvětila mě do tak podstatných věcí, jako jsou kompetenční mapa, nastavení zodpovědnosti za peníze, jak hlídat dobře cashflow atd. Propojila mě s řadou byznysmenů, kteří pak finančně podporovali Loono. Do dneška jsme v kontaktu a já jí za mnoho vděčím.

MUDr. Petra Steyerová, radiodiagnostička

Paní doktorka Petra Steyerová s námi pracovala od začátku. Je to žena, která ve mně věřila ještě v době, kdy bylo Loono ještě miminko. Už tenkrát, to se psal rok 2015/2016, nám přednášela na workshopech a akcích. Stále ještě máme její videa na našem Youtube kanálu a patří mezi ta nejsledovanější. Je naší odbornou garantkou. Do morku kostí i duše jí věřím, že jí na ženách a na tématu prevence skutečně záleží. Ve volném čase se pořád zajímá o novinky. Pomáhá nám odpovídat novinářům na dotazy k léčbě rakoviny prsu. Má radost, že skrze nás může šířit povědomí o tomto tématu. Když za ní přijdu s článkem, poskytne mi kritický pohled a řekne mi, proč co nefunguje a proč bych to měla dělat jinak. Jsem hrdá na to, že je náš odborný poradce. Je velmi efektivní a rychlá, nic jiného jí v systému zdravotnictví v ČR ani moc nezbývá.

Ženské kruhy

Mám kolem sebe mnoho žen, které mě podporují. Patří mezi ně určitě mamka a ségra a potom mých šest kamarádek z gymnázia, se kterými jsem vlastně vyrostla na jednom sídlišti v Mostě. Každý měsíc spolu chodíme na večeři. Pracujeme v jiných odvětvích, ale to nebrání tomu, abychom spolu sdílely a měly se rády. Dvakrát třikrát ročně se potkáme i s partnery a dětmi. Na gympl jsme začaly chodit od šesté třídy. Známe se 20 let. S řadou z těchto kamarádek jsem chodila i do školky. Vím, že kdykoli budu potřebovat, mohu se na ně obrátit. K tomu mám asi sedm sestřenic. Když si nevíme rady, hodně se podporujeme. Kdykoli jsme stály na určitých rozcestích a potřebovaly poradit třeba o intimních věcech – ostatní tam pro nás vždycky byly. Tyhle ženské ochranné kruhy dávají pocit bezpečí. Je to takový váš fun klub, když vy sama si třeba nefandíte. Zároveň dokážou být vaším zrcadlem a na rovinu vám říci, když se jim něco nelíbí.

Adéla Sedláčková, vedoucí projektu Preventivka v Loono

Moje kolegyně Adéla Sedláčková u nás v Loono začínala jako office manažerka-produkční. Na této pozici pracovala asi dva roky. Potom u nás dělala na fundraisingu. A nyní vede projekt aplikace Preventivka. Celou aplikaci, která lidem ukazuje, kdy mají jít na prohlídku atd., má na starosti a posouvá ji dá. Je velmi zodpovědná. Tým ji má rád. Pořád se vzdělává, chodí na školení. Baví ji technologie a celé naše téma. Neziskový sektor není moc dobře placený a není v něm tolik možnost růstu, proto mě těší každý, kdo v něm pracuje takto zapáleně.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Královna českého šperku sbírá materiál pro svou práci na zahradě i...

Dana Bezděková krásu spatřuje ve všem. V lámajících se slunečních paprscích, v kamenech, ve vesmíru, v technologiích, vidí ji ale i v zrezlých trubkách a do šperku dokáže vložit i jedovatou rtuť.

Po celém světě je potřeba vysázet jeden bilion stromů. Pomoci zabránit klimatickému průšvihu můžete i vy

Naše planeta je jako obrovský organický počítač – o tom už byla řeč ve Stopařově průvodci po galaxii a...

Proč je herečka Emma Watson královnou udržitelné módy i hrdinkou boje za rovnoprávnost

Emma Watson slaví jednatřicáté narozeniny a už dávno není jen tou dívkou, co se proslavila jako odvážná šprtka Hermiona...

Anna Kellnerová: Pády k tomu patří

Těžko říct, jestli z ní klid vyzařuje díky tomu, že je pořád u koní, nebo jí to proto, že...
Zavří­t reklamu